| BujuIonel a întrebat:

Salut all!
Zilele acestea am intalnit de mai multe ori lucruri despre incest si fiecare isi dadea cu parerea dar majoritatea au spus ca e un pacat.
Vreau sa intreb Adam si Eva au avut 3 fii, cum s-au inmultit mai departe? A existat un incest,corect?

Si nu doar un singur lucru se contrazice in Biblie, ci destul de multe.Eu mentionez ca sunt de religie Crestin-Ortodox dar nu am legatura cu ea, decat faptul ca acolo am fost botezat de mic.In rest am religia mea daca se poate spune asa.Adica cred in Dumnezeu dar n-am treaba cu biserica, carti religioase si alte chestii de genu. (astept raspunsuri la intrebarea de mai sus)

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Au avut si fiice. Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24

| Holiday a răspuns:

Biblia e doar o poveste si trebuie tratata ca atare...Si da, in povestea asta fii cu fiicele, fii cu nepoatele, nepotii cu fiicele, etc lui Adam si ale Evei si-au tras-o intre ei. La fel si nepotii si nepoatele lui Noe in alt capitol.

| Mayar a răspuns:

Om... incult si ignorant ce esti... ai auzit vreodata pomenindu-se de ''pacatul stramosesc''? Ghici ghicitoare la ce pacat se referea?
Stii de ce a venit Iisus Hristos pe pamant?

Astea sunt niste chestii pe care le auzi la biserica, le auzi la scoala, tu unde D-zeu ai fost?! La extrateresti?

Si ma mai mir cum de e lumea sa cum e in ziua de azi... Dapoi daca toti sunt prosti si le e lene si sa asculte...De unde ''pretentii''?

| Amilik a răspuns:

Normal ca a existat incest. Cand doi oameni populeaza o intreaga planeta este inevitabila producerea incestului. In biblie exista multe lucruri care contrazic dogmele crestine, Biserica in zilele noastre pierde tot mai multa lume tocmai din cauza ca oamenii au inceput sa isi puna intrebari pe baza scrierilor religioase si sa nu mai creada orbeste in ceea ce zic, sau mai bine zis, citesc preotiii din carti.

| aabaaab3278 a răspuns:

Este foarte normal sa-ti pui intrebari, ca sa stii sa nu iti faci probleme.
Cat despre faza cu incestul, citeste aici: http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Teoria_astronautului_antic
De ce? Raspunsul: http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Liniile_Nazca http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pumapunku
Intreaba-te cum au fost realizate acele "opere" de mai sus si gasesti raspunsul. E doar o ipotezi si mi se pare interesanta.

| BujuIonel explică (pentru aabaaab3278):

Am citit pe wiki toate chestiile ce mi le-ai dat...eu voiam parerile voastre. Posibil sa urmeze pe blogul meu personal si un articol despre aceste lucruri, de aia voiam parerile voastre.