| anonim_4396 a întrebat:

Preotii crestini mananca carne de porc?
biblia spune ca este un animal necurat si intra adevar este
Din ce am citit pana acum din invataturi am ajuns la concluzia ca numai musulmanii sunt cei care respecta poruncile domnului, cred ca sunt poporul lui credincios. chiar daca nu sunt de acord cu statutul femeii, ei nu le iubesc

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu numai musulmanii si evreii religiosi nu mananca carne de porc ci si unele culte crestine.

| danay72 a răspuns:

Romani10:4 arata ca Cristos e sfarsitul legii mozaice, inclusiv cea referitoare la carnea de porc.

| relian a răspuns:

Animal necurat? Ce ai simtit tu ca carnea de porc pute, ori nu e buna la gust? Cum pot unia sa spuna asemenea aberatii numai biserica stie, cea care ia indoctrinat.Te intreb asa ca idee plantele sint curate sau necurate? O planta careia i se da gunoi, sau balegar mai popular cum ti se pare? Gindeste ca acea planta aia maninca acel gunoi.Deci acu gindeste tu singur si trage o concluzie.Carne mai buna ca porcu nu are alt animal, cel putin nu la acest nivel.Normal ca in zona lor nu prea se cresteau porci, sau datorita lenei ce o aveau era prea mult ca arabii, evrei sa creasca porci.Sa cresti porci trebuie sa muncesti, porcul nu se creste ca si capra sau oaia.Caprele ce ei maninca si mincau erau f usor de crescut, practic nu faci nimic decit sa le pazesti.Deci de la oamenii astia puturosi nu vad la ce ne puteam astepta la mai multe.In afara sa stea in bat si sa viseze la zei si povesti altceva lor nu le prea place.A si da sa numere margele, aia e activitatea lor.Musulmanii sint niste idioti in viata, sint niste fanatici, care habar nu au de respect fata de aproapele lor, fata de familie si etc.Pai tu cu din astia vii pe aici.Si de unde pina unde un om trebuie sa respecte poruncile cuiva? In afara ca trebuie sa respectii legile societatii unde traiesti, trebuie sa mai ce? Sa respectii porunci? Dar ce tu esti sclavul cuiva, esti sluga vreunei alte persoane, sau a unui personaj?

| danut a răspuns (pentru relian):

Nu am sa comentez chestia cu plantele ci doar cu cea a porcului care pentru multi crestini a devenit un mic zeu. Porcul spre deosebire de celelalte animale considerate domestice au o anumita caracteristica care ii deosebeste fundamental. Orice produs pe care il mananca acel animal nu este dizolvat ca la celelalte animale in stomac ci luate si acumulate direct in stratul de grasime. S-au facut experimente hranind porci cu bucati de carne de caine. La sacrificare s-a descoperit in stratul de grasime bucati intregi din grasimea de caine. Porcul miroase exact a ceea ce consuma, inevitabil pentru porc rahatul pe care il face este o delicatesa pe care o mananca. Pentru cei care au renuntat la consumul carni de porc atunci cand aceasta este gatita, in special prajita sau fripta aceasta degaja un intens, puternic miros de ****. Orice ati spune, carnea de porc miroase puternic a fecale, indiferent de ce a consumat in timpul vieti acestea depunanduse in mod constant si direct in carnea si grasimea lui.

| relian a răspuns (pentru danut):

Scuze ca intreb dar cate clase ai? Sa spui asemenea timpenii frate asa ceva mai rar poti vedea sau citi. Porcul maninca carne de ciine si acea carne deja o gasesti unde spui? Hai ca esti de cascadorii risului pe bune.Ai vrut sa faci o gluma sau tu chiar crezi aceste timpenii? Bucati intregi din grasimea de ciine.Omule tu ai taiat vreodata un porc, ai mincat vreodata carne de porc? Asa te trezesti vorbind numai nu stiu cum sa le numesc.Afla ca orice ai da de mincare acelui porc si ai compara carnea lui cu a altuia care a maincat ceva diferit tot acelasi gust, miros etc o sa aibe.Mda nu e de mirare ca la categoria religie sint ce oameni sint.E ok e asa cum spui tu, dar asa ca un sfat ar fi bine sa mai pui mina si pe altfel de carti decit biblia.

| danut a răspuns (pentru relian):

Nu am spus ca porcul mananca carne de caine ci ca s-au facut studii dând porcilor carne de caine, nu sti sa citesti, porci mananca si carne de om, cunosc cateva cazuri de copii mancati de porci, dar ceea ce am spus eu tine de studi stiintifice, nu de pareri personale, baiatule cu multa scoala. Orice ai face porcul este un mancator fervent de fecale iar carnea acestuia miroase NUMAI a rahat cand este gatita, pofta buna. Nu am vorbit de Biblie si nici nu am facut comentari Biblice privind porcul, tu nu ai de ce sa te legi? Porcul dpdv medicâl este cea mai mare sursa de trichineloza care odata intrat in corp nu mai poate fi eliminat acel vierme ajungand in final in creierul mic, moartea fiind in chinuri groaznice dar important la porc este mirosul de fecale, pofta buna. laughing

| MskDesign a răspuns:

Daca te iei dupa religii si zeitati inexistente viata ta se va numi sclavism, fara a avea o putere decizionala in gandirea ta.

| unprietenaproape a răspuns (pentru MskDesign):

Cine ti a dat viata?

| MskDesign a răspuns (pentru unprietenaproape):

Dumnezeu?!

| unprietenaproape a răspuns (pentru MskDesign):

Uita te in jur. crezi ca s au creat singure toate astea?

| MskDesign a răspuns (pentru unprietenaproape):

Singure nu s-au creat! S-au creat datorita modului favorabil in care se afla si s-a aflat planeta noastra.Din aceasta cauza nu se poate demonstra, pentru moment, existenta vietii pe alte planete.Din studiile stiintifice avem cateva presupuneri asupra unor planete locuibile.Pana la proba contrarie, nu discutam.In nici un caz nu a creat Dumnezeu nimic si asta o spun ca planeta noastra de acum miliarde de ani si Biblia cu zeul ei dateaza de acum cca 7000 de ani.

| drutzix a răspuns (pentru unprietenaproape):

Parintii i-au dat viata. Eu te sfatuiesc sa mai citesti si altceva in afara de biblie.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Astazi preotia care este in diferite cult sau clericii sunt in ilegalitatea lui Dumnezeu. Tu nu vezica ei lupta impotriva lui Dumnezeu? Carnea de porc nu se manca in Israelul antic din mai multe motive Dar dupa cum ti-am mai spusDumnezeu ii spuse lui Petru,,. taie si mananca " ceeace a curatat Dumnezeu, nu poti tu numi spurcat (referindu-se atat la animale cat si la natiuni )

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, musulmaniii nu mananca carne de porc, ca nu le prieste grasimeain caldura ), dar ca sa-i fie supusi lui Dumnezeu trebuie sa-l respecte, sa se lase indrumati de El in toate aspectele vietii, sa-l primeasca pe Isus ca Fiu al lui Dumnezeu si rascumparator al omenirii din pacat si din moarte, singurul intermediar intre noi si Dumnezeu care ne-a creat, si apoi sa-si iubeasca semenii indiferent de culoare, natiune, sau apartenenta sociala. Sa nu le ofera cate o camicaza, si spun ca duc un razboi sfant. Cine le-a poruncit sa faca asa ceva? Dumnezeu? Dumnezeul acestui sistem.

| Pinocchio a răspuns:

Da, musulmanii nu mananca carne de porc.

| muffinXXL a răspuns:

Vechiul testament interzice porcul. Vechiul vechi testament ( de dinainte de Noe) interzice carnea de orice fel. Noi ne luam după Noul testament, din care se citește si in biserici. Evreii se iau după Vechiul testament. Si da, preoții mănâncă carne de porc.

| victorasM a răspuns:

Chestiunea cu porcul şi necurăţia sa aparţine legii vechi, noi trăind acum după legea Noului Testament. Chiar Dumnezeu i zice lui Petru: De ce oare numeşti necurat ce a curăţit Dumnezeu.

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

El le-a zis: „Şi voi sunteţi aşa de nepricepuţi? Nu înţelegeţi că nimic din ce intră în om de afară nu-l poate spurca? Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, şi apoi este dat afară în hazna." A zis astfel, făcând toate bucatele curate. Marcu 7:18-19