| anonim_4396 a întrebat:

Partenerul meu, cu care sunt impreuna de 7 luni, ma ispiteste. El este un baiat bun, credincios. Umbla la Biserica insa ceea ce ar dori el din punct de vedere intim nu este tocmai corect. Stiu ca sexul premarital este pacat. El a intrebat un preot iar acesta i-a confirmat acest lucru dar a mai adaugat ca daca avem de gand sa ne casatorim atunci se 'accepta' (a spus preotul cu un zambet). Iubitul meu mi-a spus ca ne vom casatori si ca ma iubeste. Insa in momentele intime are pofte nefiresti precum sex oral, anal si tot feluri de pozitii. El spune ca daca e facuta din dragoste atunci nu-i nimic rau in astea. Insa eu ma simt umilita si nerespectata. Nu vreau sa ma despart de el insa prea tare ma ispiteste si foarte greu ma pot opune ispitelor de acest gen. Nu vreau sa traiesc o viata pacatoasa. Vreau sa-l fac sa inteleaga ca aceste fapte sunt pacate si sa avem o relatie intima sanatoasa. Nu stiu ce sa fac. Simt ca ma lupt pentru 2 persoane: pentru mine si pentru el caci trebuie sa ma opun ispitelor dar trebuie sa-l scot si pe el din aceasta mocirla. Va rog dati-mi un sfat! Va multumesc din suflet!

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

thinking Cere-i sfatul Preotului laughing Intreaba-l despre el, pentru ca el stie daca este pacat lucrul asta, sau daca este ok. Daca nu, ai putea sa ii spui asta prietenului tau, si sa o lasati mai moale cu sexul, si sa avansati pe parcurs tongue

| Dumniezău a răspuns:

Daca sexul este pacat atunci dumnezeu de ce i-a pus pe adam si eva sa faca sex? Sexul nu e niciun pacat.E firesc sa faci asa ceva.

| milan9 a răspuns:

Eşti deplin îndreptăţită să-l faci să aştepte până la casatorie. Este un atu prin care lui îi câştigi respectul (în caz contrar cedarea din partea ta ar fi pentru el motiv de pierdere a respectului şi entuziasmului, de îndepărtare).

Este un atu prin care scapi de cei cu intenţii neserioase, oricât de mult ţi-ai prinde urechile, oricât de mult ai ţine la el, dovada supremă de iubire pentru cel care va fi într-o zi soţul tău, singura care ar putea acoperi trecutul.

Onoarea este cea dintâi sursă de respect a unei femei! Iubirea la rândul ei depinde în mod vital tot de respect! Respectul poate exista fără iubire, dar iubirea fără respect, nu există! Nu există nici un entuziasm pentru ea...

- Chiar dacă nu este acceptat din motive subiective, întotdeauna va fi universal valabil, adevărul că demnitatea şi onoarea unei femei depind de modul în care respectă valorile familiei, modul responsabil sau nu în care vede această perioadă proximă din viaţa ei...

| milan9 a răspuns:

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| milan9 a răspuns:

În general, fata ar fi putea intui faptul că prin păcat îşi va pierde atuurile în faţa lui din cel puţin trei motive:

1). Păcatul pătează relaţia, o umple de amintirile terifiante ale perversităţii, cu care nimeni nu se mândreşte! Nici măcar un libidinos ca el; Niciodată păcatul nu a stat la baza armoniei, iubirii şi respectului. Mai ales desfrânarea, mai ales relaţia alternativă soţului (aceea care lasă amintiri în "căminul conjugal" asemeni unor postere vechi ce rămân definitive – celălalt le va resimţi duredos mai devreme sau mai târziu, dar sigur într-o zi...)

2). Un băiat dacă e în stare să ceară unei fete ceea ce iti cere tie, înseamnă că nu vede în ea o relaţie de durată. Din secunda în care a cerut de la ea urâciunile perversiunii, din aceeaşi secundă a ştiut deplin că acel chip nu va putea fi privit ca un chip respectabil (dacă nu angelic) al persoanei iubite, al viitoarei soţii...

3). Te poti gândi că nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt atee, deci "de naspa" si nu sunt de acord cu sexul oral si anal, baiatul tau nu prea pare credincios si bun, esti sigura ca vrei sa iti petreci restul vietii cu el? + ca e vorba de doar 7 luni, pentru el o fi mult, dar baietii se plictisesc repede, poate nici nu vrea sa va casatoriti.
Ai putea sa-l ameninti cu iadul, ar trebui sa mearga, altfel nu ai ce sa-i faci thinking, aaa, daca nu esti troll, taie-i firul de net, de acolo invata porcarii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sexul este sanatos, si o sa va intareasca relatia.

Daca nu ii oferi cea ce vrea se va simti tot mai frustrat in relatie, frustrarile se aduna pana cand ajungeti de la reprosuri de genul ''ti-am dat totul si tu?'' la despartire.

Vrea sadisfactie sexuala, nu prea conteaza daca e anal oral sau normal indiferent de cea ce viseaza sau iti spune.

| ErrorFound a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva: In occident, pentru mentinerea unei relatii sanatoase se recomanda si o viata sexuala activa si diversa.
Inca ceva: S-a observat practicarea homosexualitatii la foarte multe specii de animale dar nu s-a observat o alta practica:abtinerea de la relatiile sexuale de orice gen. Acum tu decizi daca e normal sa te abtii. Eu consider ca nu.

| greyhound a răspuns:

Suna ca un inceput de film porno italian

| Inferno a răspuns:

Pana si preotii sunt mai receptivi ca voi.

NOname
| NOname a răspuns:

Mai bine scapă de superstiţii şi prejudecăţi şi bucură-te de viaţă.
(Problema e la tine.)

| Angel0 a răspuns:

A vazut prea multe filme baiatul asta.
Preotul care a zimbit este doar in imaginatia lui.
Cand va casatoriti, inainte sa intrati in biserica preotul va intreaba daca ați avut relatii inainte si daca da, va face o mica slujba de dezlegare.
Asa ca atentie mare.

NOname
| NOname a răspuns:

...sau caută-ţi pe cineva la fel de îndoctrinat şi închis la minte, căci nu eşti obligată să faci ceva ce nu vrei, iar relaţia sunt puţine şanse să reziste, din moment ce vă doriţi lucruri diferite şi nu există compatibilitate (cât de cât).

| CristiB93 a răspuns:

Ma bucur ca mai sunt fete ca tine, dar ai gresit ca ai intretinut relatii cu el inainte de casatorie, nu stiu daca a zis preotul asta, eu cred ca te-a mintit, daca tot aveati degand sa va castoriti, crezi ca murea daaca mai astepta cateva luni? Apoi ca sfat ca sa te ajut iti spun ca daca te iubeste, va renunta la poftele acestea daca o sa-i ceri tu, nu ai de ce sa iti faci griji daca intr-adevar te iubeste.

| sabrina103 a răspuns:

Stii ca daca va pastrati pana la casatorie va face o slujba speciala(nu de dezlegare)? Poate aveti de gand sa va casatoriti, insa asta trece in plan sigur adica cu invitatii, rochie, flori nasi etc? Daca nu, nu ai nici o garantie ca o sa mai fiti impreuna peste 6 luni. Tipurile de sex cred ca tin de cuplu(nu de individ, se discuta daca amandoi sunteti de acord), Mai vreau sa-ti atrag atentia la sexul anal ca ginecologii nu il prea recomanda(o faci pe riscul tau, sunt femei carora le place, dar nu cred ca el indeplineste functia corespunzatoare in cazul asta). Ca sa termin optimist se pare ca cei care au facut sex dupa casatorie(nu neaparat din motive religioase) au mai multa incredere unul in celalalt in toate domeniile(emotional, sexual, etc).

| 2n0n1m4ev3r a răspuns:

Nu este pacat sa faci sex deloc, dar nici anal nu este pacat, cel oral e cam asa iurea si e si jenant si urat

| svartirhimnar a răspuns:

Bă, dacă şi cu asta mai veniţi aici...
Îi doar un contact dintre 2 părţi ale corpului, ce e aşa mare păcat în asta?

| Masculin98 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti gasesti un duhovnic asta daca inca n-ai si sa vorbesti cu el, el va fi cel mai intreptatit sa te calauzeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu reușesc să înțeleg cum ați reușit voi să fiți împreună?
Sunteți total diferiți.
Și nu că nu te merită. Nu îl meriți tu pe el!
Oricine și-ar dori pe cineva deschis ca el, iar tu rămâi sub o cochilie de aceeași culoare.
Bring me that ki.nd of man!
Cine spunea că religiile și absența lor nu contează când e iubire adevărată? Se înșela. Se suprapun filosofii de viață și se ajunge la incompatibilitate.

| Girlslovelife19 a răspuns:

Mie una mi se pare ca esti mult prea exagerata cu biserica si pacatele. E barbat(baiat) si e normal sa aiba anumite pretentii sexuale, dar tu trebuie sa-i explici ca te simti umilita din cauza dorintelor sale. Faza cu pozitiile mi se pare ok si normala, ca doar nu o sa stea tot in aceeasi ca s-a plictisit.Cu sexul oral si anal nu sunt de acoord mai ales ca sunteti de 7 luni impreuna,altii nu practica niciodata pentru ca li se pare scarbos. Poarta cu el o discutie despre sentimentele tale si despre faptul ca te simti penibil cand iti cere asta. Cat despre preot, nu m-as increde in vorbele lui(sti cum se zice:fa ce zice popa, nu ce face el) Pacatele sunt si nu sunt o problema, daca am traii toti dupa regulile Bibliei nu ar mai avea Dumnezeu de cine sa rada. Faci cum consideri, dar incearca sa nu mai fii asa axata pe pacate ca nu o sa-ti faca bine pe viitor. Succes happy

| adryana_1898 a răspuns:

Ms.natalina@yahoo.com... te pot ajuta. contacteaza-ma pe aceasta adresa.