| SaveTheNature a întrebat:

Puteti sa va iubiti dusmanii?
Puteti sa ii iubiti pe cei din alta religie?
Puteti sa va parasiti familia si prietenii pentru Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In BIBLIE scrie sa va iubiti dusmanii si sa va rugati pentru ei.Sa nu iti faci dusmani si sa-i iubesti pe cei care iti sunt dusmani.Fii alaturi de Dumnezeu si increde-te in el Fi-ti buni cu totii si iubiti-va sa nu cadeti in ispita.:-)

8 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Defineste D-zeu.

| AlinaaAli a răspuns:

Puteti sa va iubiti dusmanii?
nu pot sa spun ca pot sa ii iubesc,dar chiar daca un om mi-a facut rau,daca ar veni la mine sa imi ceara ajutorul si pot sa il ajut,o fac! asta ca sa ii demonstrez ca eu il ajut chiar daca el mi-a facut rau si ca sa il fac sa se simta un pic prost si sa ii para rau pentru ce a facut!

Puteti sa ii iubiti pe cei din alta religie?
nu am absolut nimic cu cei de alta religie, am prieteni care sut alta religie dar niciodata nu ne ertam din cauza asta sau sa avem ceva conflicte! fiecare cu ale lui! intr-adevar nu prea imi plac unii care zic ca sunt atei si vb foarte urat despre Dumnezeu, dar nu imi inspira altceva decat mila!

Puteti sa va parasiti familia si prietenii pentru Dumnezeu?
familia mea crede in Dumnezeu si m-a invatat si pe mine sa cred si sa ma rog la El! asa ca nu cred ca o sa fi nevoie niiciodata sa ii parasesc pentru Dumnezeu! pentru ca toti Il iubim si credem in El!

| ProjectJackpot a răspuns:

Daca prin dusmani intelegi niste nelegiuite rele, da` rele rau, atunci da, le pot iubi pe toate!
Bineinteles, deja ma vad legat de pat de 2 sataniste diabolice.
Eh, aici nu merge. O sa-i parasesc cand o sa mor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,pot sa "iubesc" si dusmanii si pe cei din alta religie; si ei tot fiinte sint. Familia, este lasata de Dumnezeu. poti fi alaturi de EL si fara a parasi familia.Craciun fericit si La multi ani!

| AIRIUS a răspuns:

Buna1
Dusmani,nu cred ca as avea puterea vreodata sa i iubesc,dar daca s ar intampla ceva cu o pers care mi a facut mult rau,nu as fii fericita,adica de ex sa moara.
Nu pot sa fiu ericita pe nenorocirea celorlalti.
Pe cei din alta religie,nu am nici o problema cu ei,decat pe sectantii aceia de la Martori li Iehova,care efectiv,bat cu violenta pe la usii,fortandu ne sa facem parte dintr o secta,cu ei nu sunt de acord si nici nu voi fii,pentru ca un om nu l aduci intr o religie,cersindu i lucrul asta, vine singur in momentul in care are o problema si de obicei cand da de ceva greu.
E foarte adevarat si totodata trist,faptul ca unii oameni,ii calca lacasul Domnului,doar cand au o problema pe viata si pe moarte,dar imediat solutionata,uita sa mai treca sa I multumeasca.
De obicei,cei care isi parasesc familia si tot ce i leaga,pentru a urma cale lui Dumnezeu,o fac in urma unei deceptii,unui vis,care il considera,venit de la Dumnezeu.
Eu nu cred ca as putea sa mi parasesc familia,mai ales copuilul, dar aproape de Dumnezeu si langa El, ma consider ca sunt.
Il simt desori prin Rugaciune.
Un Craciun de poveste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ori e dusman, ori iubit. Nu merge asa. Daca il iubesc, nu are cum sa imi fie dusman, pot cel mult sa ii admir niste calitati.
2. Evident. Exista crestini, atei, agnostici, deisti, teisti extraordinari. Extraordinar de scarbosi sau buni. Religia nu are legatura cu caracterul unei persoane.
3. Nu cred in el, deci nu am de ce sa imi dau foc la valiza aiurea.

| pzh2000 a răspuns:

Da

| FucktheSystem a răspuns:

1. Dacă e dușman e logic că nu poți să-l iubești, dacă l-ai iubi nu l-ai dușmăni.
2.Cât timp nu mi-o bagă pe gât cum sunt ăia care vin la ușă și le zic mereu că nu-s acasă, sau ăia acre te opres pe stradă și zic că-ți oferă cusrusi gratis de engleză și te duc pe nu știu unde prin America să înveți de religia lor și alții care mă cred așa de proastă să le iau în seamă aburelile.
3.N-am interesul să o fac, de putut pot să fac tot ce vreau, dar nu vreau.