| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca si crestinii si satanistii se inchina aceluiasi "dumnezeu", care dintre cele doua religii mentionate este mai sfanta si mai pura?
- Crestinii se inchina "dumnezeului veacului acesta" care de fapt este Satana, iar satanistii tot aceluiasi Satan.
Mie mi se pare ca biserica satanista este mult mai pura si sfanta decat biserica crestina pentru ca biserica satanista NU a comis atat de multe fapte bicisnice cate a comis biserica crestina in istoria ei.
Repet intrebarea
Care dintre cele doua religii mai sus mentionate v-i se pare mai sfanta si mai curata?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Daca ar exista o biserica a lui Satan in Romania (alta decat cea virtuala) probabil ar fi mai pura pentru ca nu ar avea atatea pacate in spate. Ia ganditi-va putin. Preotii de acum ar trebui sa se roage mii de ani pentru iertarea pacatelor Bisericii - cruciadele, Inchizitia, cuceririle, crestinarea fortata a popoarelor si a tuturor crimelor facute in numele crucii.

40 răspunsuri:
| Moisie explică (pentru milan9):

Probabil ca Hristos a facut ceea ce zici, dar problema este ca dulgherul Isus NU a fost UNS astfel ca cineva sa-l numeasca UNSUL, si nici fiul lui Dumnezeu, ba din contra, contemporanii cu el din lumea sa, il batjocoreau pentru ca se crede Dumnezeu, pentru ca ei stiau cine este cu adevarat, sau asta nu scrie in Testamentul tau ala nou?
Credinta unica poate exista si la Sinagoga, si Isus obisnuia sa frecventeze sinagogile si nu bisericile! Sau ai vreun text din NT din care sa rezulte ca Isus predicat in Biserici.

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Afirmatia aia a ta, si anume cea cu "Toata scriptura" se refera la Tanach si nu la Biblie.
Biblia ta si a crestinilor a aparut dupa sute de ani dupa moartea rabinului Isus!
Asa ca afirmatiile tale se refera la timpurile cand inca NU exista crestinismul, pentru ca nici Isus si nici Apostolii sai nu au fost crestini ci mozaici!
Evident ca si chestia aia cu "Un singur Domn, o singură credinţă" este credinta bazata pe religia mozaica si nu pe cea crestina!
Asa ca tu ai luat-o pe cai gresite si te afli in ratacire!
Nu ar strica sa-ti dezvolti cultura generala ca sa intelegi clar de ce esti pe cale gresita.
Asa ca te rog intelege corect ce postezi si nu posta aiurea facand ghiveci din toate, ca nu faci altceva decat sa te autoblamezi in ochii celor care STIU in loc sa CREADA, asa a proasta!

| Moisie explică (pentru Exilee):

Nu este nimic din ce crezi tu!

| Moisie explică (pentru milan9):

Hai sa nu ne ascundem dupa lipsa de cultura, acei apostoli au fost de fapt ucenicii lui Isus, si se stie bine ca daca un ucenic ramane tot ucenic si nu calfa sau mester, cunostintele lui sunt la un nivel coborat, asa ca daca Maistrul zice ca botezul se face prin invatatura, degeaba vin ucenicii sa spuna ca daca te speli pe cap esti botezat!
2 Evanghelia fiind doar o veste buna, ca doar asta inseamna cuvantul evanghelie, inseamna ca Legea Veche a ramas valabila pentru ca apostolii nu au propovaduit Legea Noua!
3 Ce raspandire a cui? Ca toti apostolii au fost de religie mozaica si habar nu aveau de religia crestina!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Tu in calitate de evreu ai fost "botezat" la 8 zile dupa nastere. Nu ai avut nimic de reprosat pentru ca "TAIEREA IMPREJUR" ti-a fost făcuta consacrare in VECHIULUI LEGĂMÂNT, imediat după naştere. A fost deci "fără învăţătură, FĂRĂ CONSIMŢĂMÂNTUL tău ca prunc.

"TAIEREA IMPREJUR" lipsită de consimţământul pruncului era si este la evrei un fel de echivalent al botezului creştin (prin botez insă, se mai transmite şi HARUL LUI DUMNEZEU pe care tu nu la-i primit)!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Diferite erau la evrei credinta personala pe de o parte, şi tăierea împrejur a pruncilor pe de altă parte.
La fel este şi in crestinism, botezul este primire de HAR absolut necesar, DAR de nerefuzat- înscriere pe calea mântuirii!

BOTEZUL este noul LEGĂMÂNT. Dacă în cazul vechiului legământ începutul vieţii pruncului se făcea ÎN INTERIORUL legământului FĂRĂ CONSIMŢĂMÂNTUL lui, de ce în cazul NOULUI LEGĂMÂNT ar fi forţate lucrurile în mod exclusivist, sectant, şi s-ar impune fără discernământ altceva?

Libertatea respectării LEGĂMÂNTULUI oricum îi va aparţine celui botezat toată viaţa...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Adica nu pricepi simbolistica?

| Moisie explică (pentru milan9):

1 Eu sunt la fel de evreu asa cum tu esti rrom!
2 Legamantul e vechi doar pentru oameni, pentru Dumnezeu este nou, pentru ca pentru EL 1000 de ani r ca si o secunda pentru tine, si doar nu ai impresia ca Dumnezeu schimba Legea SA din secunda in secunda?
3 Mare minune. Oare cum poti primi har divin de la un preot care nu are Dumnezeu, pentru ca religia sa nu purcede de la o divinitate ci de la o banda de sarlatani.
4 Daca prin spalarea de cap se primeste duhul sfant, atunci te asigur ca eu ma spal pe cap cel mult la 2 zile, adica sunt plin de Duh Sfant!

| Moisie explică (pentru milan9):

Ai cumva inregistrarea convorbiri prin care Matei a spus asta?
Nu de alta dar era analfabet si probabil ca daca nu stia sa scrie macar s-a pastrat inregistratea, dar daca nu o ai, dar au scris altii in locul lui, inseamna ca totul este fantezie, si ca ce a spus analfabetul Matei este mai important decat ce a spus Parpanghel buracu lui Purandel!

| Moisie explică (pentru milan9):

DA! Botezul prin invatatura, dar nu prin spalarea pe cap!
Sau nu cumva a spus Isus sa lasam naibii invatura si mai bine sa ne spalam capul?
NU exista nici un Nou Legamant/tetament, pentru ca Legamaintele le da doar Dumnezeu, si nu oamenii primitivi si anafabeti!