| anonim_4396 a întrebat:

Colega mea de banca mi-a spus ca nu crede in Dumnezeu.
Mi-a mai spus ca toata familia ei crede in Dumnezeu, dar ea nu.
Am intrebat-o de ce si ea mi-a spus ca la cate i s-au intamplat nu mai crede. Ce sa fac pentru ca vreau sa o ajut. Vreau sa o ajut sa creada. Ce sa fac. Dau funda.

41 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să lași fata în pace!

| William a răspuns:

Nu poti sa convingi un ateu sa creada in Dumnezeu decat daca vede cu ochii lui/ei o minune (nici atunci nu este garantat).

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru andreidu):

De fapt tu zici de dovezi ce pot fi intelese. Dar nu stii ca pe Dumnezeu nu Il putem cuprinde nici macar cu mintea, nu putem intelege cum face El minunile. Imi pierd vremea discutamd cu tine, oricum nu stii ce este credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| TearsOfBlood a răspuns (pentru William):

Ea nu e un ateu e crestina si parintii ei la fel mi-a zis ca doar crede putin.

| William a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Iti pierzi vremea. Ateii sunt o cauza pierduta, daca vrei sa ajuti pe cineva ajuta oamenii saraci. App, in intrebare ai zis ca toata familia colegei tale de banca crede in Dumnezeu, ea nu crede deci e atee. Acum vii si spui ca totusi crede putin laughing.

| Vladuthz a răspuns:

Daca vrei sa o ajuti, poti foarte bine sa o consolezi, sa fii acolo pentru ea, insa nu ai nici un drept sa te bagi peste convingerile ei religioase (mai pe scurt sa o indoctrinezi).

| victoreanu a răspuns:

"I-au murit 2 hamsteri si nu mai crede in Dumnezeu."
rolling on the floor

| 3xfemeie a răspuns (pentru victoreanu):

Erau nou nascuti si i-a lasat sa se joace pe hainele ei. Nu a specificat daca erau curate sau nu. laughing

| victoreanu a răspuns (pentru 3xfemeie):

Hamsterii se stie ca au mirosul foarte fin. rolling on the floor
Nu le-a dat nicio sansa.

| 3xfemeie a răspuns (pentru victoreanu):

Lasand gluma la o parte, daca unui copil ii mor animalutele si parintii ii dau un raspuns de genul: "Asa a vrut Doamne, Doamne", e si normal sa reactioneze asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Konata a răspuns:

Nu prea ai cum sa schimbi conceptia unora. Ea este convinsa ca i s-au intamplat lucruri rele din cauza ca nu exista Dumnezeu insa eu cred ca ea a facut lucruri rele si i s-au reintors ei sau pur si simplu nu a stiut sa se descurce.

| TearsOfBlood a răspuns (pentru Konata):

Mi-a spus ca de fiecare data cand se apropia de cineva, acelui cineva i se intampla ceva rau si ca i-au murit o gramada de animale. Ca i-au murit 2 hamsteri nou nascuti a doua zi dupa ce i-a lasat sa se joace pe hainele ei.

| Konata a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Este clar ca prietena ta are niste probleme. Ar face bine sa viziteze un psiholog pentru ca, cu conceptiile astea gresite despre viata o sa mearga toata viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Konata a răspuns (pentru andreidu):

Da, pentru ca Dumnezeu nu face rau asa pur si simplu. Ea crede ca i-se intampla lucruri rele din cauza ca Dumnezeu nu exista. Dar de unde stii tu ca nu a gresit in viata? Eu am presuspus, nu am spus o afirmatie sigura. Mi-am spus parerea, asta a cerut TearsOfBlood.

| Konata a răspuns (pentru andreidu):

Nu vad nimic ironic in ce am spus eu. Mi-am expusdoar parerea. La asta se referea intrebarea. Mai abtine-te.

Răspuns utilizator avertizat
| Konata a răspuns (pentru andreidu):

Si atunci de ce ai comentat raspunsul meu? Dece il mai grezi gresit si ironic daca pana la urma esti de acord? Dece ai comentat? Ai vrut sa te bagi in seama? Nu ai reusit. stiu foarte bine ca e simplu dar se pare ca pentru tine e cam greu.

Răspuns utilizator avertizat
| TearsOfBlood a răspuns (pentru Konata):

Ai perfecta dreptate. Ea mi-a spus ca mereu i s-au intamplat lucruri rele pentru ca nu exista Dumnezeu. Asa crede ea. Este gresit.

| Konata a răspuns (pentru andreidu):

Si iti mai spun odata ca asa cred eu. Mi-se pare gresit ca prietena lui Tearsofblood sa gandeasca asa deoarece atunci cand va gresi in viata va crede ca e din vina ca nu exista nimic acolo sus care sa o protejeze si sa o indrume. Nu este vina lui Dumnezeu daca ea a gresit in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| aladinbeci a răspuns:

Poate ca ar fi bine sa-i spui sa citasca Cartea lui Iov din Vechiul Testament.

| RAY a răspuns:

Las-o sa creada in ce vrea ea, daca o iubeste intelegeo si accepto asa cum e, nu vad nici un rau ca nu crede in dumnezeu de fapt da dovada de ratiune si logica ma bucur pentru ea, de ce nu-i urmezi exemplu?

| Mădă0611 a răspuns:

Stai linistita ca o sa-i treaca, ce simte ea e suparare, necredinta in zei apare in urma unor dovezi ca nu exista, nu in urma unor probleme. Daca nu era asta, ti-as fi zis s-o lasi in pace, e treaba ei ce crede, si asa sa faci pe viitor, fiecare crede ce vrea, ti-ar conveni sa incerce sa te convinga ea ca nu exista dumnezeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spune-i ca timpul o va ajuta sa-l dea jos pe nu din brate

| HueyFreeman a răspuns:

Vrei sa o ajuti? Atunci nu te baga peste covingerile ei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mulţi ajung să respingă idee existenţei lui Dumnezeu din cauza suferinţei ce există în lume. Dar Biblia explică motive suferinţei şi arată motivul pentru care Dumnezeu o permite chiar dacă ne iubeşte. Poţi încerca să-i explici aceste lucruri. Mai multe detalii despre acest subiect poţi găşi aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141

| dracu14 a răspuns:

Si ce-ti pasa tie ca ea nu crede in dumnezeu
toti crestinii au nevoia asta de a indoctrina orice persoana pe o raza de 1km?
daca e de la suparare o sa-i treaca, nu trece atunci cand chiar descopera ca nu exista dumnezeu

| Insigna2 a răspuns (pentru dracu14):

Da voi futu-va mortii mamii voastre nu incercati sa indoctrinati lumea? Atei borati si infecti

| dracu14 a răspuns (pentru Insigna2):

Noi nu indoctrinam, noi spunem adevarul, cine accepta realitatea o accepta, nu obligam pe nimeni sa o accepte
injura cat vrei, nu faci altceva decat sa arati lumii cat de prost esti

| DyNo a răspuns:

Cu ce te deranjeaza pe tine? Daca ea asta a ales, las-o in pace, sfatul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| catablondu a răspuns:

Buna, e greu de spus daca ea are sau nu nevoie de un psiholog. Cu cat o stresezi mai mult, s-ar putea sa aiba senzatia ca o constrangi. Incearca sa o lasi sa creada ceea ce simte, chiar daca nu esti de acord cu parerea ei.

| Calininio a răspuns:

Ce sa faci? in primul rand sa ii respecti decizia. Te-ai simti bine daca ai trai intr-o tara majoritar ateista si lumea ar "vrea sa te ajute sa nu mai crezi"? Arata-i argumentele tale pentru care crezi, dar cand ea iti da un argument, gandeste-te la el. Poate ca ea are mai multa dreptate sa nu creada.

| 12faly56 a răspuns:

Intreab-o daca pina la virsta asta este convinsa ca are pacate sau daca a reusit sa tina cu strictete cele10 porunci, daca da atunci este bine dar daca nu atunci cu siguranta i-i trebuie un mintuitor care sa ia asupra sa toate pacatele ei.prin forte propri nu ne putem mintui.