| 6QuasaR6 a întrebat:

Potrivit mitologiei crestine, Maria a fost conceputa prin Duhul Sfant. Cu toate acestea, o problema de discutat este ca Maria avea intre 12 si 16 ani la acel moment, ceea ce ridica întrebarea: era constient Yahweh ca un copil nu poate da consimtamantul?

13 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Conceptul asta de "consimtamant" este unul extrem de recent si aproape strict vestic. Are sens, dar doar intr-o societate urbanizata, modernizata si liberala. Ca sa poata aparea conceptul asta, trebuie sa traiesti intr-o societate in care exista cu adevarat mobilitate sociala care sa fie influentata de educatie si in care nu consideri ca a creste copii e neaparat scopul suprem al familiei.

Pe de alta parte, cand traiesti intr-o societate cu roluri stricte de gen si de clasa, in care intemeierea unei familii de catre toata lumea e ceva subinteles, nu conteaza varsta aleasa arbitrar ca fiind cea a maturitatii, ci dezvoltarea fizica. La femei, in momentul in care apare menstruatia, acestea sunt considerate ca fiind mature si apte de a intemeia o familie. Criteriul asta e aproape universal, cu exceptia societatilor mentionate mai sus (urbanizate, moderne si liberale).

Deci practic intrebarea e "de ce nu erau respectate in orientul mijlociu antic aceleasi reguli care sunt respectate in vestul modern?". Oare de ce?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mai multe probleme cu sarcina Mariei...
Una din ele ar fi ca Isus s-a nascut practic din aduilter, lucru atat de blamat de religie.

| anonimg a răspuns:

Maria era pregătită pentru căsătorie; adică ea era deja logodită cu Iosif. Asta era cultul vremii de atunci. Astăzi este grav: adolescenții ajung la raporturi sexuale mai înainte de vreme.
Raportul sexual din vremea aceea era interzis chiar și în cadrul logodnei, așa cum ar trebui să fie și astăzi. Logodna nu este căsătorie: nici în starea civilă și nici în cea religioasă.
De aceea Iosif a dorit să o lase pe ascuns, ca să nu o pună într-o situație neplăcută pe Maria, pentru că rămăsese însărcinată de la Duhul Sfânt mai înainte de căsătorie, adică în timpul logodnei.
Se mai găsesc bărbați astăzi ca Iosif care să nu își facă prietenele sau logodnicele de râs atunci când acestea ajuns în situații neplăcute?
De obicei căsătoriile din vremea aceea erau aranjate între părinți. Dar nu exista căsătorie cu sila așa cum se crede astăzi. Nu există nicăieri în Biblie o căsătorie cu sila. Toți patriarhii și-au iubit soțiile.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Niciuna dintre traditiile care mentioneaza varsta Sfintei Fecioare nu sunt demne de incredere. Cat despre varsta ei, nu avem un numar exact, insa cercetatorii spun ca in acel context istoric si cultural, fetele erau casatorite mai pe finalul adolescentei(in jur de 17-18 ani). Oricum varsta e irelevanta in acest caz, Iisus a fost nascut printr-un miracol, nu printr-un contact sexual.

| T0Teu a răspuns:

Tu pui întrebări de genul asta dar nici nu stii ce spui laughing laughing
Cum adica "Maria a fost conceputa"? Nu Isus a fost conceput prin Duhul Sfant?
Si de unde stii tu exact varsta Mariei? Ai fost de fata cand ingerul i s-a aratat? In plus, in ciuda varstei, Maria a acceptat, nu a refuzat sa ramana insarcinata. Citeste si tu începutul cartii Luca sa te convingi.

| 6QuasaR6 explică (pentru T0Teu):

Un copil nu isi poate da consimtamantul la astfel de actiuni

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru 6QuasaR6):

Unde scrie in Biblie ca Maria era copil? Unde scrie ca a fost conceputa supranatural? Din moment ce Biblia spune despre Maria ca era logodnica lui Iosif, inseamna ca ea era la o varsta la care avea discernamant si asta se poate constata si din intelepciunea raspunsului ei catre ingerulul Gavril.

| 6QuasaR6 explică (pentru pacatosulBogdan):

Unele relatări apocrife nedovedite, cum ar fi Evanghelia apocrifă din Iacov 8:2, afirmă că la momentul logodnei ei cu Iosif, Maria avea 12-14 ani. Vârsta ei în timpul sarcinii a variat până la 17 ani în surse apocrife.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru 6QuasaR6):

Apocrifa aia nu are loc in Biblie, este necanonica, nu este text scriptural pe care se poate discuta si in care se poate avea incredere! Nu mai discuta despre ce nu cunosti si nu mai arunca cu noroi cand tu dai dovada de ignoranta in ceea ce priveste textul biblic!
Nu mai fi propagandist anticrestin mincinos!

| 6QuasaR6 explică (pentru pacatosulBogdan):

Deci, cati ani avea Maria?

| T0Teu a răspuns (pentru 6QuasaR6):

Daca a putut sa se logodeasca cu Iosif, cred ca putea sa aleaga daca vrea sa creasca Mântuitorul lumii sau nu

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru 6QuasaR6):

Nu stiu, ca nu scrie in Biblie! Ce scrie in Biblie este ca Maria era o fecioara din Nazaret, logodita cu dreptul Iosif. Aceasta fecioara era inteleapta si profeta, fiindca a profetit ca datorita nasterii dupa trup a lui Hristos Dumnezeu din ea, o vor ferici toate neamurile.
Si, iata, aceasta profetie este si astazi implinita, cand Maria este cinstita ca Nascatoarea de Dumnezeu, Theotokos.

| Pocait01 a răspuns:

Ce a fost Maria?