| Inferno a întrebat:

Putem noi sa invingem moartea?

8 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Moartea este deja invinsa. Hristos a biruit moartea prin Insasi moartea Lui. prin moartea Lui noi avem viata, nu viata pamanteasca ci viata vesnica. Prin faptul ca Hristos a inviat exact cum a spus, asa si noi cei care credem din toata inima in Dumnezeu si in lucrarea sa de rascumparare creata cu ajutorul Fiului Sau avem nadejde ca vom invia spre viata vesnica. Bucurati-va caci MOARTEA ESTE MOARTA!

| Hombre a răspuns (pentru Allrc24):

"Hristos a biruit moartea prin insasi moartea lui" Explica mai pe inteles ineptia asta.

| Allrc24 a răspuns (pentru Hombre):

Hristos a murit dar a inviat dovedind astfel putere asupra mortii. noi toti cei care credem in Jertfa Mantuitorului vom avea viata vesnica in dar. daca Domnul Iisus Hristos nu murea pentru noi nu se schimba absolut nimic. deci paradoxal prin moartea lui Iisus moartea a murit.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Noi ca oameni nu putem s-o invingem, dar Dumnezeu poate si vrea sa faca asta.De fapt Biblia promite ca in lumea noua promisa de El se va intampla acest lucru. Isaia25:8,1Corinteni15:26, Apocalipsa21:4

| Silyca a răspuns:

Maimuta din noi a poate invinge.

| dragos9234 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti Clark Kent, da.