| Sawarekh a întrebat:

Reflectand la capitolul 37 din Biblie, Ezechel.

Multi au interpretat, ca este normal ce face statul Israel in regiune.

Ce parere aveti la acest pasaj, e el inteles gresit de majoritatea crestinilor?

Cum poate un pocait sa nu tina cu dreptatea?

1 răspuns:
| EestiSodalane a răspuns:

1. Acest capitol nu este înțeles greșit de majoritatea creștinilor pentru că doar o mică minoritate de creștini americani interpretează Israelul biblic ca fiind statul terorist care ocupă azi Palestina.
2. Acest capitol începe cu profețirea învierii morților în care toți creștinii trebuie să o accepte și să o creadă așa cum spune și Noul Testament. Nu e despre evreii de azi ci despre învierea morților în general. Iar la final se și demonstrează că n-are legătură cu statul terorist de azi care se numește pe el "Israel". De ce? Pentru că zice clar că "David, robul meu, Domn le va fi în veci". David e mort deja. La care David se referă atunci? La Messia, fiul lui David, adică la Iisus Hristos pentru că doar Iisus Hristos poate fi Domn în veci. Iar Iisus este Domn al creștinilor, adică a celor care Îl acceptă ca Domn, Mântuitor și Dumnezeu, nu a evreilor care îl reneagă care se numesc sinagoga satanei. Israel este Biserica. Dar mai scrie ceva interesant:

"Și voi face cu ei un legământ de pace: legământ veșnic va fi cu ei; și pentru vecie voi pune în mijlocul lor locașul Meu cel sfânt" (Iezechiel 37:27)

Despre ce legământ veșnic e vorba aici? Orice creștin ar trebui să știe că e vorba de legământul cel nou, al lui Iisus Hristos. De asta Israel e Biserica, de asta David este înțeles aici ca fiind Iisus Hristos. Și ce mai zice? Că pentru vecie va pune locașul Său ce sfânt în mijlocul lor. Păi stai un pic, nu mai există sfarsitul lumii? Pamantul si intreaga creatie nu trebuie repusă în ordine la Judecata finală? Cum poate fi atunci un templu de piatră veșnic? Păi nu e vorba despre niciun templu. Sfântul Ioan Evanghelistul ne spune că trupul lui Hristos este templul. Iar Revelația Sfântului Ioan ne zice la final că "templu nu va fi pentru că Dumnezeu va fi templul lor". Templul veșnic e Hristos, David e Hristos, Israel e Biserica. Altfel n-are niciun sens acest capitol.