| sabin89 a întrebat:

Piramida lui Keops a fost înainte sau după Potop?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Într-adevăr, dar nici eu n-am ce face decât căuta pe net - nu sunt vreun expert în egiptologie.
Wikipedia dă data de 2.600 î.Hr., aproximativ. Înainte de așa-zisul "potop", în orice caz.

4 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Eu nu întreb dacă Potopul a fost sau nu un fapt real. Mă refer la Potop așa cum este datat el de cronologia biblică.

| RAY a răspuns:

Înainte de potopul copiat de la sumerieni, da chiar a mai rămas ceva egipteni după exilul evreilor din Egipt? Faraonul cu toți au fugit după ăștia și au murit în apa, probabil ce a mai rămas au devenit pești la potop apoi iar oameni

| KovacsB a răspuns:

Inca mai este.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Las fundamentaliștii să răspundă la întrebarea asta - eu nu cred că Potopul a avut loc, iar dovezile geologice care să-l sprijine sunt aproape inexistente.
Singura dovadă cât de cât convingătoare este cea a mitologiei comparate, însă și aceasta are alte explicații.

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ar fi interesantă o dezbatere pe tema dacă a existat sau nu Potopul. Poate cu altă ocazie. Deocamdată eu altceva aș vrea să știu: Când a avut loc Potopul conform cronologiei biblice și când se estimează că a fost construită Piramida. Și apoi să comparăm cele două.
Dacă ai ceva informații, te rog...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Am găsit un site protestant care zice 2.348 î.Hr. Alții ziceau că cu câțiva ani mai devreme. Tot în zona aceea.

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Și Piramida? Știu, vei zice să caut pe net; dar și acolo părerile sunt împărțite.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Într-adevăr, dar nici eu n-am ce face decât căuta pe net - nu sunt vreun expert în egiptologie.
Wikipedia dă data de 2.600 î.Hr., aproximativ. Înainte de așa-zisul "potop", în orice caz.