| Inferno a întrebat:

Presupunand ca exista Lucifer. Daca-ti vinzi sufletul lui, el trebuie sa-ti indeplineasca orice dorinta? Daca da ce se intampla cand iti pui o dorinta cu o importanta cruciala. De exemplu: Iti doresti sa dispara Dumnezeu sau sa dispara raiul sau sa dispara Lucifer cu tot cu iadul lui. Sau iti doresti sa ajungi in rai indiferent de ce faci. S-au iti doresti ca toti oamenii sa ajunga i iad. Sa spunem ca-ti pui o dorinta care ar schimba tot, poate el sa o indeplineasca?

Răspuns Câştigător
| Laura0 a răspuns:

..in primul rand..nu te mai uita la atatea serialelaughing..in al 2 rand imi place imaginatia ta si faptul ca gandesti profund...asa,nu cred, eu cred ca iti indeplineste numai nevoile materiale si dorintele egoiste, n-are cum sa faca sa dispara nimic.mai ales raiul si iadu, se presupune ca dumnezeu le-a creat si numai el le "desfiinteaza", plus ca lucifer e un demon iti cam dai seama ca nu si-ar distruge iadul

| Inferno explică (pentru Laura0):

"lucifer e un demon iti cam dai seama ca nu si-ar distruge iadul "
Ma gandeam ca este ca in Lampa lui Aladin. Adica este nevoit sa-ti indeplineasca dorintele.

| Inferno explică (pentru Laura0):

Vad ca ai primit funda si la cealalta intrebare asa ca...

| Laura0 a răspuns (pentru Inferno):

raised eyebrows.ce intrebare? si hei..nu ti-am cerut fundathinking daca vrei dai daca nu, nu...tu alegi

| Laura0 a răspuns (pentru Inferno):

A da...acolo am intrebat daca merit fundalaughing).

25 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Nici in gluma sa nu faci contract cu Lucifer...

| RAY a răspuns:

Piata divina ce sa spun

| Laura0 a răspuns (pentru RAY):

La ce te referi?

| RAY a răspuns (pentru Laura0):

La vanzari de suflete, vad ca te potrivesti cu inferno

| Azµre a răspuns:

Îți dai seama că dacă ar fi existat, câți și-ar fi vândut până acum sufletul pentru un Ipad sau un IPhone? rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Din faptul că Demonul este "Tatăl minciunii", rezultă că nu există "onoare" şi siguranţă pentru respectarea vreunui "angajament". Te-ai uitat într-adevăr prea mult la filme sau, te-ai lăsat prea mult influenţat de "credinţa" într-o seriozitate şi o fidelitate pe care "măcelarul" ar putea-o acorda "mieilor" (ca şi când un astfel de parteneriat ar fi posibil! ) sau celor care îşi spun "satanişti" (deşi nu sunt altceva decât oameni, prin definiţie vulnerabili).

Un astfel de parteneriat, nu este posibil, din cauza premisei iniţiale, motivului principal pentru care demonii urmăresc şi obţin îndepărtarea şi fracturarea totală a oamenilor de Dumnezeu, acela de a fi siguri că nici oamenii nu vor ajunge la ceea ce ei deja au pierdut: mântuirea, fraternitatea în pace şi fericire veşnică, împlinirea dătătoare de fericire şi linişte interioară… apropierea şi "prietenia" cu Izvorul vieţii, frumuseţii, diversităţii vieţii şi a naturii, libertăţii, spaţiului şi a veşniciei… Mare pierdere pentru ei nu? Pentru care caută o răzbunare pe măsură…. Este posibil aşa ceva? Dacă aţi văzut vreodată în cazul unui simplu om, ce poate face din el mândria, aroganţa, orgoliul, încăţânarea, împietrirea sufletului, ce îşi poate sacrifice el din aceste cause, înseamnă că nu v-aţi făcut decât o vagă idee despre ce ar fi în stare să facă un demon. Din acest motiv el nu poate căuta "întoarcerea" atât timp cât ea mai este posibilă.

De unde poate veni confuzia că "răul ontologic" ar putea primi din partea oamenilor "încredere"? Probabil din aparentele avantaje ale "parteneriatului", probabil din "ajutorul" provizoriu şi cu totul superficial (aproape inexistent pe axa durabilităţii şi a timpului) venit din "spaţiul libertăţii" energiilor "îngerilor căzuţi", ale demonilor, probabil din din falsa bunăstare şi "linişte dinaintea furtunii" care îl poate caracteriza pe cel în cauză.

Un lucru este sigur, Demonul este interesat să acorde întotdeauna uşor "echilibru şi linişte" vieţii celui apropiat de el, precum şi celelalte nimicuri menţionate, pentru că surprinderea sa este peste măsură în faţa unei "prăzi"care nu necesită dispute şi contradicţii. Aşa se face că "liniştea dinaintea furtunii" caracterizează aproape întotdeauna (!) pe cel care trăieşte în uitare, ignoranţă, nepăsare, libertinaj, erezie, păcat.

| Silviuloan a răspuns:

Da el poate doar pe Pamant sa indeplineasca, dar mai presus de Pamant nu poate sa indeplineasca.

| Kaleo a răspuns:

"Daca-ti vinzi sufletul lui, el trebuie sa-ti indeplineasca orice dorinta?" - Nu.

| Ţăpeşu a răspuns:

Sunt mulţi satanişti care îl venerează pe ChupaChups ăsta de faţă, dar nu văd să aibă bani, maşini, casă, p*lă mare, etc. Doar mulţi oameni care îţi bat joc de ei.

| Laura0 a răspuns:

Nu,demonii indeplinesc numai dorintele tale egoiste ca d ex..sa ai bani sau fii cel mai smecher sa fii destept etc etc.dar nu pot sa-ti indeplineasca si dorintele spirituale..de ex..sa distruga ingerii sau ch d genu..demonii nu-s asa puternici, plus ca nu i-ar lasa dumnezeu sau cine stie cine..sa distruga ciclul natural..nu stiu daca ai inteles..itie xplic mai bine daca n-ai inteles

| Inferno explică (pentru Laura0):

Am inteles.
Demonii indeplinesc doar dorintele materiale nu si pe cele spirituale.

| RAY a răspuns (pentru Laura0):

Serios ce faci cu funditele castigi ceva?

| Laura0 a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau nicio funda. daca vrea cineva sa dea ok. daca nu nu,, eu m-am inscris pe site-ul asta ca sa ajutthinking ...si nu stiu daca castigi ceva. uita-te p site poate gasesti raspunsul la intrebarea ta

| Laura0 a răspuns (pentru RAY):

Pentru unii poate "funda"ii ca o incurajeze sa vada daca raspund bine...si daca are vreun rost sa mai stai cu ochii in pc raspunzandu-i unui om la o intrebare.te-ai gandit la asta? plus ca pnm te simti bine cand vezi ca raspunsurile tale i-au ajutat pe ceilalti... oricum pentru mine "funda"asta mi'e indiferentathinking

| RAY a răspuns (pentru Laura0):

Bine laura

| Laura0 a răspuns:

A da..plus ca atunci cand iti vinzi sufletul si vezi ca ti se indeplinesc toate dorintele, nu te mai gandesti la astea.te gandesti la tine...demonii raman demoni incearca sa te influenteze negativ...dar mai bine sa nu-ti vinzi sufletul, pe urma ajungi in iad

| Inferno explică (pentru Laura0):

"dar mai bine sa nu-ti vinzi sufletul, pe urma ajungi in iad "
E o intrebare teoretica.

| Laura0 a răspuns:

Da stiu, dar voiam sa scot in evidenta consecintelebig grin

| Speed2012 a răspuns:

Imi place foarte mult intrebarea ta.Imi aduce aminte de o pilda.''Unui om i s-a aratat un demon si i-a spus daca imi dai una dintre ficele tale iti voi da ce imi vezi cere.Omul avand trei fete i-a spus poti lua sufletul uneia dintre ele dar in schimb vreau sa-mi faci o casa foarte mare in loc de cea pe care o am, sa-mi dai o gospodarie plina de animale si toate terenurile pe care le am sa fie pline de roade. Diavolul s-a conformat.A venit a doua oara la omul care era asa de fericit pentru ce castigase in schimbul fetei si i-a cerut si al doilea suflet.Omul a aceptat si de aceasta data si demonul a luat si cel de-al doilea suflet dandu-i omului in schimb o avere foarte mare in bani. Apoi a venit a treia oara sa ia si ultimul suflet care-l mai avea acel om langa el.Dar de data aceasta demonul a fost refuzat.Iar cand a vazut ca acel om nu mai vrea sa-i dea si cea de-a treia fata i-a luat tot ce-i daduse.Casa foarte mare si luxoasa a ars, terenurile cu roade au ofilit iar banii au ars impreuna cu casa.Concluzia este ca iti pierzi 4 lucruri importante:ce ai, ce ti s-a oferit, mantuirea si cel mai importand dragostea Lui Dumnezeu. Sper ca ai inteles.Bafta.

| Redbul_Redbul_1999 a răspuns:

Da poate indeplini ori ce dorinta dar trebuie sa stii sa o pui cum trebuie daca ai facut o greseala nu o mai poti schimba de ex: iti doresti sa ai o iubita el poate sa-ti dea un baiat ghei.conteaza cum pui problema succes