| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Pacea Domnului.Am 2 nelamuriri:
1)Dumnezeu spune in Exod sa nu ne facem chip cioplit sau alta asemanare.Asta inseamna ca icoanele/picturile/desene/etc nu trebuie facute? Adica mie imi place foarte mult sa desenez portrete ale Domnului Iisus/Isus. Dumnezeu a pus in fiecare cate un talant,corect? Si trebuie sa il inmultim pentru a-L slavi pe Domnul,corect? Dar cum sa Il slavesc pe El daca nu pot sa fac mai nimic, adica daca nu am voie? De ce mai am acest dar?
2)Am auzit la radio ceva in genul"daca un lucru nu il slaveste pe Dumnezeu, acel lucru nu mai trebuie facut.Adica,nu mai trebuie sa invat lb.romana,fizica,matematica,biologie? Sau a fost o greseala de exprimare a pastorului si se referea la a nu face lucruri gresite?
Pur si simplu aceste doua lucruri m-au facut sa uit de Dumnezeu. Dati-mi sfaturi va rog!
A, va rog fara bataie de joc.(Inainte de a posta raspunsul scrie "sa lasam criticile pentru cei mai putini inteligenti")

Răspuns Câştigător
| Razvanjerrry a răspuns:

In Exod se povesteste despre istoria Egiptului si despre cultura religioasa a oamenilor.Multi oameni inainte de Moise nu il cunosteau pe Dumnezeu si faceau statui de animale de exemplu taurul de aur. Dupa ce a scos Domnul pe egipteni din robia lui faraon s-a dat cunoscut oamenilor prin prorocul Moise. El a zis: sa nu-ti faci clip cioplit... pentru ca nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu fizic pentru ca in alta parte a Bibliei nu retin unde Domnul Spune:Este oare posibil ca omul sa vada fata mea si sa traiasca?
Dar dupa venirea lui Iisus pe pamant, oamenii l-au vazut pe Dumnezeu fizic pentru ca el este acelasi lucru ca si Tatal. Iisus zice: Nu vedeti ca Tatal este intru mine si eu intr-u Tatal? Deci avand azi icoane ale Mantuitorului Hristos nu te inchini lemnului ci imaginii, celui ce este in imagine adica lui Dumnezeu asa ca nu este nici o problema daca desenezi chipuri cu Domnul Iisus continua tot asa.

5 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

1. Picteazal, scrie-i cantece, afirma exista lui, dar nu te inchina niciodata unei icoane, desen, idol. (Asta daca doresti sa fii crestin)

2.''daca un lucru nu il slaveste pe Dumnezeu, acel lucru nu mai trebuie facut'' Se refera la invatatura sau la lucrurile materiale? sau mai bine zis la faptele noastre de zii cu zii?

| RaduMD a răspuns:

La primul punct ridicat de dv, Biserica a răspuns cu multe secole în urmă, cu ocazia unui Conciliu Ecumenic (al VII-lea, dacă îmi amintesc bine). Găsiţi destule referinţe despre el, chiar şi pe net. La acel Conciliu a fost clarificată disputa (ce luase, pe alocuri, aspecte violente) între unii creştini, numiţi (peiorativ) iconoduli, care foloseau icoanele în cult şi alţi creştini, numiţi (la fel de peiorativ) iconoclaşti, care nu vroiau să audă de icoane, socotind practica primilor idolatrie.

2) Al doilea punct conţine, în mod evident, o exagerare şi o poziţie extremistă. Dumnezeu nu s-a pronunţat, nici în Biblie, nici prin Tradiţia Bisericii, asupra faptului că nu ar trebui să învăţăm cunoştinţe despre creaţia Lui. Limba română? Simion Bărnuţiu a fost preot. Fizică? Newton a fost teolog. Matematică? Pascal a fost unul dintre marii gânditori catolici ai vremii sale. Biologie? Legile fundamentale ale geneticii sunt descoperirea unui călugăr ceh.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RaduMD):

Despre icoane daca ai putea sa imi zici mai multe.Adica,eu il slujesc pe DUMNEZEU desenand icoane.Dar nu ma inchin hartiei aleia, ci DOMNULUI.Adica,nu e idolatrie, corect?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru RaduMD):

Vreau sa spun...eu nu bag in seama hartia grafitata ci ceea ce simbolizeaza ea.E ca si cum ar aparea Iisus(in carne) in fata mea iar eu m-asi inchina Lui, e acelasi lucru oarecum.Adica eu ma inchin Persoanei Divine a Domnului nu carnii Domnului.

| Speedmafia a răspuns:

NU adica daca te uiti la tv si iubesti mai mult decat pe Dumnezeu un lucru
sau daca te inchini la icoane Dumnezeu e pe primul loc la asta