| linarkfts a întrebat:

Religia adventista este foarte diferită fata de religia creștină ortodoxă?

7 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Nu am idee.

| EestiSodalane a răspuns:

Da e foarte diferita

| T0Teu a răspuns:

Da. Adventistii nu se roaga la icoane, nu se inchina inaintea lor, nu le saruta, nu saruta moastele, nu se roaga la sfinti sau la ingeri etc.

| linarkfts explică (pentru T0Teu):

Adventiști au vreo problema cu ortodocșii?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru linarkfts):

Toți avem o problemă unii cu alții, trust me. laughing

| T0Teu a răspuns (pentru linarkfts):

Nu stiu, nu sunt adventista, dar cred ca au ceva impotriva practicilor ortodoxe, nu impotriva ortodocsilor.

| Pocait01 a răspuns:

Da, este.
Marea majoritate a lucrurile practicate, scrise în cartea sfânta tradiție de la ortodocși nu se practică și la adventiști, ceea ce este foarte bine.
Adventiștii, sau majoritatea dintre aceștia, practică botezul biblic pe când ortodocșii fac băiță la bebeluși.
Adventiștii evită alimentele interzise poporului evreu în VT, pe când ortodocșii nu. Aici ortodocșii au dreptate.

Eu aș evita ambele denominațiuni... Dar dacă nu am de ales, merg la adventiști.