| Inferno a întrebat:

Potopul Biblic? Unde a disparut toata apa?

Conform bibliei apa a acoperit orice suprafata. Asta inseamna ca a acoperit si cel mai inalt punct de pe glob. Cel mai inalt munte este muntele Everest, avand o inaltime de aproximativ 8848 de metri
Stim ca raza Pamantului (distanta de la centru si pana la nivelul marii) e 6371 km. Daca adunam cu inaltimea muntelui obtinem: 6379.848 km.

Admitand ca forma finala a terrei este aproximativ sferica obtinem un volum total V= 1087 726 237 887, 45 km^3

Volumul Pamantului este aproximativ Vp=26x10^10. km^3

Putem obtine volumul de apa facand diferenta Va=V-Vp=827726237887 km^3

Intreaga cantitate de apa existenta pe glob se estimeaza a fi undeva la 1260000000 km^3 de apa.

827726237887-1260000000=826466237887 km^3 de apa.

Unde au disparut astia 8x 10^11 km^3 de apa?

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Daca Dumnezeu a umplut toata suprafata pamantului cu apa, nu poate El oare sa o faca sa si dispara?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Apa nu a disparut, pamantul in inainte de potop nu avea munti si nici mari ci era doar un ses (se poate observa dupa straturile depuse). Munti, marile si continentele au aparut DUPA potop asa ca recalculeaza matale volumul de apa necesar (ca te pricepi dupa cum arati rolling on the floor ).

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule arca era deasupra apei, desi unde s-a dus apa?

| danut a răspuns (pentru RAY):

A ramas la locul ei, nu s-a evaporat sau scurs undeva ci solul s-a ridicat, de aceia avem scoici, crustacee si pesti in varful muntilor.

| Inferno explică (pentru danut):

Daca te-ai documenta putin ai sti ca muntele Everest era deja format atunci cand oamenii existau. Inaltimea lui nu era atat de diferita fata de cea din prezent in asa fel incat sa influenteze calculul.

Oamenii au aparut acum aproximativ 200.000 de ani.
Muntele Everest este vechi de 60.000.000 de ani.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Oare ce natura are muntele Everest, sedimentara sau vulcanica?

| Inferno explică (pentru danut):

Irelevant.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Tu ai spus : "Muntele Everest este vechi de 60.000.000 de ani."
atunci cum poate fi irelevant cand te intreb de natura unui munte iar tu habar nu ai cum se face datarea unui munte? De unde sti cati ani are?

| Inferno explică (pentru danut):

Http://lmgtfy.com/? iie=1&q=How+old+is+Everest%3F

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Reiau ce ar fi trebuit sa scrii tu de pe site-ul indicat de tine : "..Formațiunea Everest sau Formațiunea Jolmo Lungama. Ea constă din calcar paralel laminat și sedimentat, alb sau cenușiu-deschis, cu straturi de dolomit recristalizat, și cu lame argiloase și din silt...". Concluzie, Everest a fost FUND de MARE, apoi cum scrie pe acelasi site s-a ridicat datorita miscarilor tectonice. Deci la potop a fost o campie care apoi s-a ridicat datorita miscarilor telurice devenind cel mai mare munte DAR chestia cu evaluarea temporala sa o lasam pentru copii, nimeni nu stie ce a fost acum 1000 de ani darmite acum 4500 de ani.

| Inferno explică (pentru danut):

Iar ai aplicat lipsa de logica atunci cand ai ajuns la concluzia ca Muntele Everest ar fi fost un fund de mare pe vremea cand oamenii existau. Nu rezulta de nicaieri din ce ai scris tu treaba asta, dimpotriva.

Iar aplici lipsa de logica atunci cand spui ca munyele everest a fost o campie dupa care te contrazici singur spunand ca nu se poate sti ce a fost nici macar acum 1000 de ani. Daca nu se poate sti atunci cum de stii?

Repet. Muntele everest exista pe vremea oamenilor si avea o inaltime aproximativ egala. Google it.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Muntele Everest a fost fund de mare dupa cele scrise in Wikipedia, citeste mai bine.
Lipsa de logica este atunci cand crezi ce spun OAMENII, eu cred ce spune Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru danut):

Iar nu esti atent.
Problema era ca Muntele Everest NU a fost fund de mare pe vremea cand oamenii existau. Nu gasesti nicaieri pe "Wikipedia" aceasta informatie eronata.

Ca a fost fund de mare cu mult timp inainte, posibil, insa irelevant.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Este irelevant ce crezi tu despre existenta oamenilor, cand au aparut acestia si cand s-a transformat muntele Everest din fund de mare in cel mai inalt varf de munte. Eu CRED cu totul altceva fata de ce crezi tu asa ca este irelevant ce crezi tu.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Cumva Wikipedia a ajuns Biblie pentru tine?

| Inferno explică (pentru danut):

Nu eu sunt cel ce citeaza de pe Wikipedia, desi majoritatea informatiilor de acolo au sursa specificata. Asa ca Wikipedia e un punct bun de plecare,
E irelevant ce cred eu despre existenta oamenilor sau despre modul in care s-a format Everestul, asa cum e irelevant si ce crezu tu.
De asta faptul ca muntele Everest a existat MEREU pe vremea oamenilor e o certitudine istorice, nu opinia mea.
Nu ma intereseaza ce crezi tu. Eu nu cred nimic. Eu ti-am prezentat o serie de certitudini.

| Steregoi a răspuns:

Suprafața Pământului si distribuția apelor s-a modificat drastic in timpul potopului.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Care potop biblic? Crestinismul doar a furat de la pagani. N-ai nevoie de matematica sau nu stiu ce teorii ca sa stii ca potopul din biblie n-are nicio legatura cu planeta asta. Pe crestini oricum n-ai cum sagi convingi pentru ca ei deja cred in basme fara sa aiba nevoie de dovezi.

| Mircea08 a răspuns:

Orice miner stie ca pa la 300-400 m sub pamant exista (probabil doar in unele locuri) straturi groase de un metru doi de scoici. Probabil ca acele scoici au trait sub pamant deoarece nu-mi imaginez unde a plecat oceanul sau marea care a fost in Romania

| Mircea08 a răspuns:

Am o intrebare : - daca in mijlocul oceanului ar apare o insula formata de munti prin incretire, si care ar creste pana ajunge la dimensiunea unui continent, unde credeti ca se duce apa dezlocuita de acea insula. Daca ma intrebati pe mine as zice ca se duce peste celelalte continente si le acopera. In acest fel moare toata fauna de pe continentele vechi si ramane doar noul continent fara vietuitoare pe el, si poate o corabie care are proprietatea de a pluti pe apa.
Fratilor, habar nu am cum a fost la potop, teorii pot fi multe dar nimeni nu stie nimic.

| Justme1997 a răspuns:

Mi-ar plăcea să poți da "like" la întrebări, asta merită laughing perfectă întrebare, raspunsul fiind "cu Dumnezeu orice posibil" duh

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Cand esti prost si nu stii raspunsul dumnezeu te ajuta in toate )))))))))))

| Romanul86 a răspuns (pentru Justme1997):

Are sub întrebare opțiunea evaluează întrebarea, acordă-i 10 dacă îți place.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Potopul a ţinut patruzeci de zile pe pământ; apele au crescut şi au înălţat arca, iar ea s-a ridicat cu mult deasupra pământului. 18 Apele s-au ridicat şi au crescut mult pe pământ, iar arca plutea deasupra apelor. 19 Apele s-au ridicat aşa de mult pe pământ, încât toţi munţii înalţi de sub cerul întreg au fost acoperiţi. 20 Apele s-au ridicat deasupra munţilor, acoperindu-i cu aproape cincisprezece coţi[b]. 21 Toate creaturile care mişunau pe pământ au pierit: păsări, vite, animale sălbatice, toate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu Şi-a adus aminte de Noe şi de toate vietăţile şi vitele care erau împreună cu el în arcă. Dumnezeu a făcut să sufle un vânt peste pământ, iar apele s-au potolit. 2 Fântânile adâncului şi stăvilarele cerului au fost închise, iar ploaia din cer s-a oprit. 3 Apele au început să se retragă de pe pământ. La sfârşitul celor o sută cincizeci de zile, ele au scăzut, 4 iar în a şaptesprezecea zi a lunii a şaptea, arca s-a oprit pe munţii Ararat. 5 Apele au continuat să scadă până în luna a zecea, iar în ziua întâi a lunii a zecea, s-au văzut vârfurile munţilor.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Potopul a tinut 1 an, ploaia a tinut 40 de zile. Prin potop se intelege TOATA perioada de cand Noe a intrat pe corabie si pana a coborat dupa ea.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce misto noe ia pe arca lui toata animalele si petrece cu ele un an de zile, ce frumos, iar apoi apa dispare ca prin magie

| danut a răspuns (pentru RAY):

Apa nu dispare ci se transforma in ghetari la polul sud si nord si se evapora transformandu-se in nori, restul in mari si oceane care NU erau pana la potop.

| Inferno explică (pentru danut):

Cantitatea aia de 1260000000 km^3 de apa din calculul meu contine cantitatea de apa in stare lichida, gazoasa cat si solida, existenta pe glob.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Wow ce coool e iahve transforma apa in gheata prin magie si le muta in antartica,doar ca e o problema apa sarata plus apa dulce nu e prea sanatoasa pentru animalele care stau in apa, cate basme incerci tu sa imi spui, pacat ca chiar crezi in asa ceva nici macar cei care au scris nu au crezut, plus ca potopul din biblie este copy paste dupe alte basme

Almeea Facebook
"POTOPUL LUI NOE" A FOST O POVESTE PLAGIATA DUPA "EPOPEEA LUI GHILGAMES"?
-17, 406 vizualizari- | 21/Septembrie/2015 | Articolul zilei, Religie, Texte religioase | 3 Comments
arca lui NoeArticolul de fata nu ne apartine, ci doar este opinia unui scriitor pe nume Jorg Langbein.

In conformitate cu informatiile Bibliei, potopul a avut loc in anul 2348 i. Hr. In Cartea Faceri1 el va fi descris ca o catastrofa de proportii mondiale. Dar, din vecinatatea poporului Israel ne stau la dispozitie cartile de istorie egiptene care aproximativ din anul 3400 pana in anul 340 i. Hr. au relatat fara lacune despre toate evenimentele importante. Au fost prezentate nu doar nenumarate evenimente politice, ci scrupulosii autori au scris detaliat si despre evenimentele naturale vrednice de a fi mentionate; dar despre pretinsul potop nu exista nici cea mai mica informatie!

Oare anonimul autor al povestii potopului a nascocit pur si simplu aceasta istorie? Nicidecum, a copiat-o! Ca model i-a servit „Epopeea lui Ghilgames", de origine babiloniana; si acolo exista un potop puternic care a distrus intreaga lume. Corespondentele dintre cele doua povesti sunt uluitoare: ca si in Biblie trebuia ca intrega viata de pe pamant sa fie nimicita printr-o vointa divina. Zeul Ea il avertizeaza la timp pe Utnapisim (un Noe babilonian) despre catastrofa amenintatoare si ii porunceste sa construiasca o arca. Cei mai apropiati membrii de familie „ca si fiintele vii de toate felurile" vor fi aduse la bord. Toti oamenii ramasi precum si toate celelalte animale trebuiau sa se inece intr-un mod tragic. In cele din urma, barca salvatoare acosteaza pe un munte. Utnapisim trimite pe rand trei iscoade: un porumbel, o randunica si un corb. in sfarsit, la orizont se vede pamantul! Recunoscator, Utnapisim va aduce jertfe zeilor.

Scriitorul bisericesc Eusebiu (episcop in Cezareea Palestinei intre 263 – 339 d. Hr.) recunoscuse deja plagiatul. Ierarhul a prezentat o traducere in limba greaca a „Epopeei lui Ghilgames". Ea a fost asternuta in scris in anul 300 i. Hr., de catre Berosus, preot babilonian al zeului Marduk, iar Eusebiu citeaza textul in lucrarea sa despre istorie, „Chronikon". Abia in 1872 va fi descoperit originalul babilonian al „Epopeii lui Ghilgames".

Nu este clar care editie a Epopeii lui Ghilgames a fost folosita de catre autorul biblic necunoscut. Asa numitul „Fragment Scheil" ar fi fost alcatuit in anul 2000 i. Hr., dar au existat cu siguranta si versiuni mai vechi ale povestii babiloniene despre potop

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uta-napiștim sau Utnapiștim este un personaj din Epopeea lui Ghilgameș, care este însărcinat de Enki (Ea) să-și abandoneze bunurile sale lumești și să construiască o navă gigantică care să fie numită Păstrătoarea Vieții. El a fost, de asemenea, însărcinat să-și aducă acolo soția, familia și rudele sale, meșterii satului, pui de animale și semințe.[1] Inundațiile care au avut loc au ucis toate animalele și toți oamenii care nu se aflau pe corabie și se crede că au inspirat povestea Arcei lui Noe. După douăsprezece zile pe apă, Utnapiștim a deschis trapa corabiei pentru a privi în jur și a văzut pantele Muntelui Nisir, unde a poposit șapte zile. În cea de-a șaptea zi, el a trimis un porumbel pentru a vedea dacă apele s-au retras, iar porumbelul nu a găsit nimic altceva decât apă, așa că s-a întors. Apoi a trimis o rândunică și aceasta s-a reîntors, negăsind nimic. În cele din urmă, Utnapiștim a trimis un corb, iar corbul a văzut că apele s-au retras, așa că a zburat în cerc și nu s-a mai întors. Utnapiștim a eliberat apoi toate animalele și a făcut un sacrificiu zeilor. Zeii au venit și pentru că el a păstrat sămânța omului, rămânând loial și având încredere în zei, Utnapiștim și soția sa au dobândit nemurirea, precum și un loc printre zeii cerești.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Utnapi%C8%99tim

| danut a răspuns (pentru RAY):

Este normal ca Potopul sa apara in diverse istorioare ale diverselor popoare din acea perioada, a fost un eveniment major iar toate popoarele au un stramos comun. Cu datarea mai sunt probleme dar se rezolva si astea. In rest poti scormonii tot felul de povestiri, locale, este irelevant ce spui.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Problema e ca iudaismul a facut copy paste, stramos comun, alte povesti, dumnezeu a avut un singur popor, desigur nu exista dovezi pentru acest basm

| 6684464 a răspuns:

laughing uau, adevarat. La asta chiar ca nu mai m-am gandit, bine punctat.
Daca tot avem teoria de fata, ar trebui sa luam in considerare si "oceanul subteran" si faptul ca nu s-a demonstrat ce se afla sub pamant(spre centru, desigurhee hee ).
Oricum, eu sunt de parere ca Noe, poate chiar si Moise, nu stia cat de mare este Pamantul si cum arata. El a vazut peste tot apa si a spus "peste tot Pamantul".