| soimos a întrebat:

Plecand de la primele versete biblice ale creatiei, putem observa ca Dumnezeu habar nu avea ca lumina este buna"

3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că lumina este bună,

Pai ce sa credem despre un Dumnezeu care habar nu avea ca lumina este buna?

Nu cumva ca este un Zeu al intunericului?
Fapt confirmat si de faptul ca s-a suparat pe sarpe care le-a adus oamenilor lumina cunoasterii binelui si raului, adica lumina intelepciunii!

Răspuns Câştigător
| MortemAeternum a răspuns:

Frica este cel mai bun mod de a controla oamenii.

42 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Ma nu ii judeca atat de crud pe evrei, ca saracii nu stiau pe ce lume traiesc, erau un trib nomad, care omorau pe oricne nu credea in YHWH si nu era evreu laughing.Am evoluat cu acest Dumnezeu, dar multi dintre noi am trecut peste acesta poveste de adormit copii.

| soimos explică (pentru MortemAeternum):

Nu ii judec la fel, pentru ca evreii nici pe departe nu au ucis atatea zeci de milioane de oameni cat a ucis biserica crestina!
Intelegi diferenta?
Tu ai evoluat, dar mai sunt milioane de tineri care se afla si astazi cu mentalul in epoca de piatra, desi ne aflam in era internetului

| MortemAeternum a răspuns (pentru soimos):

Ma eu ma astept ca un crestin sa faca diferenta dintre Stalin care era ateu si a omorat zeci de milioane de oameni si eu, care sunt ateu si nu sunt de acord cu faptele lui. Acei oameni doar pretind ca au omorat in numele lui Dumnezeu milioane de oameni, acum ce vrei si tu, totul este politica, iar unde isi baga politica nasul, otraveste tot.
Oricum galaxia noastra se va ciocnii cu galaxia Andromeda, ma intreb al cui dizain este acesta?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ce sens are viata ta? pentru ce traiesti.inca mai ai timp sa te intorci la El. daca ziceti de evrei...acel "trib" uite ca acel trib a iesit din egipt... poate ca pentru oameni fara dumnezeu trebuiau mii de soldati sa infranga armata egipteana dar lu9i dumnezeu i-a trebuit doar doua persoane

| soimos explică (pentru MortemAeternum):

Ceeee?
Stalin ateu? Poate glumesti!
Stalin era preot de meserie, a absolvit ca sef de serie Institutul Teologic din Gori!
Faptul ca a daramat biserici si a interzis religia nici pe departe nu inseamna ca era ateu, ci dovedesc ca el a preluat "modfelul crestin" si se credea el insusi un Dumnezeu, motiv pentru care nu tolera un alt cult religios decat cultul propriei sale personalitati!
Esti inca micut, mai ai multe de invata si mai ales de inteles!

| MortemAeternum a răspuns (pentru soimos):

Denaturezi putin lucrurile laughing, el nu a profesat niciodata in aceea meserie. Si Nietzsche se pregatea sa devina pastor, dar nu a facut-o deoarece a devenit ateu.

| soimos explică (pentru anonim4565):

Traiesc pentru a ma bucura fericit de viata pe care o am acum aici si pe lumea aceasta, singura reala!
Si traiesc pentru a-mi satisface dorinta de a STII cat mai multe, si sunt adeptul practicii LLL, adica Long Life Learning!
Faptul ca evreii au fost scosi din robia egipteana nu este treba ta ca si roman, pentru ca nu face parte din Istoria ta.
Tu ar trebui sa-l recunosti pe Carol I ca Messiah, pentru ca acest rege UNS, (adica Christos si Messiah= UNSUL) a indeplinit conditia de adevarat Messia, adica v-a nfacut voua romanilor o tara a voastra, si a modernizat-o astfel ca sa devine de nivel european!

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Nu crede tot ce citesti in biblie, ca adevarul istoric nu este cel prezentat de biblie.
Imi trebuie oare un sens ca sa traiesc? bine inteles ca nu, traiesc pentru ca m-am nascut si exist. Acum te inteleg de ce ma intrebi de sens, deoarece biblia iti raspunde la intrebarea de ce existam, iar eu ca ateu nu am nici un raspuns.Eu sunt nihilist, asa ca nu ma lua pe mine cu sensul vietii.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Omule daca nu e dumnezeu si eu or sa zicem...am pierdut ceva ca l-am slujit? nu! daca este voi ati pierdut ceva? sa stiti ca iadul nu e facut pentru oameni ci pentru satan si ingerii lui, dar fiindca omul a pacatuit el decide locul unde va fi vesnic iad sau rai depinde doar de om...si sa-ti spun sensul vietii e de a ajunge in rai. pamantul e scoala lui dumnezeu.si nu trebuie sa picam baculaughing intelegeti? Eclesiastul 11:9 Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată. Eclesiastul 12:14 Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău.

| soimos explică (pentru MortemAeternum):

Fals!
Stalin a inteles prea bine ca "crestinismul" nu este o religie ci o POLITICA cu interfata religioasa.
De aceea el nu si-a profesat credinta in religia crestina... dar a profesat-o chiar foarte mult in religia noua bazata nu pe dogma crestina ci pe dogma comunista, unde a actionat ca un mare preot si apoi ca "dumnezeu"!
Nici Constantin cel Mare nu a profesat crestinismul desi a fost socotit episcop al Romei si a fost chiar declarat si slavit de catre Senatul Roman ca Mantuitor la fel ca si Isus Christos, desi nu s-a crestinat niciodata(desi unele surse spun ca a facut-o doar pe patul de moarte.
Si la fel nici Isus nu a fost niciodata crestin si nu a propovaduit niciodata crestinismul, ci a facut-o sarlatanul Pavel Ucigasu in mod mincinos in numele lui Isus!
Ti-am spus ca esti inca micut si ca mai ai multe de invatat!

| soimos explică (pentru anonim4565):

>m pierdut ceva ca l-am slujit?<
Da! Ti-ai stricat viata orientandu-te dupa prostii si minciuni, mai exact te-ai ratat ca fiinta umana pentru ca nu te-ai dezvoltat din p de v intelectual ci ai ramas cu mintea in epoca de piatra, adica se poate spune ca ai trait "a proasta"!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Eu nu am pierdut nimic. daca ai observat tot ce a poruncit el e espre binele nostru.

| soimos explică (pentru anonim4565):

Da, spre binele vostru al oamenilor cu mentalul in epoca de piatra!
Cerintele vietii de la un om modern traitor in era informaticii sunt cu muuuult deasupra invataturilor biblice, si muuuult mai pozitive decat dogma crestina care iti fura mintile!
Cerintele de acum ale vietii iti cer sa te dezvolti permanent mai ales din p de v intelectual, adica sa STII, si nu sa crezi totul a proasta.
Faptul ca tu nu iti dai seama ca ti-ai ratat viata se poate pune pe seama faptului ca Dumnezeu si Biblia ti-au luat mintea!

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Decat sa am o credinta bazata pe frica, la care daca Dumnezeu ar exista, sunt sigur ca si el ar fi dezgustat de astfel de oameni, care cred in El doar de frica sa nu mearga in iad.Dar acum ce poti face, El ne ameninta cu iadul etern daca nu credem in El si cica este o alegere libera laughing fara constrangeri rolling on the floor.E ca si cum eu te-as pune sa alegi dintre un mar si o ciocolata. Iti spun dinainte, poti sa alegi si sa mananci ce vrei, dar daca alegi ciocolata, am sa te torurez o eternitate(daca as putea), de fapt doar pana mori, macar aici exista scapare, dar cu acest Dumnezeu nu mai scapi niciodata.Mi se pare groteasca aceasta idee si nu este demna de un Dumnezeu, ceea ce ma duce la concluzia ca Dumnezeu a fost creat de om.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai dreptate aici Decat sa am o credinta bazata pe frica, la care daca Dumnezeu ar exista, sunt sigur ca si el ar fi dezgustat de astfel de oameni, care cred in El doar de frica sa nu mearga in iad. sunt uni si asa...dar credinta mea nu e bazata pe frica ci pe iubirea ce ne-a aratat-o isus pe cruce

| soimos explică (pentru MortemAeternum):

Culmea prostiei este ca nu Dumnezeu ii ameninta cu iadful, ci un sarlatan ca si Isus, care fraierea lumea ca sa poata trai bine in carca lor!
Iar culmea cea mai inalta a prostiei o vedem in faptul ca ei vad in bastardul Isus chiar pe Dumnezeul personificat ca om!

| MortemAeternum a răspuns (pentru soimos):

Frica este cel mai bun mod de a controla oamenii.

| morningstar a răspuns:

Doamne cate mai poti debita! E absurd ce sustii. Sarpele produs venirea pacatului in lume, nu lumina intelepciunii, ca daca aducea aceasta, nu eram blestemati ca oameni.
Daca Dumnezeu nu ar fi fost Stapan si peste lumina, crezi ca lumina l-ar fi ascultat? Nu. Dar lumina a aparut ca semn al supunerii ei fata de Dumnezeu.
Nu este Zeul intunericului, ci al luminii, El Insusi spune aceasta: Isus le-a vorbit din nou şi a zis: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii." E clar si simplu pentru oricine, El e lumina lumii, si daca a afirmat ca lumina este buna, dupa ce a creat-o, el a facut o constatare ( stia deja ca este buna), nu o descoperire!

| soimos explică (pentru morningstar):

Fata!
Tie iti lipseste cultura si din aceasta cauza nu intelegi ca ceea ce crezi si interpretezi tu ca VT este de fapt Tanacul biblia religiei mozaice, iar in Tanachul Original acel sarpe este un Prometeu care le da oamenilor Lumina Intelepciunii.
Pacatele sunt consecinta faptului ca omul nu isi foloseste corect si nici suficient ratiunea.

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Baiete! (presupun) Tie iti lipseste un pic de logica. Cultura nu imi lipseste deloc, te asigur, am grija de asta. Dar cu privire la intelegerea Bibliei stai tare prost. Incerci sa sustii anumite chestii care nu au nicio baza si nu fac altceva sa starneasca mila. Nu, pacatul este consecinta incalcarii poruncii lui Dumnezeu de catre Adam si Eva. De atunci toti suntem sub pacat.

| soimos explică (pentru morningstar):

Ma fata. Tu esti inculta chiar daca nu vrei sa accepti acest lucru.
Altfel ai intelege ca Tanachul "inspirat de Dumnezeu" si apoi furat de crestini si botezat de acestia in mod mincinos Vechiul Testament, desi a aparut cu macar 1500 de ani inaintea acestuia, are un cu totul alt inteles decat cel pe care i-l atribuie hotii de crestini (hoti pentru ca e vorba de un FURT intelectual) iar cei care au FURAT un text si ii schimba intelesul in avantajul lor, NU este Credibil!
Pricepi asta ma fata?

Cat despre pacat, acesta se datoreaza faptului ca Dumnezeu i-a creat pe oameni prosti, iar Adam si Eva au fost sfatuiti de sarpe sa nu asculte de porunca unui Dumnezeu care le voia RAUL, adica sa nu manance din fructul cunoasterii binelui si al raului, deci sa nu devina intelepti ca El!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Ma faci sa rad laughing Ma cunosti ca sa sustii ca sunt inculta? In fine, asa se apara cei slabi, jignind happy In ce film ai vazut tu aberatia aia pe care mi-ai scris-o? Ca in realitate lucrurile nu stau asa ca accepti tu sau nu. Pricepi, ma baiete? Dumnezeu i-a creat pe oameni prosti? Esti haios. Si cum a ajuns omul sa descopere atatea lucruri despre el, despre stiinta, univers si atatea daca nu este intelept? Adam si Eva nu au fost nici prosti, dar nici mai intelepti decat Dumnezeu. Pentru ca ei au fost lucrarea mainilor lui Dumnezeu, si tot ceea ce a creat El a fost bun, a fost bine facut. In fine, tu esti certat rau cu Dumnezeu, ce rost are sa iti explic eu realitatea cand tie nu iti intra in cap in niciun fel?

| soimos explică (pentru morningstar):

Nu te cunosc, dar imi dau seama dupa ce baliverne debitezi, si dupa faptul ca nu cunosti nici macar faptul ca VT este de fapt FURTUL intelectual al Tanachului scris de rabinii cronicari in multe secole!
Nu eu sunt certat cu Dumnezeu, ci crestinii care il cred pe sarlatanul Isus ca fiind Dumnezeu, desi Creatorul le recomanda in Deuteronom 13, 1 sa nu se ia dupa "facatorii de minuni" care prostesc lumea si vor sa fie crezuti ca Dumnezei, ci le mai si recomanda sa-i omoare!
Nu spun eu acest lucru, ci o spune chiar Creatorul in Deuteronom! ...adica in LEGE!
Iar faptul ca voi nu il ascultati este cea mai clara dovada ca suntei certati cu Dumnezeu!
Pricepi?

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Nu. Mai explica-mi o datawinking laughing Mai omule, termina cu balivernele astea ca nu tin. Stai cuminte si nu mai citi orice viseaza oricine peste noapte.

| PreaSfintitu a răspuns:

Pai cum sa nu aiba habar Dumnezeu, parca era atotstiitor

| soimos explică (pentru PreaSfintitu):

Trebuia sa iti dai seama ca nu era Atotstiutor dupa faptul ca si-a inceput "lucrarea" prin "cuvant" si nu prin GAND sau Plan.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru soimos):

Vroiam sa subliniez cat de ilogic este dumnezeul crestin... nevermind

| Filip23 a răspuns:

De ce ti-ai luat ID-ul asta care jigneste specia unor pasari curate? Porcii ar privi in pamant daca ti-ai lua ID-ul PORCOS.

| costis a răspuns (pentru Filip23):

Pentru el s-ar potrivi ID-ul Viermos. Del Rahatos.

| soimos explică (pentru costis):

La fel si tie ID-ul de Storfis Pocaitis Puturosensis della Centura!

| FantasyAngel a răspuns:

Pai probabil ca nu stia daca este benefica sau nu pentru ceea ce crease si urma sa creeze...

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Soimos uite niste versete din biblie

1Ioan 5 cu 10
Cine crede in Fiul lui Dumnezeu are marturisirea aceasta in el cine nu crede pe Dumnezeu, Il face mincinos, fiindca nu crede marturisirea, pe care a facut-o Dumnezeu despre Fiul Sau.

1Ioan 2 cu 23
Oricine tagaduieste pe Fiul n-are pe Tatal. Oricine marturiseste pe Fiul are si pe Tatal

si mai una si gata : Epistola soborniceasca a lui Iuda

4. Caci sau strecurat printre voi unii oameni, scrisi de mult pentru osanda aceasta, oameni neevlaviosi, care schimba in desfranare harul Dumnezeului nostru, si tagaduieste pe singurul nostru Stapan si Domn Isus Hristos

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Tu ce imi ceri?
Imi ceri sa las legea lui Dumnezeu pentru duma proasta a unor labagii care se masturbeaza cu vorbe mincinoase?
Pai pe tine nu te duce mintea sa faci diferenta intre Creator si vierme creat?

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Cine a spus asta>
Cumva Creatorul?
sau cumva o creatura idioata si primitiva ca Ion, vasile sau Parpanghel?
Pai tu nici atata vlogica nu ai incat sa faci diferenta intre vorbele unui Creator si a unui om primitiv si idiot?
Tui chiar nu realizezi ce scoti pe gura?

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Bine hai pa vezi-ti de viata ta ca vad ca esti prea retardat sa te bag inseama

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Asa este, ai dreptate, sunt prea prost ca sa pot crede totul a proasta, asa cum crezi tu niste chestii religioase bazate pe Irationalitate!

| EvangelineLovin a răspuns:

Mai, eu nu va inteleg pe voi cei care nu aveti ce face si va revoltati impotriva crestinilor si a lui Dumnezeu, dar stati sa cititi Biblia si cautati versete din Biblie si care e problema voastra? Adica bine nu credeti atunci calmati-va si lasati lumea in pace sa creada in ce are ea chef! Gasiti un hobby, faceti sport sau ceva. Pace!

| soimos explică (pentru EvangelineLovin):

Pai noi avem un alt hobby!
Si anume acela de a demasca prostiile si minciunile unei religii diabolice care se da drept sfanta!
Ce ai tu cu noi daca asta este hobby-ul nostru?
Nu iti convine?
Vorbeste/roaga-te lui Dumnezeu sa nu mai scrie atatea prostii si nonsensuri, ca se autoblameaza!

| Crisis a răspuns (pentru EvangelineLovin):

Mai bine sa fim de acord automat cu ce scrie intr-o carte? Probabil nici n-ai citit biblia.

| hunterpainting a răspuns:

Daca nu stia dinainte ca lumina e buna, putem sa credem ca nu e atoatestiutor.
Daca Dumnezeu ar fi zeu al intunericului, atunci ar trebui sa existe alt zeu al luminii, dar pentru crestini Dumnezeu e unul singur, deci e zeul intunericului si al luminii.

| soimos explică (pentru hunterpainting):

Mda, interesant si destul logic este raspunsul ta, cu exceptia parerii despre zeul luminii, al semi-umbrei al cenusiului deschis, sau zeul fiecarei culori

| hunterpainting a răspuns (pentru soimos):

Parerea despre "zeul intunericului si al luminii" nu e a mea, e a crestinilor, dupa cum am scris " dar pentru crestini Dumnezeu e"
Parerea mea e ca Dumnezeu si biblia sunt instrumente de manipulare a maselor.

| soimos explică (pentru hunterpainting):

Asa este Bogdane!
de fapt religia crestina de dupa Niceea, a fost conceputa de imparatul Constantin ca o doctrina politica cu aspect religios, si apoi impusa ca religie oficiala a Imperiului roman pe motivul de a unifica un Imperiu gigantic si atat de eterogen!