| timoteidoi a întrebat:

Pentru creationistii crestini
Oare pe ce va bazati teoria creationista prin care afirmati Universul a fost creat exact de Dumnezeul crestinilor care a facut un copil cu o femeie?
Nu credeti ca putea fi creat si de Marduk, Zarathustra, Vishnu Odin, Zeus sau Thor?
Sau credeti ca celelalte zeitati nu intra in calcul pentru ca ele nu au lasat-o gravida pe Maria?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creaționismul creștin, apare în Vechiul Testament.

Despre Iisus se vorbește numai în Noul Testament!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Ce intelegi tu prin treime? O treime de la matematica stiu ca sunt 3 parti dintr-un intreg. Deci deci de-asta se spune ca Tatal este-n Fiul si Fiul in Tata deoarece Dumnezeu e unul care s-a "impartit" in trebuie partii egale ca putere si autoritate. Ce nu bagi la cap ca: Dumnezeu este unul care s-a impartit in treime. Sfantul Duh, a fost puntea dintre Tata si Fiu, iar acum este stalpul de legatura dintre noi si Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu spune ci practic ni se ilustreaza in Biblie, Trinitatatea Divina. Un exemplu e chiar Botezul lui Isus. Dar desigur prima data trebuie sa accepti ca: Biblia descrie un fapt real si ca e cuvantul inspirat a lui Dumnezeu si pana acest lucru nu accepti nu vei accepta nici alte lucruri de o complexitate mai mare d.p.d.v duhovnicesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu ti-am raspuns la comentariu nu l-a intrebare.Practic termenul corect este incarnare asta a facut Dumnezeu s-a incarnat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Marduk, Zarathustra, Vishnu Odin, Zeus sau Thor n-au creat nci cerurile, nici pamantul si nimic din tot ce se afla in ele.
Niciunul dintre acestia nu au parasit comfortul personal sa sufere si sa moara in locul meu. Niciunul dintre ei nu ma mantuieste. Doar Acela care m-a creat, ma iubeste si ma salveaza din pacat. Doar El ma iarta. Aceasta ma face sa Il iubesc si sa ascult de El. Pe dragostea Lui ma bazez eu in toate teoriile pe care le gasesc in Cuvantul Lui.

| sublime89 a răspuns:

Zeul crestin a fost cel mai pervers zeuhee hee

| Buresbista123 a răspuns (pentru sublime89):

-)))) si inca e...

| sublime89 a răspuns (pentru Buresbista123):

Doar virginele ii plac laughing Seamana cu Allah la astahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a lasat-o gravida pe Maria, ti-am mai spus ca Iisus s-a zamislit de la Duhul Sfant.

Răspuns utilizator avertizat