| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am mai pus o întrebare despre acest subiect doar că nu am primit un răspuns mulțumitor. Poate nu m-am exprimat eu bine.
Pastila de a doua zi (Planul B) ce face mai exact?
Face în așa fel încât spermatozoidul să nu se întâlnească cu ovulul? Sau omoară embrionul deja creat? Pentru că este o diferență destul de mare. În esență tot ce vreau să știu este dacă folosirea acestei pastile reprezintă un demers etic din punct de vedere al moralității creștine. Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Tot ce pot spune este ca nu este ok sa combini doua chestii total diferite, religia și medicina. Substanța din pastila de a doua zi intarzie sau impedica ovulatia, pentru ca nu mai lasa ovulul sa paraseasca ovarul, deci fertilizarea nu mai are loc. Spermatozoizii ajunsi in trompa uterina raman acolo cateva zile, insa nu mai intalnesc ovulul, pentru ca acesta nu mai apare. Pastila de a doua zi previne sarcina inainte ca aceasta sa se instaleze, nicidecum nu,, omoară" vreun embrion.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Pilula de a doua zi funcționează prin întârzierea creșterii hormonului care începe ovulația, adică eliberarea unui ovul. Prin întârzierea sau oprirea eliberării ovulului, spermatozoizii nu pot ajunge la ovul și sarcina nu poate avea loc.
Prin urmare, pilula de a doua zi trebuie luată înainte de apariția creșterii hormonale, iar eficacitatea sa scade cu cât este mai aproape de ovulație și nu are nici un efect dacă este administrată după ce a avut loc fertilizarea.
Moralitatea izvorâta din neștiință și din fantezie nu e un lucru bun. Omul trebuie sa fi mai rațional și sa lase în urma primitivismul și neștiința. Daca nu poate face lucrul asta acum, nu e nici o problema, pentru ca timpul nu sta pe loc și omul evoluează și va vedea în timp ce e bine și ce e rău.

| ania a răspuns:

Omoara si ovulul fecundat de aceea e pacat, e o crima.