| Dorugar a întrebat:

Plecand de la acest text biblic:Galateni 3:13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi,"
Ce sa intelegem? Ca Fiul lui Dumnezeu a fost blestemat de Dumnezeu pentru fiul Omului? (de unde minciuna cu sacrificatul fiului ca iata e vorba de un blestem si nu de un sacrificiu?)
Cum a permis Dumnezeu ca Fiul Sau sa moara blestemat pe cruce, sa intelegem ca Dumnezeu a iubit mai mult Omul pacatos decit pe fiul sau, pur?
Poi daca Isus ne-a rascumparat din blestemul legii de ce se nasc copii pacatosi si mai trebuie botezati sa li se spele pacatul? Nu i-a rascumparat Isus de blestem prin crucificare?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus Fiul lui Dumnezeu sfant si curat, fara de pacat S-a facut blestem pentru noi luand asupra Lui pacatele noastre si platind pretul pentru ele. Fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn" –

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Doar ai repetat ce a scris Dorugar...

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

Poi asa este. Oricine murea pe lemn era considerat necurat, blestemat.Iar El care era sfant s-a facut blestem in locul nostru.Care parte nu ai inteles-o?

| shadovv a răspuns:

"De ce se nasc copii pacatosi?" Pentru ca el nu a scapat lumea de pacate ci de pacat. Cel stramosesc si nici pe acesta total! Ceea ce a facut mai important este ca a deschis portile Raiului.

| Filip23 a răspuns:

Biblia nu-i pentru tine! E pentru cei care iubesc cuvintele Domnului.

| Dorugar explică (pentru Filip23):

Le-as iubi si eu...dar dumnezeu tace ca porcu-n cucuruz si nu spune niciun cuvant!
Iar daca te referi la Biblie, aia este textul Satanei, pentru ca este un text furat de la rabinii care l-au scris si si l-au asumat sub numele de Tanach, text pe care voi crestiniil-ati furat si i-ati modificat intelesul intr-un mod mincinos, asa ca nefiind un text inspirat de Dumnezeu, ci unu a carui furt si modificare v-a inspirat-o Dracu, adica Tatal minciunii si al inselatoriei care sta la baza Bibliei voastre furate de l evrei si modificate in mod mincinos!

| Filip23 a răspuns (pentru Dorugar):

Ai softu virusat si dai numai iesiri tampite. Daca ti-a furat cineva ceva, reclama la politie... Insa problema e ca dilailor ca tine filozofarea le produce placere.

| Dorugar explică (pentru Filip23):

A filozofa nu este ceva negativ decat in ochii prostilor cu mintea blocata in comuna primitiva care cred totul fara sa STIE nimic!

| Filip23 a răspuns (pentru Dorugar):

La tine e impresia de filozofare, pentru ca produci doar emantii bolnave. Problema e ca iti produc placere postarile tale infecte.

| Dorugar explică (pentru Filip23):

Poate este la fel ca si in cazul tau in care iti fac placere minciuna si apartanenta voluntara la cea mai bicisnica institutie religioasa din istoria omenirii!

| Ioanh a răspuns:

Botezul este improprierea actelor savarsite de Hristos pentru mantuirea noastra; fara botez, nu esti al lui Iisus Hristos, de aceea si copii au nevoie de Botez ca o viata noua ancorata in Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Cred ca esti beat!
Isus nu cere nimanui sa se scalde in apa cu pishati ca sa-si afirme aparteneta la religia crestina!
Deja numai sa crezi o asemenea baliverna imensa si total absurda dovedeste ce ai probleme si cu ratiunea, ca cele cu cultura generala sunt evidente!