| Andrei_Stefan_1996 a întrebat:

Pentru a fii acceptat la Facultatea de Teologie am inteles ca trebuie sa dau proba de canto si este eliminatorie.In cazul in care provin dintr-un liceu cu profil uman si nu prea am eu treaba cu muzica,cu toate ca am ureche muzicala, este posibil sa nu fiu admis?(am nevoie de mai multe informatii)

Răspuns Câştigător
| Elena1396 a răspuns:

Buna! Eu sunt fata si vreau si eu sa ma duc la Teologie.
Crede-ma ca nici eu nu sunt la un liceu de muzica.
Probele sunt usoare(rugaciuni si daca ai voce treci, nu toti preotii au voce). Important e sa cunosti Biblia si materia de religie VII-a si VIII-a.
Acolo e concurs de dosare. Daca nu ai de dat bac-ul saptamana viitoare, apuca-te de invatat anul acesta.Ca sa fii sigur ca intri du-te la un profesor de religie sau un preot si iti va explica si te va pregati.Eu asa fac. Ceea ce stiu e ce mi-a explicat un preot. Daca doresti mai multe informatii trimite-mi un mesaj cu intrebarile care te intereseaza si eu iti dau explicatii(o sa intreb parintele de la noi)Sper si eu sa intru, asta imi doresc

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

La intrebarile reale, religiosul pare a fi inexistent.

| iurii75 a răspuns:

Nu stiu, stiu doar cerintele care erau pe timpul lui Ion Creanga - obraz de scoarta, gura de lup si pantece de iapa ii trebuie cuiva ca sa devina popa. [amintiri din copilarie]

| HowdidIgethere a răspuns:

Pai trebuia sa platesti si tu niste ore. Desi era mult mai simplu daca ai fi cantat si tu pe la o biserica. Succes!