| Inferno a întrebat:

Potopul Biblic? Unde a disparut toata apa?

Conform bibliei apa a acoperit orice suprafata. Asta inseamna ca a acoperit si cel mai inalt punct de pe glob. Cel mai inalt munte este muntele Everest, avand o inaltime de aproximativ 8848 de metri
Stim ca raza Pamantului (distanta de la centru si pana la nivelul marii) e 6371 km. Daca adunam cu inaltimea muntelui obtinem: 6379.848 km.

Admitand ca forma finala a terrei este aproximativ sferica obtinem un volum total V= 1087 726 237 887, 45 km^3

Volumul Pamantului este aproximativ Vp=26x10^10. km^3

Putem obtine volumul de apa facand diferenta Va=V-Vp=827726237887 km^3

Intreaga cantitate de apa existenta pe glob se estimeaza a fi undeva la 1260000000 km^3 de apa.

827726237887-1260000000=826466237887 km^3 de apa.

Unde au disparut astia 8x 10^11 km^3 de apa?

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Daca Dumnezeu a umplut toata suprafata pamantului cu apa, nu poate El oare sa o faca sa si dispara?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru danut):

Wow ce coool e iahve transforma apa in gheata prin magie si le muta in antartica,doar ca e o problema apa sarata plus apa dulce nu e prea sanatoasa pentru animalele care stau in apa, cate basme incerci tu sa imi spui, pacat ca chiar crezi in asa ceva nici macar cei care au scris nu au crezut, plus ca potopul din biblie este copy paste dupe alte basme

Almeea Facebook
"POTOPUL LUI NOE" A FOST O POVESTE PLAGIATA DUPA "EPOPEEA LUI GHILGAMES"?
-17, 406 vizualizari- | 21/Septembrie/2015 | Articolul zilei, Religie, Texte religioase | 3 Comments
arca lui NoeArticolul de fata nu ne apartine, ci doar este opinia unui scriitor pe nume Jorg Langbein.

In conformitate cu informatiile Bibliei, potopul a avut loc in anul 2348 i. Hr. In Cartea Faceri1 el va fi descris ca o catastrofa de proportii mondiale. Dar, din vecinatatea poporului Israel ne stau la dispozitie cartile de istorie egiptene care aproximativ din anul 3400 pana in anul 340 i. Hr. au relatat fara lacune despre toate evenimentele importante. Au fost prezentate nu doar nenumarate evenimente politice, ci scrupulosii autori au scris detaliat si despre evenimentele naturale vrednice de a fi mentionate; dar despre pretinsul potop nu exista nici cea mai mica informatie!

Oare anonimul autor al povestii potopului a nascocit pur si simplu aceasta istorie? Nicidecum, a copiat-o! Ca model i-a servit „Epopeea lui Ghilgames", de origine babiloniana; si acolo exista un potop puternic care a distrus intreaga lume. Corespondentele dintre cele doua povesti sunt uluitoare: ca si in Biblie trebuia ca intrega viata de pe pamant sa fie nimicita printr-o vointa divina. Zeul Ea il avertizeaza la timp pe Utnapisim (un Noe babilonian) despre catastrofa amenintatoare si ii porunceste sa construiasca o arca. Cei mai apropiati membrii de familie „ca si fiintele vii de toate felurile" vor fi aduse la bord. Toti oamenii ramasi precum si toate celelalte animale trebuiau sa se inece intr-un mod tragic. In cele din urma, barca salvatoare acosteaza pe un munte. Utnapisim trimite pe rand trei iscoade: un porumbel, o randunica si un corb. in sfarsit, la orizont se vede pamantul! Recunoscator, Utnapisim va aduce jertfe zeilor.

Scriitorul bisericesc Eusebiu (episcop in Cezareea Palestinei intre 263 – 339 d. Hr.) recunoscuse deja plagiatul. Ierarhul a prezentat o traducere in limba greaca a „Epopeei lui Ghilgames". Ea a fost asternuta in scris in anul 300 i. Hr., de catre Berosus, preot babilonian al zeului Marduk, iar Eusebiu citeaza textul in lucrarea sa despre istorie, „Chronikon". Abia in 1872 va fi descoperit originalul babilonian al „Epopeii lui Ghilgames".

Nu este clar care editie a Epopeii lui Ghilgames a fost folosita de catre autorul biblic necunoscut. Asa numitul „Fragment Scheil" ar fi fost alcatuit in anul 2000 i. Hr., dar au existat cu siguranta si versiuni mai vechi ale povestii babiloniene despre potop

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uta-napiștim sau Utnapiștim este un personaj din Epopeea lui Ghilgameș, care este însărcinat de Enki (Ea) să-și abandoneze bunurile sale lumești și să construiască o navă gigantică care să fie numită Păstrătoarea Vieții. El a fost, de asemenea, însărcinat să-și aducă acolo soția, familia și rudele sale, meșterii satului, pui de animale și semințe.[1] Inundațiile care au avut loc au ucis toate animalele și toți oamenii care nu se aflau pe corabie și se crede că au inspirat povestea Arcei lui Noe. După douăsprezece zile pe apă, Utnapiștim a deschis trapa corabiei pentru a privi în jur și a văzut pantele Muntelui Nisir, unde a poposit șapte zile. În cea de-a șaptea zi, el a trimis un porumbel pentru a vedea dacă apele s-au retras, iar porumbelul nu a găsit nimic altceva decât apă, așa că s-a întors. Apoi a trimis o rândunică și aceasta s-a reîntors, negăsind nimic. În cele din urmă, Utnapiștim a trimis un corb, iar corbul a văzut că apele s-au retras, așa că a zburat în cerc și nu s-a mai întors. Utnapiștim a eliberat apoi toate animalele și a făcut un sacrificiu zeilor. Zeii au venit și pentru că el a păstrat sămânța omului, rămânând loial și având încredere în zei, Utnapiștim și soția sa au dobândit nemurirea, precum și un loc printre zeii cerești.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Utnapi%C8%99tim

| danut a răspuns (pentru RAY):

Este normal ca Potopul sa apara in diverse istorioare ale diverselor popoare din acea perioada, a fost un eveniment major iar toate popoarele au un stramos comun. Cu datarea mai sunt probleme dar se rezolva si astea. In rest poti scormonii tot felul de povestiri, locale, este irelevant ce spui.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Problema e ca iudaismul a facut copy paste, stramos comun, alte povesti, dumnezeu a avut un singur popor, desigur nu exista dovezi pentru acest basm