| TrăieşteClipa a întrebat:

Povestea lui Noe,inundatia, crearea omului din lut, Cain și Abel, grădinile Edenului, pomul cunoașterii, crearea Evei din coasta lui Adam, Moise mititel care pluteste pe un rau,etc se regasesc si in tablitele de lut sumeriene.
Biblia s-a inspirat din Tanach, Tanachul de la sumerieni.
Intrebarea este plagiatul sa aiba origini asa de vechi?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logic ca e plagiat si povestii

| RainmakerX a răspuns:

Da,este si normal...Plagiatul a existat din totdeauna si nici nu o sa dispara vreodata.

| TrăieşteClipa explică:

Sa lasam insultele pentru cei mai putin inteligenti dintre noi.
Tocmai am scris in intrebare ca mitul bebelusului plutitor pe apa este preluat de la sumerieni.
Adica sumerii au scris despre Moise cu 2000 de ani inainte ca acesta sa se nasca?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu este plagiat, doar Ponta plagiaza.

Ai ceva dovezi sau doar ai citit tu...asa. pe un ''site" si vrei sa ne spui si noua?

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdantheDreamer):

Daca nu ai auzit de tablitele sumeriene zic sa o lasam balta.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da vad ca se vorbeste si de extraterestri acolo http://esoterism.ro/ro/sumeriene.php.

Razboaie intre zei, etc :O. Foarte credibila. Si eu zic la fel, sa lasam balta Biblia si luam aminte la tablitele sumeriene.

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdantheDreamer):

Si Biblia tot despre extrateresti povesteste.
Kavodul lui YHVH tradus eronat slava uneori glorie, scotea flacari, zgomot si vant puternic (ruach)tradus eronat spirit.
Daca stateai in spate era ok in fata te topeai.
Citeste Ezechiel primele randuri.
Exegetii religiosi evrei au admis acest fapt de mult timp.
Doar este vorba despre cartea lor sfanta pe care au au studiat-o cu mult timp inaintea crestinilor.
Imi dau seama de implicatii, dar sa afli ca ai fost mintit cu nerusinare de teologi fara scrupule timp de mii de ani, nu este usor de acceptat.

| wallyvali a răspuns:

Nu stiu daca se poate numi ''plagiat''