| GrigorePurta a întrebat:

Pentru cei care au experienta in Religie!
Ce credeti de spre videoul asta http://www.youtube.com/watch?v=xTI-G0b3BkQ
vizionati-l pe tot de la inceput pana la sfarsit si spuneti-mi ce credeti voi!
FUNDA! PENTRU CEL MAI SINCER RASPUNS!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai doi datornici, pe care ii ierti de datoriile lor. unul iti datora mai mult si altul mai putin.care din ei te va apecia si te va iubi mai mult? cel ce iti datora mai mult sau cel ce iti datora mai putin? asta, nu insamna ca putem pacatui cat de mult, ca sa aiba bunul Dumnezeu ce sa ierte.dar nici ca nu ne poate ierta macar in limita neputintelor noastre de traitori in trup de carne, supus ispitelor si inselatoriilor celui rau.sant pacate despre care este scris ca nu sant iertate.or fi.la Dumnezeu orice cu putinta.important e sa traim demn.sa nu provocam distrugere si suferinta si sa acceptam in lumea asta si binele si raul fiindca toate au rostul lor si un deznodamant, pentru un credincios in bine, intodeauna fericit.iar Dumnezeu nu este rau.asa spune satan.dar eu nu-l cred.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acest lucru il tot repet eu pe acest site.Nu conteaza confesiunea sau denominatiunea, ci conteaza credinta si faptele noastre.Modul nostru de viata, cuvintele noastre, atitudinea, faptele, alegerile pe care le facem in fiecare zi.

| Esperança a răspuns:

Este prezentat un adevăr, dar uite că așa cum spune Scriptura, adevărul nu este suportat de oamenii firești, ei devin revoltați când stau față în față cu adevărul.
E mai comod să trăiești în minciună și ignoranță.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

L-am vazut mai de mult, si, pot sa iti spun ca merita sa urmezi ceea ce iti zice omul acesta.La inceput si mie mi s-a parut ca este oarecum "dur", dar de fapt el vorbeste asa deoarece vrea sa il aduca pe vizualizator la credinta.Este foarte frumos.Pace.

| Alphawolf a răspuns:

Parerea mea este ca baiatul din video-clip este prea excitat. Fanatismul il face deosebit si atotstiutor, iar asta il excita crancen.

| DyNo a răspuns:

E o porcarie.
Crede-ma am destula experienta in religie, nu numai in crestinism si pot sa iti spun ca am ajuns la concluzia sigura ca exista o viata dupa moarte, insa iadul, raiul si alte d-astea NU EXISTA!
Asa ca nu-ti fie teama de ceea ce spune biciclistu ala cu tricou marca "Base".

| AlexeHellsing a răspuns (pentru DyNo):

Dacă există iadul de ce să nu existe Raiul. Dacă tot există antimateria de ce să nu existe și materia. Dacă pământul funcționează pe principiul bine/rău, de ce viața de după moarte să funcționeze pe principiul rău.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu suport când văd oameni din aceștia.
Prostii, prostii, prostii. Doamne, omul ăsta a răstălmăcit toată Scriptura și toată învățătura ierarhilor bisericii ortodoxe. Bine că nu-i ortodox, ar fi durut să auzi astfel de amărăciuni din partea unui seamăn de-al tău. Sunt sigur că e ateu, nu de alta da vorbește fix ca un ateu și la fel și judecă.
Premiază răspunsul unui ateu, că aceea va fi sinceritatea pe care o cauți. Sinceritatea care vorbească de bine acest film.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

De unde sti ca nu se cunoaste Sfanta Scriptura? In biserica duminica, oamenii, chiar daca nu cerceteaza mult acasa, invata din Evanghelia rostita de preot si din celalate.
Foarte frumos! am vazut ca ai scos-o tu si pe a 10 fericire. Nu e o problema asta, insa fariseismul, ca unii tot o stiu, dar ei nu o pun in valoare!