| Hohenheim a întrebat:

Parerea mea despre religie este urmatoarea:
In al 2-lea razboi mondial (daca nu ma insel) americanii treceau cu avionele pe deasupra unor insule unde se aflau oamenti analfabeti (nu in sensul vulgar, in sensul ca nu aveau la dispozitie tecnologii sau chestii de genul), adica nu aveau un vocabular, nu stiau ca exista avioane si chestii din astea. Americanii le aruncau din avion pachete pline de mancare acestor oameni, dupa care s-a format o religie la ei si chiar au construit avione din paie si le venerau cum veneram noi pe dumnezeu, cerand pentru mai multe pachete. Si asa s-a format o religie.
Parerea mea e ca in trecut stramosii nostri au fost vizitati de extraterestri si pe baza lor s-au format religiile de azi. Sigur nu o sa ma credeti, nici nu trebuie sa ma credeti, trebuie sa cautati pentru voi insiva daca chiar vreti sa aflati adevarul.
Au fost gasite pietre de peste 3.000 de ani care au fost taiate cu o precizie la fel de mare ca laserul in zilele noastre. Cauta despre Nazca Lines, cauta depre cum a fost iluminate piramidele in timpul in care se desena inauntrul lor.
http://www.youtube.com/watch?v=6qtjI8eGtvM Asta e un documentar foarte bun.
Este mai simplu sa crezi ca alienii au vizitat stramosii nostri decat sa crezi intr-un dumnezeu atotputernic.
Am I right?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Am vazut 5 episoade si cam incep sa ma enerveze aia care vorbesc(mai putin naratorul), dar povestea e destul de plauzibila, primul episod mi-a placut mult.
Apropo, http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/265214_460s.jpg

| Hohenheim explică (pentru monstrulet):

Lol. imaginea explica pe scurt ceea ce este biserica.

| Danutza27 a răspuns:

Pai vad ca acolo ai tot zarzavatul necesar poate face mama ta o ciorba de legume buna dar nu tine de foame, daca te hranesti spiritual cu asa ceva o sa te tii de garduri.Eu zic sa lasi prostiile pacat ca nu dau de articolul cu egiptenii si avionul cu pedale cu care au ajuns in Antarctica ca era bun si ala pentru tine ca condiment. Parerea mea te vad de om serios lasa prostiile si cauta drumul tau spre Dumnezeu, nu este sub demnitatea ta sa citesti Biblia si sa mai dai pe la Biserica ai cuvintul meu ca nu cade pe tine si nici credinciosii nu te vor jupui de viu.Fa si tu un program de rugaciune lasa toate ragaliile alea.Si tata citea pe vremuri cartile lui Erich von Däniken dar om cu scaun la cap a fluierat a paguba ca nu prea se legau.

| Danutza27 a răspuns:

Nu incerca sa descoperi tu apa calda dupa niste amarite de filme. Uite americanii in laborator au incercat sa obtina prima forma de viata uni celulara si au pus ei toate condimentele au facut ca la carte supa primordiala dar dupa ani pierduti si fonduri cheltuite au fluierat a paguba apoi plini de naduf au zis "Probabilitatea ca sa obtinem prima celula vie este ca venirea (a nu mai stiu 10 la ce putere ceva de ordinul sutelor de miliarde) de tornade si din piesele care compun un avion sa le aseze sa fie avionul bun de zbor.Sa fiu mai clar dau un ex mai pe intelesul tau. bunicul desface caruta din toate incheieturile scoate oistea si toate cuiele spitele de lemn de la roti apoi o duce pe cimp si asteapta pina i se lungesc urechiel sa vina tornadele sa ii faca la loc caruta.asa au asteptat si baietii la BAC sa vina extraterestrii sa le faca lucrarile dar au iesit fluierind a paguba ca foaia era goala dar nu au disperat au zis stai ca astia vin noaptea dar erau surprinsi citind rezultatul afisat nota=1 Deci picati si acum nu mai stiu nici ei pe cine sa ocarasca pe Dumnezeu sau extraterestrii ca pe ei nu se vad.

| Hohenheim explică (pentru Danutza27):

Pai teoria ta cu caruta se poate aplica si cu dumnezeu, oamenii au asteptat 2000 de ani sa vina dumnezeu sa faca miracole si nu s-a intamplat nimic. In timp ce oamenii se omorau intre ei, in timp ce oameni nevinovati veneau omorati unde era dumnezeu? La fel cum tornadele nu au venit niciodata sa repare caruta asa nu va veni nici dumnezeu, de ce? Pentru ca nu exista. Daca dumnezeu a creat totul si ne-a creat si pe noi mie mi se pare ca nu prea il intereseaza ce se intampla pe aici.
Voi va luati "dovezile" dintr-o carte scrisa de om care este subiect de interpretare.
Tu vii aici si iti sustii teoria fara nici o dovada zicand pe scurt "crede si nu cerceta".

| V3ra a răspuns (pentru Hohenheim):

"Pai teoria ta cu caruta se poate aplica si cu dumnezeu, oamenii au asteptat 2000 de ani sa vina dumnezeu sa faca miracole si nu s-a intamplat nimic."
Se vede dragule ca esti total pe langa! pai tu ai auzit in viata asta a ta irosita aiurea ca acum 2000 de ani a venit Dumnezeu pe pamant(IIsus) si s-a rastingnit pentru pacatosi,si a facut minuni? cum poti sa aberezi atat? Si va veni si a doua oara,NIMENI nu stie ziua,ceasul si ora, dar va veni sa judece lumea, nu va mai veni sa fie batjocoritwinking mai deschide o carte de preferat BIBLIA pentru copii macar!

| Danutza27 a răspuns (pentru Hohenheim):

Bre @Hohenheim esti depasit rau de tot ca nici tata pe vremuri nu credea gaselnita asta si el stia ca acum 80 ani comunistii din fosta urss au tradus "fericit cel ce nu vede dar crede" in "crede dar nu cerceta" Cind oi gasi tu prin biblie asa ceva sa ma anunti si pe mine sa vad pe unde scrie ca prin casa la loc de cinste este si Biblia de la strabunica din 1913. Ce dovada mai buna de existenta a binelui si raului vrei uite jumatate din aia de la bac cind au vazut subiectele au vazut parca pe dracul unii scuipau in sin altii se inchinau

| Hohenheim explică (pentru V3ra):

Dece esti asa sigur/a ca dumnezeu a venit acum 2000 de ani? Pentru ca asa zice biblia?

| Hohenheim explică (pentru Danutza27):

Pai nu scrie in biblie dar cam asta e morala religiei. De aia inca exista oameni ca tine care inca cred in zane.

| Danutza27 a răspuns (pentru Hohenheim):

Pentru ca sunt crestina si ma incred in El si cind am fost la necaz si nu am razbit singura si nu ma putea ajuta nimeni am cazut in genunchi la Bunul Dumnezeu si am inceput lui sa ii spun necazuriel mele si incet incet am fost ajutata de El.Eu nu am dat in viata mea pe la psiholog sa caut solutie, Stiu ca vei zice ca eu sunt primitiva dar eu zic ca te inseli eu merg pe un drum batatorit bine si drumul este facut de primitivi de 2000 ani. Proasta oi fi eu sa o iau pe miriste cind vad bine poteca pe care poti trece si cu caruta dar de sunt unii care chiar daca vad, tot orbi ramin.

| V3ra a răspuns (pentru Hohenheim):

Du-te la Ierusalim si ai sa intelegi! Stiai ca acolo este situat Mormantul unde a stat Iisus si ca in fiecare an de Paste vine lumina din cer si aprinde lumanarile de acolo si ale celor credinciosi? Daca nu crezi du-te acolo odata de Paste si ai sa te convingi cu ochii tai si pe urma sa zici daca crezi sau nu!

| Danutza27 a răspuns (pentru Hohenheim):

Esti culmea frate pai ce vina am eu ca tu pui oala de noapte pe luminare si zici ca nu vezi ba te mai asezi si cu fundul si zici ca miroase a cirpa arsa uite ma ce zice alt troglodit
''Aici se afla slabiciunea pozitivistilor si a ateilor
de profesie, infatuati in convingerera ca ei au avut
succes in a scapa lumea nu numai de zei, dar si de
miracole. Frumusetea este ca trebuie sa ne limitam la
recunoasterea MIRACOLULUI, dincolo de care nu este
nici o iesire. A. Einstein.

Exista, totusi, ceva etern care se gaseste dincolo de
atingerea mainii sortii si dincolo de toate
deziluziile omului. Si acest etern se gaseste mai
aproape de persoanele in varsta decat de cei mai
tineri, care oscileaza intre teama si speranta. A.
Einstein.
Cu asta am pus punct

| Danutza27 a răspuns:

Acum citesc cu mulata atentie cele postate de tine si gata eu sunt convinsa de adevar.Ca am ex viu in fata ochilor regimul comunist de la noi pai mai atei ca astia nu gasesti ba din contra au introdus asa de tare ateismul in Romania ca romanul da in brinci de ateism ba din contra sa fie ton in ton cu propaganda taranii toamna aveau o droaie de nunti, o sa zici ce are nunta cu ateismul simplu ca se imbracau in mire si mireasa si se duceu la o cladire ateista =Biserica si plecau crestinati. Apoi urma iar veselie in sat ca bunul Dumnezeu vazind idaratnicia lor ateista ii daruia cu prunci si sa te tii chef pe ei luau copilul si fugi la ateisti si il lua ateistul sef si il baga in cazanul de botez ba il mai dadea si cu cel mai ateist Mir si il inchina cu cea mai ateista Sf Cruce si erau atit de ateisti copii ca ascultau de mama lor si de tatal lor nu ca cei de pe TPU. Uite ce inradacinati au fost de ateism cind pierdeau pe cineva drag musai trebuia sa fie prezent ateul sef sa tina Sf Slujba si ca sa nu uite unde este ingropat cel adormit ii puneau la cap cel mai ateu simbol Sf Cruce
Ba primitivi cum erau mai dadeau si de pomana in numele celui adormit intru Domnul Ce sa zic ai condoleante de la mine ca esti nascut printre niste primitivi care trag mirtanul de coada cu Biblia lor si cu Biserica lor demodata de 2000 de ani. Poate o sa convingi si sa tragi in ratacire niste copii dar stai ca vine si rindul tau sa te ia Al de Sus la puricat si o sa vezi dracii ce hora de bucurie fac cum iau sfoara sa te masoare la git sa potriveasca jugul (sa nu scpi din el ) au si plugul pregatit si lantul sa il pui in gura, nu dispera se ocupa ei de tot harnasamentul, o sa incasezi liota de bice pe spianre si o sa zici in mintea ta tragind la plug cebine era daca luam cuvint de invatatura de la Ema ca rideam de biata femeie si o ocaram cum ne venea la gura

| ShowTim3 a răspuns:

Nu suntem singuri (pe melodia aia stranie cu extraterestrii )
1.Trebuie sa fi putin paralitic cu lumea noastra ca sa nu crezi in extraterestii, 1 pentru ca fiecare galaxie are ograoza de planete si stele ( sa zic minim 100 ) nu exista pe pamant atatea fire de nisip, cate galaxii exista in univers! Adica e practic imposibil sa fim singuri.
2.S-au descoperit extraterestrii (nu e la ce va ganditi, doar niste chestii microscopice.
3.Sunt mituri ca in America (mai exact in zona de desert ) s-au gasit extraterestrii, care intamplator, sau nu, samanau cu noi, doar ca aveau 1.50-1.60 cam asa, si un creier mai mare, cica astea sunt doar mituri, dar mai stii? adica nu sunt eu paranoia, dar sunt multe lucruri in spatele cortinei, unde doar presedintii si oamenii importanti ai lumii stiu ce se afla!
Dumnezeu, e un fel de speranta, daca nu ar fi el, sa zicem ai pune la ruleta 10 milioane, la cine te-ai ruga? la Dumnezeu, sa iti dea.
Dumnezeu e "spiritul bun " partea buna a noastra, parerea mea, daca il respecti pe asa zisul Dumnezeu, te respecti pe tine.
Eu ii dau ori ce nume vreau, Dorel, Gigel, Alex, e aceias persoana.Si pentru astia asa mai credinciosi, deunde fratele meu stiti ca pe Dumnezeu... il cheama Dumnezeu laughing? De unde stiti ca nu vrea sa ii zicem Gigi? (Acuma bagati cu... paragraful x din cartea x scrisa de x care nu se stie in ce x an a traitwinking

| Hohenheim explică (pentru ShowTim3):

Sunt de acord cu tine.

| CandyTetris a răspuns:

laughingE si asta o varianta.La urma urmei si Dumnezeu e tot extra-terestruhappy.

| 19marian60 a răspuns:

Extraterestri,exista! Dar acceptarea ideii de catre mai marii lumii ar duce la schimbarea lumii in care traim. Daca s-ar sti(zic unii)ce se ascunde inArea51 si in subsolurile Vaticanului s-ar narui bisericile(in sensul de religii) iar noi am privi cu alti ochi cerul.
Vezi "Amintiri despre Viitor","Experiente O.Z.N." si nu in ultimul rand "Ezechel"(Biblia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic mai adevarat!
Dar, ce sa ne facem cu cei care au doar 3 neuroni, dintre care 2 sunt defecti? Astia nu spun ca sunt slab pregatiti in ale vietii, in caz de esec. Ei spun doar "asa a vrut dumnezeu". Patetic!