| Aress17 a întrebat:

Presupusa existenta a lui dumnezeu se bazează pe credințe fără dovezi și pe frica de necunoscut. Religia ne ține prizonieri în superstiții și ne împiedică să gândim critic. Ar trebui să renunțăm la aceste iluzii și să ne bazăm pe rațiune și știință pentru a ne construi un viitor mai bun.

Ce parere aveti? Hai sa dezbatem!

4 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

N-ai nicio dovadă că se bazează pe "credințe fără dovezi și frică de necunoscut". Mie spre exemplu nu mi-e frică de "necunoscut". De asemenea Creștinul adevărat nu e superstițios. Superstiția înșăși e un fenomen complet separat de religie. Și cum ne împiedică să gândim critic mai exact? Pe mine nu mă împiedică deloc să gândesc critic.

| kalasnicov22 a răspuns:

Oricum ar fi nu stii nimic.

| 1onur a răspuns:

Isus când a venit na dezbătut, na certat, na dușmănit, na prigănit, na urât, na învinovățit, n-a dat vina nimănui, luat-o asupra lui toată vina noastră.

Eu de ce a-și trece înaintea lui să dezbat cu tine credința mea? Dece săte conving eu să crezi în Dumnezeu cu Adevărat dacă tu alegi săte încrezi în ce-ți vine ție... Eu nu consider că am ce să-ți demonstrez să dezbat cu tine.

Dumnezeul pote fi înțeles doar cu inima și sufletul nostru cu Adevărat.

Nu cu stomacul nu mintea nu cu dispoziția bună nici cu starea din buzunarul nostru dacă este gros portofelul sau când ne vine cheful săne mai întrebăm ce mai face Dumnezeul oare "există" și tot felul de superstiții, pe care vine închipuiți despre el.

Mie Dumnezeu în fiecare zi din viața mea îmi demonstrează că există cu Adevărat.

| gaminator a răspuns:

Ce te face sa crezi acestea