| Kabuto79 a întrebat:

Sal All. As vrea sa stiu ce reprezinta semnul facut de aproape toti sfiinti din religia ortodoxa
ex: http://www.google.ro/......tp?/imgres

5 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Un fel de \m/ în primă fază.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Salut.
Acesta este semnul binecuvantarii, pe care il intalnim si la preoti in timpul slujbelor religioase.
Se impreuneaza degetele incat sa formeze un H si I de la Iisus Hristos.
Sfântul Ioan Gură de Aur spune că Hristos face toate în Liturghie numai că împrumută vocea și mâna preotului.
Un exemplu de binecuvantare la Sfanta Liturghie este inaintea citirii Apostolului, preotul binecuvantand pe oamenii si cel care citeste insemnand acordarea autoritii citirii in mod public, in acest caz.

Răspuns utilizator avertizat