| BxJ a întrebat:

Pff...am observat ca o gramada spun ca Dumnezeu, si credinta este doar un mod de a controla oameni, si de a ii tine sub control.
Eu vreau sa vad ce parere aveti voi, daca chiar nu exista Dumnezeu, cand murim, ce se intampla? Pentru ca nu putem vedea negru...eu nu ma pot impaca cu gandul asta, cum, ca, credinta nu e adevarata, eu cred in Dumnezeu, dar vreau parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| ramonica1979 a răspuns:

Multi oameni traiesc cum vor fara sa dea vreo importanta lui Dumnezeu si principiilor lui...hoti, adulteri, mincinosi, barfitori, etc, toti acestia sunt oameni care cred, doar cred si asta e tot. Si daca exista o mana de oameni care s-au hotarat sa faca din Dumnezeu o prioritate, sunt condamnati si se spune despre ei ca sunt controlati, pocaiti, asa mai departe.
Eu personal sunt crestina si L-am primit pe Isus in viata mea acum ceva ani in urma si cred din toata inima mea, si traiesc si incerc sa traiesc asa cum vrea Isus, si crede-ma iti spun din toata inima sa nu te indoiesti de existenta lui. Eu sunt foarte bucuroasa, si in toti acesti ani l-am experimentat pe Dumnezeu si l-am cunoscut si am o relatie personala cu El pentru ca a fost o zi in care m-am pus pe genunchii mei si mi-am cerut iertare de pacatele mele. Nu sunt mai buna ca alti oameni, dar stiu ca sunt o pacatoasa iertata si impacata cu Creatorul ei, pentru ca din cauza asta a murit El pana la urma nu? Ca noi sa fim impacati cu El si sa nu trebuiasca sa mergem in iad ca sa platim pentru pacate. Isus a platit deja pentru ele. Si nu ma indoiesc de existenta lui, nu poti avea un prieten decat daca el exista asa-i? Nu in taram fizic, si spiritual.
Crede in El din toata inima ta, si pune-te in regula cu El, cere-i iertare si El te va mantui si va face lucruri bune in viata ta si atunci vei putea spune sus si tare: Dumnezeu exista cu adevarat pentru ca El locuieste in inima mea.happy Succes.

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Si ce ai vrea sa spunem noi? ...cine crezi ca stie? cine a trecut prin asta?
eu cred sincer ca exista ceva dupa moarte ...nu in varianta aratata de religie...dar probabil ca exista ceva! *poate este doar perceptia mea umana invechita si irationala *
dar viata in sine este un mister prin perfectiunea ei ...nu cred ca este sf sa iti inchipui ca sunt anumite lucuri pe care omul inca nu poate sa le inteleaga si sa le accepte!
Imi place sa ma inspir din anumite lucruri care se petrec in univers cand dau peste intrebarea asta!
de ex : O stea.la inceput sunt gaze, apoi se aduna si devine stea.cu timpul isi consuma hidrogenul iar la final se transforma in pulsar sau gaura neagra, si dupa poate chiar sa si dispara!
Dar fizica spune ceva interesant ...cu toate ca un lucru dispare, informatia ramane ...deci cine stie, orice e posibil

| Reminisce a răspuns:

Ăsta e unul din principalele motive pentru care există religii: ele ne dau speranța că există viață după moarte. În alte cuvinte, frica de moarte te ține aproape de credință.
Știu, sună îngrozitor că după ce vei muri se va termina totul și că nu îi vei mai revedea pe cei dragi niciodată. Acesta este și unul dintre motivele pentru care ateii revin la credință.
Nimeni nu a demonstrat concret că după ce am intrat în neființă ajungem într-un loc numit fie Rai fie Iad. Acum poate vei spune că sunt mulți care au fost în comă sau mai știu eu cum și că s-au întors și au povestit cât de frumoas e Raiul. Te poți baza pe vorbele unui om complet necunoscut?

Asta e părerea mea.

| dudumihai a răspuns:

Nu credinta e un mod de a controa ci religia sau cultul din care face parte prin aiurelile ce le promoveaza si idiotenile pe care popa ti le baga in cap, culul respectiv sau obiceiurile care se practica.Ex : Martorii lui Iehova practica sexul in grup, ca sa te f.ca trebuie sa ceri acordul preotului sau a batranilor, fara donatii de sange, fara arme, la ei Hristos e rastignit pe un stalp ci nu pe o cruce romana...etc.Deci religia e un mijloc de indobitocire.Credinta nu te tine sub control, eu nu ma simt tinut sub control si manipulat, oamenii au fost tinuti sub control si manipulati in evul mediu de biserica catolica pentru ca Papa impreuna cu regele faceau ce voiau, asa cum si Ceausescu, Mihai Viteazu chiar si Base fac si au facut ce au voit pentru asa era regimul politic de atunci.Fiecare om are libertate individuala si libertatea constiintei.Se stie clar ca omul intotdeauna vrea binele sau si apoi a celorlalti.

Ce se intampla cand murim.

De 7000 de ani oamenii erau convinsi ca viata nu se termina dupa moarte si de atunci a aparut acea expresie,, sa-ti fie tarana usoara''.

Daca chiar exista sau nu exista Dumnezeu.

Aici parerile sunt impartite.De cand a aparut lumea si pamantul a existat acea batalie infinita intre credinciosi si necredinciosi.Stiina sec 21 din rapoartele sale nu este facut public faptul ca Dumnezeul nostru IHWH exista cu adevarat.Stiina nu a putut demonstra asta stintific prin experimente nici nu are cum, prin ce experimente.E mult de discutat pe tema asta.Ai putea deschide un topic noi.Argumente pro si contra existentei lui Dzeu si creatiei omului...

| aliceinchains a răspuns:

Hm. Eu cred că după moarte nu mai există nimic, pur și simplu e sfârșitul, nu ajungi nicăieri, nici în Rai, nici în Iad, dar oricum nimeni nu știe cu exactitate, putem doar presupune asta.

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer de ce crezi că există religiile? Simplu să te țină sub control si să te ameninșe cu viața de după moarte. Dacă ești bun și nu gândești prea mult( visul orcăriu conducător) în viața asta ajung în rai dacă ai tupeul să gândești sau să nu pupi curul tuturor ești trimis una două în iad.
Deci eu zic că faza cu religiile e foarte logică, cum altfel să-l oprești pe nea Gigel cu 4 clase să nu dea cu parul în cap lu tanti Floarea?

| gaby37 a răspuns:

Normal ca exista viata dupa moarte

| 19marian60 a răspuns:

Iisus spune la un moment dat:"Beti si mancati aici este Raiul vostru"
daca tu crezi in D-zeu, e fantastic.nu-i lua in seama pe cei care defaimeaza sau hulesc (iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac)
parerea noastra nu conteaza!

| francesca89 a răspuns:

Serios acum? tu ce crezi? ca vei urca in rai si vei avea aripi, si totul va fi frumos? nu poti fi atat de naiv.lucrurile astea sunt atat de complexe,profunde si complicate incat omul a inventat "edenul",e mai simplu sa crezi aburerile astea nu? cei care conduc lumea asta, nu vor sa gandim prea mult...vor sa fim sclavi, sa ne fie frica de lucruri care nici macar nu exista.

| Danutza27 a răspuns:

Ramonica1979 ai si tu dreptate dar lasa si tu speranta ca macar astia care au dus Romania la sapa de lemn sa ii vad injugati la plug in iad cu lantul in gura primind bice pe spianare cu ghiotura.Cit despre colega de mai sus de postul tau eu zic sa te potolesti este un poem intreg.Nu vreau sa intru in amanunte ca se zbirleste parul pe tine ca pe motan si nu mai dormi bine noaptea

| EmaS a răspuns:

Exista Dumnezeu.Eu il cunosc.Am partasie cu El in fiecare zi prin rugaciune.El mi-a dat iertarea in dar.M-a transformat intr-un copil de Dumnezeu.Mi-a dat un viitor si o nadejde.El imi da pace si bucurie in inima.Imi raspunde la rugaciuni.Imi poarta de grija.Il iubesc si El ma iubeste.