| Odin666 a întrebat:

Pentagrama : este un semn care se spune ca este satanist am aflat recent ca daca porti sau ai undeva in casa o pentagrama inseamna ca esti ferit de diavol... eu sunt ateu dar ma pasioneaza aceste lucruri si vreau sa stiu daca informatia aceasta despre pentagrama este corecta. Fundahappy

10 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Pentagrama atrage energiile pozitive dar nu respinge neaparat demonii. adica nu e de ajuns singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da capul di mort cu arichi in loc di urechi a cui simbol este ma? ca am o catarama di centura pi care o port, si am inseput sa ma samtasc urmarit si aud si voci, care imi spun; hai acasa, hai cu mine, hai acuma sa pornim la drum.

| BlackSulphur a răspuns:

Pentagrama este simbol ocult. End of story.

| Dumniezău a răspuns:

Eu cred ca aici este opusul a ce ai scris tu. Pentagrama nu te fereste de diavol ci te apropie de el(cel putin in cazul unora care chiar cred in asta).In antichitate pentagrama era folosita ca ornament sau pictata pe vase(in vremea aceea nu se credea ca e satanica). Dealungul timpului cu tot felul de legende si povestiri pentagrama a ajuns in final sa fie satanica(dar nu se stie nici acum daca e sau nu).

| Neberius13 a răspuns (pentru Dumniezău):

Fie n-ai inteles tu partea aia, fie n-am inteles-o eu
am preferat sa iau asta ca si "ferit de CATRE diavol" sau ceva de genul
daca nu cumva cel ce a pus intrebarea e complet retardat, fara sanse de reabilitare, atunci asta voia sa spuna

| Neberius13 a răspuns:

Pentagrama e cunoscuta si drept ''sigiliul lui Baphomet'' (Baphomet fiind un demon), multi demoni isi au propriile sigilii, considerate simboluri magice, totusi, din cate stiu eu (posibil sa ma insel), pentagrama nu are legatura cu ''diavolul'' (Satan) insusi

| Al99 a răspuns:

Este plin pe aici de atei care vorbesc despre Dumnezeu si Satana.
Conteaza orientarea pentagramei daca este cu varful in sus sau in jos.
Evolutie sau involutie.
Daca este cu varful in sus este ok.
Strada este aceeasi, doar sensul de mers difera.

| tiby256 a răspuns:

Ai vazut in Supernatural ca te fereste de diavol? laughing e doar un serial happy, daca nu ai vazut acolo atunci afla ca e opusul.

Răspuns utilizator avertizat
| ZokiiAsdfghjklşţâ83 a răspuns:

Am dat si eu peste intrebarea ta, si mai devreme am citit un articol interesant: http://www.bisericasatanista.org/pentagrama-completare.html. Eu sunt la Liceul de Arte si cam prin martie mi-am facut manual o pentagrama pe care inca o port(desigur cu varful orientat in sus). Sunt crestina, nu am nicio treaba cu diavolul, satanismul, semnele masonice, etc. Eu stiam tot asa de mai demult, mi-a spus cineva tot asa, ca pentagrama te fereste de diavol, si m-am tot documentat despre asta. Am aflat ca e satanica, ca nu e satanica, pana la urma am decis sa o port in scopuri nobile. Este un accesoriu unic, doar de tine depinde in ce scop sa il folosesti;)