| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru toti 'desteptii' care o tin cu religia, pe sistem.Animalele au suflet'? Si cum traieste omul doar cu suflet, daca nu are creierul
inima
ficatul
plamanii
pancreasul
rinichii? Nu e asa ca traieste doar cu aer (Suflet) sau mai nou cu oxigenrolling on the floor

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Tu intelegi ce-ai vrut sa intrebi?

| Steregoi a răspuns:

Facerea 7:15:"Şi din tot trupul, în care se afla duh de viaţă, au intrat cu Noe în corabie, perechi, perechi, parte bărbătească şi parte femeiască."

Viata este duh de viata. Viata e ceva imaterial adica spiritual. Toate organismele vii de pe pamant sunt compuse din doua parti: trupul sau organismul insusi si duhul de viata ce il anima. Cand moare trupul, acest duh de viata paraseste cadavrul si se uneste cu duhul sfant din imprejurimi ca si cum se intoarce astfel la Dumnezeu care e izvorul vietii. Cand moare un tantar duhul de viata din el il paraseste si se uneste cu duhul sfant din imprejurimi.

| AlexSalling a răspuns:

Dragule, daca na-i suflet corpul tau este mort, acum daca ai suflet si iti lipseste sau iti cedeaza o parte a corpului dintr-una pe care ai enumerat-o mai sus esti la fel de mort.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Sufletul se afla in interiorul nostru, nu in organe. Dupa moarte, sufletul tau il va intalni pe Dumnezeu, vei vedea asta.
Dumnezeu te-a creat, Dumnezeu ti-a dat gandire libera si suflet. Nu-l mai respinge pe Dumnezeu. Sa ai pace happy

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sufletul este darul pe care l-ai primit de la Dumnezeu. Sufletul tau poate fi salvat doar cu ajutorul lui Iisus, crede ca a murit pentru tine!

| Golyat18 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Sufletul e constinta? Sau la ce te referi cand spui suflet?

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cea mai veche si cea mai citita carte este Bibliawinking
Biblia nu a aparut acum 2000 de ani, este mult mai veche.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ştiţi ce rămâne în veci? Sufletul. Trupul vedeţi că se face ţărână. Că îngropăm şi dezgropăm morţii şi se fac în puţină vreme ţărână. Mai ales după o vreme nici oasele nu mai rămân; toate se fac nimic.

Asta-i şi porunca cea dintâi, că pământ eşti şi în pământ vei merge. Dar sufletul nu moare niciodată. Sufletul rămâne în vecii vecilor, că el este duh şi nu poate să moară. Aşa l-a făcut Dumnezeu.

| Turbo223 a răspuns:

Nu suntem chair un suflet nemuritor si da organele sunt foarte importante pentru organsim.Ai citit NOUL testament?

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci daca spui ca in noul testament nu este cine stie ce, inseamna ca l-ai citit pe tot?

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am citit dar nu l-am terminat.Tu?

Răspuns utilizator avertizat
| mark2018 a răspuns:

Esti prea prost.

| Theo94 a răspuns (pentru mark2018):

Macar daca aveai un argument inainte sa spui asta. Intrebare: esti facut pentru alocatie? (cred ca da)