| Moisie a întrebat:

Plecand de la premisa ca stiintele exacte, ca de ex.matematica, fizica astrofizica etc, au origine divina, pentru ca sunt inspirate de Creator, si nu inventate de om, cum vedeti problema cu Treimea... din p. de v. matematic?
Este cunoscut din matematica ca o treime este de fapt 33, 33% dintr-un intreg, adica cu alte cuvinte l-au redus pe unicul Dumnezeu 100% la o treime (deci 33, 3%) dar si aceasta treime este impartita in 3 impreuna cu Fiul si cu Duhul.
Deci cu alte cuvinte din Dumnezeu care a devenit in crestinism o treime, a ramas doar cca. 11 %,
Se poate spune oare ca ca biserica l-a anihilat pe Dumnezeu Creatorul?
Oare nu cumva omul faradelegii (adica cel care a adus sfarsitul legii) este slavit astazi in biserica mai presus de Dumnezeu?
Nu vi se pare ca scopul Treimii este acela de a-l anihila pe Dumnezeu si a-l inlocui cu "dumnezeul" veacului acesta, adica cu Dracu?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca era mai mult de 20% era toxic. Nici prea concentrat nu e bine. 11% este exact cantitatea de care are nevoie rinichiul pentru a functiona corect.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Plecand de la premisa ca stiintele exacte, ca de ex.matematica, fizica astrofizica etc, au origine divina, pentru ca sunt inspirate de Creator, si nu inventate de om"
O sa trec peste faptul ca acel "creator" nu exista, si am sa-ti corectez ceia ce ai zis mai jos si anume ca: stiinta nu a fost inventata de om ci descoperita

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Problema est ca intrebarea nu era adresata celor ce STIU ci doar celor care CRED iar credintele (caci pentru religiosi si stiinta este tot o credinta) sunt inventate si nu descoperite.