| soimos a întrebat:

Plecand de la primele versete biblice ale creatiei, putem observa ca Dumnezeu habar nu avea ca lumina este buna"

3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că lumina este bună,

Pai ce sa credem despre un Dumnezeu care habar nu avea ca lumina este buna?

Nu cumva ca este un Zeu al intunericului?
Fapt confirmat si de faptul ca s-a suparat pe sarpe care le-a adus oamenilor lumina cunoasterii binelui si raului, adica lumina intelepciunii!

Răspuns Câştigător
| MortemAeternum a răspuns:

Frica este cel mai bun mod de a controla oamenii.

42 răspunsuri:
| PreaSfintitu a răspuns (pentru soimos):

Vroiam sa subliniez cat de ilogic este dumnezeul crestin... nevermind

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Soimos uite niste versete din biblie

1Ioan 5 cu 10
Cine crede in Fiul lui Dumnezeu are marturisirea aceasta in el cine nu crede pe Dumnezeu, Il face mincinos, fiindca nu crede marturisirea, pe care a facut-o Dumnezeu despre Fiul Sau.

1Ioan 2 cu 23
Oricine tagaduieste pe Fiul n-are pe Tatal. Oricine marturiseste pe Fiul are si pe Tatal

si mai una si gata : Epistola soborniceasca a lui Iuda

4. Caci sau strecurat printre voi unii oameni, scrisi de mult pentru osanda aceasta, oameni neevlaviosi, care schimba in desfranare harul Dumnezeului nostru, si tagaduieste pe singurul nostru Stapan si Domn Isus Hristos

| costis a răspuns (pentru Filip23):

Pentru el s-ar potrivi ID-ul Viermos. Del Rahatos.

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Tu ce imi ceri?
Imi ceri sa las legea lui Dumnezeu pentru duma proasta a unor labagii care se masturbeaza cu vorbe mincinoase?
Pai pe tine nu te duce mintea sa faci diferenta intre Creator si vierme creat?

| soimos explică (pentru costis):

La fel si tie ID-ul de Storfis Pocaitis Puturosensis della Centura!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Ma faci sa rad laughing Ma cunosti ca sa sustii ca sunt inculta? In fine, asa se apara cei slabi, jignind happy In ce film ai vazut tu aberatia aia pe care mi-ai scris-o? Ca in realitate lucrurile nu stau asa ca accepti tu sau nu. Pricepi, ma baiete? Dumnezeu i-a creat pe oameni prosti? Esti haios. Si cum a ajuns omul sa descopere atatea lucruri despre el, despre stiinta, univers si atatea daca nu este intelept? Adam si Eva nu au fost nici prosti, dar nici mai intelepti decat Dumnezeu. Pentru ca ei au fost lucrarea mainilor lui Dumnezeu, si tot ceea ce a creat El a fost bun, a fost bine facut. In fine, tu esti certat rau cu Dumnezeu, ce rost are sa iti explic eu realitatea cand tie nu iti intra in cap in niciun fel?

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Cine a spus asta>
Cumva Creatorul?
sau cumva o creatura idioata si primitiva ca Ion, vasile sau Parpanghel?
Pai tu nici atata vlogica nu ai incat sa faci diferenta intre vorbele unui Creator si a unui om primitiv si idiot?
Tui chiar nu realizezi ce scoti pe gura?

| soimos explică (pentru morningstar):

Nu te cunosc, dar imi dau seama dupa ce baliverne debitezi, si dupa faptul ca nu cunosti nici macar faptul ca VT este de fapt FURTUL intelectual al Tanachului scris de rabinii cronicari in multe secole!
Nu eu sunt certat cu Dumnezeu, ci crestinii care il cred pe sarlatanul Isus ca fiind Dumnezeu, desi Creatorul le recomanda in Deuteronom 13, 1 sa nu se ia dupa "facatorii de minuni" care prostesc lumea si vor sa fie crezuti ca Dumnezei, ci le mai si recomanda sa-i omoare!
Nu spun eu acest lucru, ci o spune chiar Creatorul in Deuteronom! ...adica in LEGE!
Iar faptul ca voi nu il ascultati este cea mai clara dovada ca suntei certati cu Dumnezeu!
Pricepi?

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Bine hai pa vezi-ti de viata ta ca vad ca esti prea retardat sa te bag inseama

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Asa este, ai dreptate, sunt prea prost ca sa pot crede totul a proasta, asa cum crezi tu niste chestii religioase bazate pe Irationalitate!

| FantasyAngel a răspuns:

Pai probabil ca nu stia daca este benefica sau nu pentru ceea ce crease si urma sa creeze...

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Nu. Mai explica-mi o datawinking laughing Mai omule, termina cu balivernele astea ca nu tin. Stai cuminte si nu mai citi orice viseaza oricine peste noapte.