| LoveToHate a întrebat:

Sa zicem ca o femeie este bolnava de cancer si in acelasi timp este insarcinata, citostaticele ii afecteaza sarcina si sunt 98%sanse sa nasca un copil cu malformatii.De aici rezulta doua cazuri.
1. Daca face avort va ajunge in iad.
2. Daca naste atat ea cat si coplilul vor suferi.Ce viata mai e aia cand ai probleme de genul asta?
Deci, din punct de vedere religios ce ar trebui sa faca?

23 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Mai bine a-si suferi eu in iad, decat sa las un copil sa sufere de 10 ori mai mult cu asemenea malformatii.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Crede-ma nu stii ce vorbesti

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Asa sa fie...dar varianta mea va ramane valabila.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Deaia a fost inventat avortul.Nu te mai gandesti la nici o treaba cand e nevoie.Fie ca's cazuri din astea fie ca esti nemaritata, se face avort, indiscutabil.Cei/Cele care zic altceva si insista cu rugaciunile si alte aiureli, sunt dusi/e.Cun caz foarte apropiat la fel, ajuns la obsesie, dementa, vedea doar biserica/rugaciuni exact ca Allrc. Avortu e acolo ca sa-l folosesti fie ca ai 15 ani fie ca pune in pericol viata mamei fie ca urmeaza complicatii.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Fara suparare dar daca nu iti doresti copil pentru ce nici amcar nu te protejezi cand intretii relatii sexuale? e asa scump un prezervativ?
Prin avort acel copil ajunge in iad.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/avortul.htm

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu e vorba de cat de scump e prezervativul, e vorba ca accidente se mai intampla.Plus ca pana la 2luni sunt absolut doar niste celule, nu are legatura cu nici o viata, asa ca daca-ti place asa de mult sa propovaduiesti fate reformata sau unde accepta femei (banuiesc ca esti) si predica acolo, nu ne tine noua lectii aici.Aici cei cu cunostinte vor sa imparta celor in cautarea lor, nu sa tinem predici...

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

1)nu sunt femeie
2) spermatozoidul are 23 cromozomi ovulul 23 dupa fecundare deja zigotul are 46 cromozomi.tot atatia are si un om matur, 46. imediat dupa conceptie acel zigot este fiinta umana. zi-mi cum de pana in 2 luni nu este om ci "doar niste celule"? inclusiv omul matur nu este decat niste celule, nimic mai mult.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Omul matur e o compozitie de muschi organe oase tendoane etc nu doar niste celule, alea sunt doar niste celule, de aia poate fi tinut in eprubeta

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Muschii oasele organele din ce sunt alcatuite? din tesuturi care la randul lor din celule? organismul mautr fata de un embrion are in plus faptul ca este mai evoluat si adaptat vietii extrauterine

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ai crescut in Manastire, ce-i cu tine?straight face SUNT DOAR CELULE, LA FEL CA PIELEA CARE PICA DE PE TINE CAND TE SPELI, NU E IN VIATA.NU POATE SA FIE IN VIATA PANA NARE ORGANE,PUNCT. AVORTUL E ACOLO CA SA FIE FOLOSIT, daca tu nu vrei si preferi sa faci copii pe banda rulanda indiferent de situatie, du-te si populeaza marte, nu ne suparam, dar lasa-ne cu ce scrien carti

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ce-i cu mine? promovezi avortul, crima asta odioasa prin care femeia(ca mama nu poate fi numita) isi ucide micuta fiinta care depinde de ea aruncandu-l ca un gunoi.

http://3.bp.blogspot.com/......7216_n.jpg
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Amice,deja din prima luna i se formeaza mainile, picioarele, inima plamanii, maduava spinarii creierul.
http://forum.anticonceptionale.ro/t13227-Dezvoltarea-fetala.html#

Viata incepe in momentul fecundarii fara niciun dubiu. Ai marturia medicului francez genetician si pediatru Jerome Lejeune
http://www.avort.ro/marturie-Jerome-Lejeune.php

sa te fi vazut pe tine daca erai in locul acelui copil care urmeaza a fi avortat daca mai erai asa de permisiv.

| LoveToHate explică (pentru Allrc24Orthodox):

Mai bine AVORT, decat sa se se nasca un copil cu malformatii.De ce sa se nasca? Sa sufere?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru LoveToHate):

Mai omule va suferi acel copil in iad dar daca se naste cu malformatii va suferi putin pe pamant si va fi mantuit sigur. ce alegi? realizezi ce vorbesti?

| LoveToHate explică (pentru Allrc24Orthodox):

Dar tu realizezi ca spui tampenii? Nici macar nu suntem 100% siguri ca exista Dumnezeu.Aaa, tu esti 100% sigur, dar asta-i alta problema.

| DrunkenRat a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Trol sau retard?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

In orice caz nu avort. trebuie sa se roage des, sa se spovedeasca, sa se impartaseasca sa mearga la sfantul maslu imediat dupa nastere copilul botezat astfel incat daca se intampla sa moara unul din ei sau amandoi sa poate merge in rai. copilul este botezat si nu are niciun pacat iar mama si-a facut datoria de mama adat viata si si-a botezat copilul.

| LoveToHate explică (pentru Allrc24Orthodox):

Avortul e cea mai buna solutie.Nici o femeie nu vrea sa aduca pe lume un copil care cu siguranta nu va fi fericit,se va chinui. Daca mama ar muri, cine ar avea grija de copil? Ar ajunge prin orfelinate, va fi batut, flamand, etc.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru LoveToHate):

Nici un animal de pe pamantul asta nu face avort. nimeni nu isi omoara puiul. numai omul in nemernicia lui este preocupat de placerea si confortul lui. asta e motiv? Dumnezeu va avea grija de acel copil daca se intampa ca mama lui sa moara. e grav de tot acest pacat

| LoveToHate explică (pentru Allrc24Orthodox):

Sunt atatia copii care sufera si tu-mi spui ca Dumnezeu are grija de ei. Expresia aia din popor:"Pana la Dumnezeu te mananca iadul."sau asa ceva...e chiar adevarata.

| Inferno a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

"Nici un animal de pe pamantul asta nu face avort. nimeni nu isi omoara puiul."
Elefantii care isi calca puii in picioare si ii lovesc cu bestialitate ucigandu-i, ei nu-si omoara puii.
Crocodilii care isi devoreaza puii.
Tigrii, leii, pisicile si alte feline care isi mananca puii.
Cimpanzeii si urangutanii care isi ucid puii.
Balenele, serpii sunt sute de exemple de specii care isi mananca puii sau ii ucid fara niciun motiv, iar biologii incearca sa explice acest comportament.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nici un animal nu face avort, pentru ca de exemplu in viata asa iubite feline prezente la tine in avatar cand vine un nou Mascul Alpha, acela omoara pui vechiului lider, fiind chiar si de 1 an iar foarte multe animale din anumite motive pur si simplu abandoneaza puii. Dumnezeu o sa aiba grija de acel copil,deci nu conteaza ca e sora,fiica,sotie si potentiala acea mama,las-o sa moara, doar sa nu faci avort, ca de e pacat.Te rog termina cu aberatii de genu. Dumnezeu are grija si de copii din Africa care nu au nici ce manca, nici educatie, nici macar cladiri unde so primeasca.Are grija si de milioanele de copii orfani si abuzati sexual de membri din familile adoptive sau temporare la care ajung? Te rog...

| Osanu_Oana_1992 a răspuns:

Pune-o sa asculte melodia asta:http://www.youtube.com/......ttp?/watch citeste comentariile si vezi cum a facut minuni...

| danieldanielutz a răspuns:

Lasa-mi un id de messenger, poate te pot ajuta