| anonim_4396 a întrebat:

Salu TPU! Nu inteleg care e faza cu semnul păcii, care presupun il stiti cu totii.Am fost informata de catre niste amici ca simbolizeaza ruperea de Biserica Crestina, am dat pe net si chiar asa scria.Pana la urma ce simbolizeaza? Semnul pacii sau e un semn satanist? http://www.google.com/......tp?/imgres

P.S-scuzati categoria.

Răspuns Câştigător
| arianaterzi a răspuns:

Semnul a fost conceput de artisul englez Gerald Holtom si explicat grafic in felul urmator: linia care desparte cercul si semicercul astfel creat formeaza litera D, de la Dezarmare, iar bratele mici de jos formeaza litera N, de la Nuclear. De fapt, intrebat intr-un interviu despre simbolistica semnului, Holtom a dat o explicatie mult mai personala: "Eram disperat. Foarte disperat. M-am desenat: reprezentarea unui individ disperat, cu mainile si palmele intinse inainte si in jos, in maniera taranului lui Goya inaintea plutonului de executie. Am schematizat desenul in cateva linii si l-am incadrat intr-un cerc".
sper ca te-am lamurit:*

4 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

Pai, este destul de simplu...
O cruce intoarsa si apoi strambata, inclusa intr-un cerc, care simbolizeaza magia.
- Este runa mortii dintr-o religie pagana, dar nu mai stiu exact care. Cauta pe net "Runa mortii"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semnul meu este crucea.si ea ma ajuta sa intru in pacea DOMNULUI meu.Semnul tau, tot o cruce e dar cam intoarsa si cam stramba.cine a strambat ce a facut Dumnezeu DREPT? dar tu? in care si a cui pace vrei sa intri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor.Am intrebat asta pentru ca unii spun ca semnul inseamna ceva, iar altii alceva si eram nedumerita la faza asta.happy

| Killher a răspuns:

E un semn creat de Gerald Holtom ca emblema a miscarii pentru dezarmare nucleara britanica. Pace la tine inseamna satanism?