| Wehrmacht a întrebat:

Parerea voastra conteaza!(de parca chiar cred asta)
De ce credeti voi ca unii considera toata muzica rock satanista?
Eu cred asta:
-Aia nu stiu nici boaba de engleza
-Din cauza look-ului pentru ca nu prea era p-aici pe vremea lu' ceasca
-Uita sa-si conecteze limba la creier cand vorbesc
-Nu le place aceast gen de muzica(muzica fiind cu maneaua ca albul si negrul)asa ca spun si ei ce apuca fara sa isi dea seama ca unii(eu) se gandesc cum ar fi sa le lipeasca gura cu sper***a(Stiu ca nu e un lipitor bun dar e gratis, placut la producere).
Vreau sa spun ca...rock-ul este un gen de muzica deosebit.Nu cred ca iti poti exprima sentimentele intr-un alt gen de muzica si sa iasa si bine.Se poate dar rar.De exemplu, la BFMV am vazut a place where you belong.Era despre o moarte a unui prieten.Cum ar suna ca manea? Ceva care ar contine: calcat de buggati, bani de cosciug sau alte chestii penibile?

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Rockul a fost initial muzica satanica.
Sut unele melodii unde se vede pe fata
Cum ar fi asta:http://www.youtube.com/watch?v=pqMz06BA07k
Ce parere ai?

| Holocaust a răspuns:

Am pus și eu o întrebare de genu'.
În mare parte au răspuns ateii,cred,și sigur știi părerea lor.
Eu dau vina pe efectul de turmă. Scoate unul o perlă pe gură, după care îl urmează toți proștii, fără să mai gândească.

| ZvT a răspuns:

Maneliştii sunt proşti. Maneliştii cred în zei. Restul se leagă.

| DakotaRoyse a răspuns:

Mă. ăsta e un subiect lung de tot. D-aci se pot naşte n discuţii kilometrice.
Acum eu, ascult rock/metal de câţiva anişori buni şi m-am obişnuit să aud d-astea (să nu mai spun că nu-mi pasă).
Amu' părerea mea constă în următoarele: sunt de acord cu tine, parţial. Dar, unii ştiu engleză, dar sunt prea înguşti la minte (chit că folosesc Windows, dacă mă înţelegeţi big grin) ca să accepte şi altceva în jurul lor. Sunt mulţi, chiar mulţi, mai mulţi decât îţi poţi imagina, care ascultă nişte chestii d-alea brutale că-ţi trebuie dop de urechi şi toleranţă de n ani ca să rezişti la ele mai mult de juma' de oră, şi totuşi, se îmbracă normal (nu din cauza unui job sau a părinţilor sau d-astea). Pur şi simplu îi confunzi pe stradă cu cineva care nu e adeptul vreunui stil anume de muzică.
Acuma mnah, nu poţi cere omului să te accepte în totalitate, şi nu poţi cere tuturor oamenilor să te accepte.
Dar rădăcina mentalităţii de rock=satanism e pusă hă hăă în trecut, încă de pe vremea The Beatles, când nu mai ştiu care dintre ei (ruşine mie, lapsus) a zis că muzica lor e mai populară decât Dumnezeu (sau cam aşa). Mă rog, înţelegeţi ideea. Ceea ce era adevărat. Bine, apăruse deja un declin în Occident pentru biserică, dar asta e.
Pe lângă asta, când încă era în plină formare, rocku' a fost criticat de mulţi cu tot felul de motive absurde, dar atât de bine reliefate în mass media că au spălat creiere. Gen, asculţi melodia X invers şi auzi "I command you in the name of Satan" şi altele d-astea.
Întotdeauna au existat păreri pro şi contra. Întotdeauna.

Ideea cu cocalarii (să revin în prezent) este că ei nu acceptă NIMIC altceva (exceptând semi-cocalarii, care mai ascultă de felul lor şi alte măgării). Nimic. Şi sunt al naibii de mulţi, sadly.

Btw, eu le-aş coase gurile happy

\m/

| cristinacrissss a răspuns:

Fiecare asculta ce vrea. Asa cum manelistilor nu le place rock-ul, nici rock-arilor nu le plac manelele.
Nici mie nu imi plac manelele... dar gusturile nu se discuta.
Si nu cred ca rock-ul e o muzica satanista. Dar uneori cantaretii de rock ma sperie prin faptul cum aratatongue

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Eu nu consider muzica rock satanista deloc! este un gen muzical ca oricare altul! nici eu nu ii inteleg pe cei ce considera rock-ul ca fiind o muzica satanista doar pentru ca nu le place! asa suntem noi, romanii, mai inceti in gandire!

| Shaddar a răspuns:

Tampenia asta e de ceva ani, de pe vremea lui Elvis ( despre care ziceau ca miscarile lui de scena au ceva rau in ele, parca asa era treaba), The Beatles...Apoi a fost vrajeala cu metal, cand s-a zvonit ca erau versuri satanice in melodii. Sper ca nu mai sunt multi oameni care au impresia asta, manelistii sunt exclusi din asta, ei nu sunt oameni.Dar sunt si formatii de metal( black metal ca un exemplu, pentru ca sa fim seriosi, black-ul e la radacini impotriva crestinismului) care includ teme satanice in versuri, e adevarat.Dar suna mult prea bine ca sa nu le asculti. Unele pot fi apreciate pentru melodie, altele pentru versuri ( ca iti plac ideile sau doar modul in care le formuleaza).

Dar cred ca de fapt cei care spun ca toata muzica rock e satanica se refera la asta:

http://www.youtube.com/watch?v=TSkiT1Ypjcs&feature=relmfu

Iar daca asta nu iti place, incearca asta:
http://www.youtube.com/watch?v=xo_1ceBa2FQ

Nu poti spune ca ritmul nu e misto.Iar astea sunt satanice:D

PS: crestinii credinciosi se feresc de asa ceva

| Wehrmacht explică (pentru Shaddar):

@Crestin mod on@
Tamaie si aghiasma, ardete-ar iadul de animal nenorocit cu tot neamul tau de satanisti,
*Da un baston in cap*
Cum puteti maica sa ascultati la haimanalele alea? Aia-i muzica de la cel viclean maica, de la cel viclean(spune in timp ce inspira)
*Arata spre videoclip*
I-ote! Ce inseamna panaramele astea?
*dardaie din cap si ridica bastonul la 90 grade*
Ce,ce,ce-i cu latele alea in capul lui,uita-te ce machiaj deochiat are,aia e o panarama,o pa-na-ra-ma(nu ca ar sti sa desparta in silabe)
*Intra in scene si mosu')
Iadul inseamna maica,iadul!
*se uita la rocker ca la exponat zoo*
*ii mai da un baston in cap*
*baba si mosul pleaca mergand ca doi zombi si spunand*
O sa se duca lumea de rapa maica! Neno,nenoro, nenoro, nenorocitii ca asta or sa ne trimita pe toti in iad!
@/Crestin mod off@

Ai dreptate! Sunt de acord cu tine!

| Shaddar a răspuns (pentru Wehrmacht):

Well, macar eu stiu ca ideea melodiei e satanica, nu ca Rraddu de mai sus care crede ca cineva baga mesaje subliminale in ealaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaddar):

Nu cred, stiu pentru ca am auzit. nu e nimic complicat.nu stiu explicatia: de ce unii le pun pe reverse iar altii se dau pe fata, atat tot. e atat de greu? nu e fizica cuantica straight face Probabil ca aia care le pun pe revers sunt niste curve care vor sa para virgine. adica spun niste lucruri oribile intr-o melodie,, atat de draguta''

| Shaddar a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, nu ai mesaje subliminale in rock.Demonstrat stiintific, poti sa cauti.Tu te referi la o tehnica de a inregistra invers anumite parti, dar ala nu e un mesaj subliminal.Tu cand asculti melodia, nu vei prinde bucata inregistrata astfel nici macar la nivel de subconstient.Crezi ca subconstientul tau functioneaza invers? Mesajul are sens doar cand il auzi corect, adica atunci cand tu dai play in reverse, dar altfel creierul tau nu inregistreaza nimic sub nivelul "constientului".Iar majoritatea inregistrarilor de genul asta au fost facute chiar ca sa isi bata joc de cei care cauta mesaje satanice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaddar):

Acum, n-am de unde sa stiu motivul si nici daca subconstientul percepe sau nu, ei poate stiu mai bine. e adevarat,,, metoda'' asta se foloseste si in alte genuri muzicale, nu doar in rock

| alexmircescu13 a răspuns:

Ok, deci daca iau la puricat intrebarea ta, ce preferi: sa fii roman si sa nu stii nimic sau sa fii destept dar sa nu te mai numesti roman? Sa fie clar, eu sunt roman si ma simt bine pe chestia asta. Si sunt destept si mai stiu si o gramada de chestii. Si NU impart lumea in prosti (pardon, romani, conform parerii tale) si destepti. In treacat fie spus, se spune "stii", nu "sti" cum ai scris tu. Continua, poate inveti si tu ceva! Daca vrei sa afli mai concret ce anume stiu eu, e mai simplu sa ma intrebi, fara a mai face presupuneri despre romanii care se cred destepti dar nu stiu nimic, pentru ca e oarecum dezonorant.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Stiu exact cum este. Cocalari prosti! Ardeti in Iad!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in muzica rock se introduce de catre masoni foarte multe elemente masonice, cat si sataniste. Da'atat timp cat consideri muzica un prilej de distractie, si nu exagerezi, cred ca e ok.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Wehrmacht):

Omule, doar Sabaton ştii?
Mă, îi adevărat. Sunt n trupe care cântă despre satanism & co., dar nu este nimeni obligat să le asculte. Că rockul e cel mai ramificat gen de muzică ever, şi ai atâtea din care poţi alege că te doare capul.
Nu vreţi satanism? Ascultaţi hard, glam, electronic. Nu vă plac astea? Încercaţi gothic metal, heavy, thrash. Vreţi satanisme? Liste cu raw black metal, Norwegian true black metal, symphonic blackened death metal, maică.
Stă în gusturile voastre.

Ete, nici aici nu sunt satanisme:
http://www.youtube.com/watch?v=ElWsq5gsrmY
Nici aici:
http://www.youtube.com/watch?v=vGKfm2rr06Q
Şi nici aici:
http://www.youtube.com/watch?v=YJ09asJ5474

Lăsaţi voi chestiile masonice şi prostiile astea. Dacă trăim cu gându' că "maică, eu nu fac asta că mă influenţează nene ăla ciudat de pe cealaltă parte a străzii", eu vă spun: sinucidere plăcută!
Toate se pot facea în lumea asta, începând de la zburat cu balonul până la consumul de droguri, dar CU CAP.
Dacă stai să gândeşti cu propriul cap, nu cu al unor idioţi paranoici, o să observaţi că nici viaţa nu-i naşpa, şi nici rocku' ÎN GENERAL nu e satanist. Toate pădurile au uscăciuni.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se introduce multe elemente? Inseamna ca masonii ie prosti. Tu de ce nu te faci mason?

| Wehrmacht explică (pentru DakotaRoyse):

Mai multe dracu', dar a fost un exemplu pentru cei care spun despre TOT rock-ul ca e satanist.

| alecx4music a răspuns (pentru alexmircescu13):

In masonerie intra decat cei din elita, cum ar fi presedinti, guvernatori, sau oameni celebrii. Daca nu ai idee ce inseamna masoneria nu mai posta doar de dragul de a apasa pe taste.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru alecx4music):

Citeste-ti inca o data postarea, ca "e grele rau" astea cu masoneria... Eu, spre deosebire de tine, am mai mult decat o idee despre masonerie in general si despre lojile active in Romania in particular, daca vrei iti stau la dispozitie cu informatii detaliate. In treacat observ ca ai scris "in masonerie intra decat" in loc de "in masonerie intra doar". Si zau asa, "oameni celebrii"? Ultima data cand mi-am verificat cunostintele de limba romana se scria "celebri", asadar cu un (1) singur i. Asta e, unii posteaza doar de dragul de a apasa pe taste, dar macar apasa corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica rock este considerata satanista si este; deoarece multe melodii au in centru promovarea raului (droguri, curvie, betie, tutun, alcool, injuraturi, violenta... etc) si mai ales pentru ca este ridicat la rangul de stapan al universului diavolul si ii sunt aduse prin aceasta muzica multe laude iar ascultatorii sunt indemnati in mod indirect sau chiar direct sa fie ca el!
P.S. Intre Satan si Dumnezeu nu este nici o legatura; nu sunt neamuri, verisori sau altfel de rude!
Tie iti place muzica rock si vezi asta ca un lucru bun, normal; si vrei
ca ceilalti sa creada ca tine! Poate ca ai dreptate in legatura cu cei care nu stiu engleza sau nu prea au legatura cu dezvoltarea culturala insa muzica rock a fost si este de inspiratie satanica. Ti-l imaginezi pe Dumnezeu tolerand rocku-ul? o muzica zgomotoasa? care indeamna oamenii la rau!?

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

Ala e rock satanist.Nu tot rock-ul este asa. Exista si rock cu sens diferit.Ca sa stii, cuvintele iad si nazism aici se refera la iadul dezlantuit atunci si la nazistii care trebuiau sa piara.

Despre sabaton care face muzica ca tribut adus celor morti in razboi nu poti sa spui nimic de rau.

http://www.youtube.com/watch?v=IrJAwCBbnuc

| alecx4music a răspuns (pentru Wehrmacht):

O intrebare...
Ce te-a determinat sa alegi avatarul pe care il ai acum?

P.S. Nu stiam de formatia asta da' imi place happy

| PreaSfintitu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa te contrazic, intre Dumnezeu si Satan exista cel putin o legatura, amandoi nu exista

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede că ești îndoctrinat rău de tot, ce ai scris aici ți-a zis popa care a auzit doar de Highway to hell și a dedus că toate melodiile au mesaj negativ și îndeamnă la lucruri rele?
Cred că ai o cultură muzicală mai mică sau egală ca zero, cel puțin când vine vorba de rock.
Deci haide să-ți explic ușurel pe înțelesul tău.
Uite să luăm cea mai cunoscută trupă de rock, de care a auzit tot prostul, Metallica.
Uite să luăm un cântec extrem de cunoscut de la Metallica, Master of puppets.
http://www.youtube.com/watch?v=485JvexFxgs
Te invit să analizezi atent versurile, despre ce crede creierașul tău că e vorba? Nu e vorba de un nene care se joacă cu păpușile ci păpușarul sunt drogurile și păpușile drogații, melodia perezintă efectele negative ale drogurilor. Unde este mesajul care îndemană la rău, ăla băgat de Satana?
Fie, hai să luăm alt exemplu cunoscut, una dintre cele mai celebre melodii, de care cum ziceam, a auzit tot prostul:
http://www.youtube.com/watch?v=BcL---4xQYA
Cred că încă din titlu se observă cât de satanică e, gâlgâie satana pe acolo.
Și lista asta de melodii și formații care nu îndeamnă la „droguri, curvie, betie, tutun, alcool, injuraturi, violenta... etc" poate să ajungă la milioane de melodii. Deci pentru niște teribiliști care cântă despre venerarea satanei tot genul de muzică e satanist?
Deci ori ești inscult ( sau prost informat, deci vorbești să te aflii în treabă) ori te prefaci.
Oricum te invit să asculți Inna și alte cântărețe/ formații care nu țin cu Satana, cum ar fi Guță, numai de iubire cântă.

| Wehrmacht explică (pentru alecx4music):

Imi place cum arata.Nu sunt satanist sau altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ce stii tu despre Inna? Cine este in spatele ei; adica in spatele muzicii ei? masonii. Si masonii pe cine venereaza? Cat despre indoctrinare n-am nici o legatura cu preotii sau traditiile lor. Si cate melodii rock asemanatoare cu cele pe care le-ai amintit exista fata de cele de care vorbeam eu care îndeamnă la „droguri, curvie, betie, tutun, alcool, injuraturi, violenta... etc"? Si cati dintre cei care asculta rock asculta melodii la fel ca acestea? sa ziceam 10 % ceilalti iubesc hard-rock-ul care promoveaza ceea ce am spus eu. Tu sustii rock-ul ca fiind ceva nevinovat insa daca l-ai studia indeaproape ai vedea ca nu este chiar asa. Ritmul rock-ului te-a facut sa-l indragesti si sa crezi ca este extraordinar de bun insa prin rock in mare parte se urmareste manipularea maselor. Ce parere ai despre asta?

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

Omule ai o problema grava...si mai toti care spuneti asta aveti.Am vazut pe un site ca se spunea despre o melodie ca daca o asculti invers apar niste mesaje sataniste, am incercat si singurul mesaj care l-am gasit a fost ca aia care au scris tampeniile alea pe site-ul ala sunt niste tampiti egali cu asta:
http://www.spiritelenaturii.go.ro/intalniri/prindeunleprechaun.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Poti demonstra? Daca nu atunci nu mai spune nimic care sa te contrazica! Ca tine sunt multi! Nu cerceteaza, nu citesc nimic dar au pareri totusi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Poti demonstra? Daca nu atunci nu mai spune nimic care sa te contrazica! Ca tine sunt multi! Nu cerceteaza, nu citesc nimic dar au pareri totusi! Cand o sa intelegi toate stiintele si o sa cunosti tot ce se poate cunoaste si vei ajunge la concluzia ca Dumnezeu nu exista atunci sa nu crezi in Dumnezeu dar pana atunci tacerea este mai folositoare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu-mi place nici Guta nici alt manelist! Muzica spune totul despre om! Esti de acord?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nici macar nu-i nevoie sa pui melodia invers. Unele melodii rock transmit mesaje sataniste in mod direct fara nici o perdea. Ce parere ai despre asta? Tot mai zici ca rock-ul e nevinovat?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa stiu toate stiintele ca sa nu cred in ceva care nu are absolut nici o dovada

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă enervează oamenii care visează masoni pe pereți că așa au citit pe sfaturi ortodoxe sau au văzut clipuri pe youtube, să fim serioși. Oricine vede 2 clipuri și citește un articol, POATE vede și un documentar are impresia că știe totul despre masonerie când majoritatea pot să fie la fel de bine povești. Ești genul ăla de om care crede că melodiile întoarse pe invers au mesaj ascuns dar n-au încercat niciodată să le asculte ei ep invers și să observe că de fapt este trucaj care păcălește numai, dar numai oamenii extrem de proști și fără inspirația să verifice.
Și de unde scoți tu că hard rock-ul promovează ce ai spus tu? Habar n-ai ce vorbești, crede-mă. Pot să-ți dau sunte de melodii hard rock care n-au lagătură cu temele amintite de tine. Chiar una din melodiile care ți le-am dat ca exemplu în postarea de mai sus se încadrează la hard rock, adică Stairways to heaven.
Eu cred personal că ești așa de limitat încât nu știi să faci diferența între hard rock și black metal, care chiar are evrsuri sataniste.
Cât despre povestea cu ritmuri care te posedează și alte tâmpenii luate probabil din alte clipulețe pe youtube, fă-mi o favoare și scutește-mă, când o să fie demonstrat clar că rock-ul îți afectează creierul și te „posedează", când o să accepte cineva teoria asta, anunță-mă.Dar totuși, cum manipulează rock-ul masele față de late genurid e muzică, hai că-s curioasă, luând în cinsderare faptul că sunt mult mai puțini rockeri decât oameni care ascultă alte genuri, cum sunt rockeri ăia spălați pe creier.
Și mai am o curiozitate, manelele sunt făcute și controlate tot de masoni să controleze hai să zicem maxim câteva milioane de oameni din miliarde, sau este singurul gen de muzică care nu este controlat de masoni și așa zise mesaje ascunse?
Eu zic să mai lași clipulețele și documentarele revoluționare de pe youtube și siteurile gen lovendal ( sau cum îl mai cheamă pe cretinul ăla) că sunt bune decât să te prostească și să te facă să crezi că ai descoperit marile secrete ale lumii când de fapt ălea n-o să ele aflii niciodată. Media te-a prostit amice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Negativ media nu prea are influenta asupra mea. Si in plus nu cred tot ceea ce vad pe youtube! Prefer alte surse de informare mai realiste nu povesti!

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Surse de informare atât de sigure încât dau rateuri extrem de grave, cum ar fi aia cu clipurile pe dos care e minciuna secolului. Te sfătuiesc să cauți alte surse că ăstea își cam bat joc de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu cred ca toata muzica rock este satanista, insa sunt si formatii sau interpreti satanisti. sunt unele melodii rock (si nu numai rock) ce contin mesaje subliminale sataniste ce sunt sesizabile daca piesa este redata invers; iar altii sunt satanisti pe fata prin versurile lor, semnul satanist cu degetele in forma coarnelor, diferite semne purtate sau tatuate. Uite, de exemplu Marilyn Manson are un album care se numeste Antichrist Superstar; Ozzy Osbourne are un album cu numele - Speak of the Devil. Oricum exemple de genul sunt foarte multe. Mi se pare simplu sa-ti dai seama ca muzica rock are legatura cu satanismul deoarece sunt multe argumente evidente. Repet, nu cred ca toata muzica rock este satanista, ci in special cea foarte violenta(nu stiu exact toate categoriile de rock ca sunt multe; gen hard rock, heavy metal, alternativ, gothic metal etc). Imi plac si mie unele balade in care sa nu urle nici interpretul nici chitarele electrice, de exemplu, unele melodii de la holograf.
Cat despre asta cu rock/manele = alb/negru nu sunt de acord. Dupa parerea mea maneaua nici nu o poate fi calificata ca stil de muzica, iar daca ar fi as pune-o pe ultimul loc. pe primul loc, deci exact opusul nu cred ca este rockul, ci muzica clasica. numai bine!

| AlexXx1 a răspuns:

In fine eu stiu engleza dar tot nu-mi place rock ...si nici nu ascult manele eu vad roku ca un pranz sec fara delikat straight facefara suparare