| usuk a întrebat:

(pentru credinciosi)
de unde aveti credinta? din ce fel de loc ascuns o luati? ce e cu toate sperantele astea despre viata de apoi? ce va face sa credeti cu atata putere/tarie ca ea exista?
(scuzati faptul ca intrebarea e pusa doar pentru o anumita categorie de oameni)

9 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Stiinta o sa explice peste 300 de ani.
Daca ai rabdare sa astepti...

| grab a răspuns:

Credinta vine din sinele omului.
o cauta de mic la indemnul parintilor si o gaseste si o intelege exact atunci cand e pregatit 100% pentru asta.

nu o iei de undeva, nu ti-o baga nimeni pe gat, dar daca stai de vorba cu un duhovnic batran ai toate sansele sa te trezesti putin la realitate.

| Maxim96 a răspuns:

Stim si credem in Cuvantul Lui Dumnezeu, care ne-a dat viata. Dumnezeu este totul, nimic fara El nu exista, toate cele vazute si nevazute le-a creat.Prezenta Lui Dumnezeu se simte, dragostea Lui cea mare ca nu poate sa incapa in inimele noastre cele mici.Cel ce-L cauta pe El i-L vor afla, El a trimis luminatori ca sa propovaduiasca despre El.Cine crede se va mantui, iar cine nu va crede mania Lui Dumnezeu ramane peste el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Adica la dracu cu aia care isi pun intrebari si nu primesc raspuns...

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine i-si pune intrebarea va gasi raspuns prin Duhul Sfant.

| usuk explică (pentru Maxim96):

CUM? explica-mi, te rog

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Cine crede se va mantui, iar cine nu va crede mania Lui Dumnezeu ramane peste el. "

--Ceea ce afirmi aici e total gresit, imi pare rau.
Dzeu nu e razbunator, daca exista, nici macar cu "dusmanii" sai. De ce insistati sa il vedeti asa?
Se anuleaza tot liberul arbitru al omului prin fraza asta : daca nu crezi, mania sa te va ajunge.
Atunci la ce buna libertatea de alegere?
Oameni buni...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Din logica...toata credinta mea se datoreaza logicii, nu mi-a fost impusa de nimeni.

| Mikhtarian a răspuns:

Sunt om,si nu pot fi tare ca fierul.
De e sau nu e ceva dupa viata asta,macar sa te bucuri de ea in prezent.
Si cum altfel? Sufleteste,facand fapte bune.
Credinta? DIn suflet, din subconstient, eu cred cu tarie in Dumnezeu, si la bine si la rau, chiar daca la rau ma las devorat de demoni.