| smartgirl a întrebat:

Putem consuma alcool in timpul postului?

Dar propolis? *contine alcool* medicament naturist.

Multumesc mult big grin

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da, dar nu în exces, că dacă umbli beat pe stradă, riști să te calce mașinile, și să mori. ++ că mai face și șoferul pușcărie, că te-a omorât.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

În demența creștin ortodoxă, în post nu consumă alimente de la animale, păsări și pești.
Adică fără lactate și fără carne și fără ouă.
În această logică dementă băuturile spirtoase sunt de la plante și se pot consuma.
Firesc prima interdicție ar trebui să fie pe băuturile alcoolice și fără interdicție la lactate, și la ouă.
Eu nu sunt creștin și nu am treabă cu postul, care ar trebui să fie ceva spiritual și nu ceva alimentar, dar creștinii ortodoxi au o religie de suprafață, nu una de profunzime.
Ăștia în prostia lor, cu credința lor de suprafață, și lipsită de profunzime, ling icoane, ling moaște și nu consumă alimente utile, dar păcătuiesc cât cuprinde în rest, în ideea greșită, că păcatele au iertare.
Corect păcatele nu au iertare.
Trebuie definit păcatul, ca fiind un rău făcut cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a cea ce are suflet, (dar și ne viul are suflet.), este mult de explicat.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Nu vreau să mă cert cu tine, dar păcatele nu au iertare, că nu există nici un fel de Diavol, care să te direcționeze spre păcat.
Păcătuirea este alegerea ta voluntară (sau involuntară.)
Păcatele ar putea să fie compensate parțial cu fapte voluntar bune.
Deci niște fapte pe care altfel nu le-ai fi făcut.
Postul ar trebui să fie un timp al meditației, nu un chin al stomacului.
Am spus meditație, nu rugăciune.
Rugăciunea creștină este o acțiune fără nici o finalitate practică.
Presupun că Dumnezeu este undeva departe și nu trebuie trimise n semnale slabe ci un semnal tare.
Energia și intensitatea rugăciunii trebuie să fie teribil de mare, ca să poată ajunge semnalul acolo, unde trebuie.
Un creștin se roagă și 30 de ore pe lună, deci repartizează semnalul și energia rugăciunii în 30* 3600 s= 108.000 de secunde.
Dacă spun că energia totală a rugăciunii este E atunci puterea rugăciunii este E: 108.000.
Într-o altă situație în care un altul ar afecta pentru rugăciune tot energia E dar s-ar ruga numai 2 minute pe lună puterea rugăciunii ar fi E: 120.
Dacă împrăștii energia rugăciunii pe multe ore efectul este minim, că rugăciunea are o putere mică, și semnalul rugăciunii nu ajunge în punctul dorit, și este ca și cum nu te-ai ruga sau ca și cum te rogi degeaba.

| NinelHell a răspuns:

Iar te-ai imbatat cu propolis?

Răspuns utilizator avertizat
| ML001 a răspuns:

Bai dar ce v-au prostit popii astia cu postul lor. Isus a tinut post 40 de zile in pustiu fara a manca sau a bea ceva, de unde idea popilor ca nu ai voie sa manaca numai fasole si cartofi miercurea si vinerealaughing) postul se tine atunci cand vrei ca Dumnezeu sa te ajute intr-o problema si nu trebuie sa mananci sau sa bei nimic!

| Omulrational a răspuns:

Nu,consuma droguri ca alea sunt de post.

Răspuns utilizator avertizat