| NewWorldOrder a întrebat:

Salut, am o problema delicata, cred ca sunt gay.Am incercat timp de 2 ani sa ma conving ca nu sunt gay, ca imi plac fetele, nu am reusit, desigur ca. Cu fiecare zi trecuta realizam ca nu sunt ca toti. Prietenii mei mereu vorbeau de fete, masini etc., eu insa nu eram interesat, eu eram atent la baietii ce merg pe strada, chiar intorceam capul in urma celor mai simpatici. La moment invat la Colegiul National de Medicina si Farmacie din Chisinau, sunt originar din Basarabia. Acum totul e bine, insa mama tot ma intreaba daca am prietena, la virsta mea trebuia deja sa ma intilnesc cu cineva. Viitorul..., ce se va intimpla cu mine in viitor, nu voi putea sa ma ascund vesnic. Ce sa fac si cum sa fac? Ma vor intelege ai mei? Sunt religiosi..., de fapt eu tot sunt. Insa cel mai rau e ca aceasta este condamnat de religie, de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

Nu ştiu de ce unele persoane când aud de cineva anume că e gay sau lesbi, sar cu gura şi se miră şi se închină de parcă au descoperit Egiptul... Nu mi se pare aşa mare rahat în a fi gay. În opinia mea, orientarea sexuală contează prea puţin, asta nu determină nivelul de cultură, inteligenţă. Şi că tot ai ceva cu religia... Dumnezeu te-a lăsat aşa, nu? Nu poţi schimba nimic, nu poţi face nimic. E o preferinţă sexuală ce nu poate fi schimbată. Nu mai lua în considerare toate tâmpeniile şi jignirile aduse la adresa ta. Nu merită să te consumi.

62 răspunsuri:
| me92 a răspuns:

Si ai realizat brusc ca esti gay? sau ai patit vreo experienta urata cu vreo fata?happy

| NewWorldOrder explică (pentru me92):

Nu, nu am patit nimic, de cind ma tin minte imi placea sa privesc trupurile baietilor, aveam fantezii cu ei, dar nu doream sa accept ideea ca sunt diferit. Am incercat sa ma intilnesc cu fete, dar nu am putut, nu ma atrag pur si simplu. Acum ce sa fac, cum ii voi spune mamei ca sunt diferit? Cum voi trai? Dar cu religia, sunt crestin ortodox, nu doar cu vorba, sunt chiar foarte credincios, la moment slujesc Sfintului Altar. Ce se va intimpla cu viata mea?

| NakedTruth a răspuns (pentru NewWorldOrder):

laughing De fapt 1. Nu fac parte din nici o secta
2. Daca chiar doresti ajutor ar trebui sa fi mai obiectiv
si 3. Uite daca nu-ti place numele de "Iehova" (YHWH/Iahve) nu e vina mea, cearta-te cu Dumnezeu, El si-a dat numele asta ( Toate Bibliile pana in anul 1900 si ceva confirma lucrul asta + ca Biblia Corniliescu -cea ortodoxa- contine numele asta la nota de subsolwinking )

P.S. Daca vrei citeste versetele respective in Biblia ta, daca tot ziceai ca estio credincios si incearca sa vezi un psiholog... te va ajuta cu siguranta (de referat sa fie femeie happy

| NewWorldOrder explică (pentru NakedTruth):

La psiholog am mers, mare ajutor nu am primit.In orice caz mai incerc, poate se va gasi vre-unul

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru NewWorldOrder):

După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu. Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor și nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textile sacre…

Unul dintre aceste nume, Iahve, (greşit pronunţat Iehova- prin coroborarea în ebraică cu vocalele unui alt nume diferit: Adonai) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresare faţă de Dumnezeu:
- ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare compromis, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

| Raniia a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Frica ta ''Ma va ierta El'' este naturala, data de Dumnezeu ca raspuns atunci cand securitatea ta fizica sau psihologica este amenintata.Curajul nu este absenta fricii, ci este trairea prin credinta si a face ceea ce este bine in ciuda motivelor de frica nelegitima.Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii si singura frica ce poate birui toate celelalte frici. Frica irationala ne obliga sa ne traim vietile iresponsabil sau ne previne de a face ceea ce este responsabil si de a fi buni martori.In spatele fiecarei frici irationale este o minciuna care trebuie identificata.Permite-i lui Dumnezeu sa scoata la iveala orice frica ce iti controleaza viata si orice radacina a minciunii.Armele impotriva fricii:Cuvantul lui Dumnezeu, postul si rugaciunea, armura, verificarea ei.Biruinta este pe munte, dar pentru a ajunge acolo trebuie sa platim un pret.Nu putem urca cu lanturile fricii, neiertarii, necuratiei, rautatii.Am fost creeati sa fim biruitori.Cauta partasie cu oameni maturi spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit tot ce-ai scris ca mi-e lene, dar am ajuns acolo unde spui ca vrei sa-ti schimbi orientarea sexuala. Stai putin, tu esti nefericit ca esti gay pana la urma, sau te simti anormal? oricat ai incerca, nu vei reusi sa-ti schimbi orientarea ca te nasti cu asta. Accepta-te ca poti iubi un barbat si poti fi iubit de unul, poti avea o iubire care frustratii o vor blestema ca n-au parte de ea. Tu vei iubi o persoana pentru sufletul ei, atractia pentru acea persoana este ceva nativ si incontrolabil.

| DeehhCarla a răspuns:

Depinde si de modul tau de abordare, ai mare grija cum le dezvalui secretul tau parintilor, nu te condamna pentru placerile care le ai.

| costis a răspuns:

De fapt urmaresti sa te schimbi sau sa discuti cu persoane cu acelasi punct de vedere?

| me92 a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Imi pare rau pentru orientarea ta...si nu stiu ce sa zic decat, mai incearca sa iesi cu fete

| NewWorldOrder explică (pentru costis):

Am incercat timp de 2 ani sa ma schimb, ma fortam, fara rezultate.

| NakedTruth a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Trebuie sa fie o problema in subconstientul tau pentru care te simti atras de Barbati si nu de femei... art trebuii sa te intrebi "De ce imi plac baietii?!" "ce au ei si nu au fetele?!" si daca chiar vrei sa incerci sa vezi ce ai in comun cu un sex si ce ai cu celalalt, apoi incearca "sa devii tu insuti propriul barbat", adica sa incerci sa cultivi calitati care iti plac la cei din sexul tau (de exemplu puterea, duritatea, etc) poate ca tie iti lipseste si vrei sa le gasesti la cei care le au deja- barbatii. De aceea ar fi o idee buna "sa devii" chiar tu un barbat si sa iti insusesti calitatiile acelea ce te fac sa te simti atras de baieti, astfel nu vei mai simti nevoia de a "iubi" pe cineva egal cu tine... asta e o chestie psihologica, daca chiar vrei sa te schimbi vei face si acest lucru... cel putin asta am citit intr-o carte de psihologie.

| Paulla a răspuns (pentru NakedTruth):

Te rog spune-mi în ce cartea ai citit tâmpeniile astea. Autorul măcar, vreau să văd şi eu ce dobitoc ar putea debita asemenea tâmpenii şi apoi să mai zică şi că-i psihologie ce face el.
Iar pentru ăsta care a pus întrebarea, îţi recomand un film: Brokeback Mountain.

| NewWorldOrder explică (pentru Paulla):

L-am privit deja. Cel mai interesant film cu tematica "gay" e "Prayers for Bobby", recomand tuturor, indeosebi persoanelor crestine homofobe, eu am plins la acest film. Si de fiecare data cind il privesc - pling.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NakedTruth):

Eu sunt bisexuala. Spune-mi cum sa ma schimb ca sufar mult.

| CoRnEtEL a răspuns:

Esti un om normal, ca toti ceilalti, alegerea ta tine doar de dormitor, lucru care nu ar trebui sa intereseze pe nimeni si punct.Ai incredere in tine si fa ce crezi ca e mai bine, asculta doar de persoanele in care ai incredere si te accepta asa cum esti si nu baga in seama rautatile din jur.Gura lumii n-o s-o opresti niciodata sa vorbeasca, si oricum lumea vede numai ce e rau si intotdeauna o sa fie asa, din cauza ca:1.invidia predominasi 2, mentalitatea lor proasta nu e imposibil de schimbat, trebuie doar sa ai rabdare, care te accepta bine care nu iar bine. Pierzi prietenii hetero(si homofobi totodata) si-ti faci si legi prietenii noi cu cei din comunitate.Scurt si la obiect.happyBafta si ai grija de tine!

| EDITZ a răspuns:

Problema este ca tu nu ai gasit o fata care are ceva in comun cu tine. Faptul acesta teo determinat ca sa nu mai ai sentimente fata de nici o fata. Sfatul meu este sa petreci cat mai mult timp cu prieteni tai si vei vedea ca sigur vei gasi o partenera perfecta pentru tine.SUCCES!

| CodrinV a răspuns:

Nu ești singurul gay din lume. Sunt milioane! Așa că trăiește-ți viața acum, așa cum simți și cum te îndeamnă pornirile tale naturale. Altfel, mai tîrziu ai să regreți.

| Stresanta a răspuns:

Sa cauti o rezolvare pe acest site e cam greu lumea din Romania nu e pregatita sa accepte astfel de persoane, din punctul meu de vedere ar trebui sa taca si sa isi vada de treaba lor. Esti gay? Foarte bine! Sunt la fel de sigura ca si tine ca parinti tai nu o sa fie de acord. Corect ar fi ca ei sa afle ce te framanta, desi e o problema foarte delicata. Daca sunt si persoane religioase cu ata mai grav. Eu nu cred ca Dumnezeu o sa interzica vreodata dragostea. Doi barbati se pot iubi la fel de bine ca un cublu obisnuit. Eu iti doresc succes si sper ca problemele tale sa gaseasca o rezolvare.

| FLORINDRAGHICI a răspuns (pentru dracu14):

Paganu-le!
Cum Sa NU CREZI Tu in Dumnezeu?

| FLORINDRAGHICI a răspuns:

Cemi Vad ochi doamne!
Sa sti tongueOATE VREI SA FI GAY DIN CAUZA CA NU AI POSIBILITATEA DE A FACE SEX CU O FATA!?
Sau Nu ai auvut nici o data prietena si esti innebunit dupa sex!
In Romania DACA ESTI GAY E CA SI CUM AI FACUT CRIMA!(ASA CA TINE CHIESTIA ASTA DOAR PT TINE NU O DEZVALUI SI ALTORA) EVENTUAL APROPIATILOR, Nici atat!
AI SPUS CA NU TE ATRAGE FETELE!
Nu strica Ca o data cand ai bani in loc sa te masturbezi(ori ce barbat o face) Sa te Duci Pe centua s-o platesti pe una..SI SA MAI STAI PE GANDURI!
Daca te-a atras SEXUL CU O FATA FF MULT! Inseamna ca esti normal si doar desorientat! Daca nu! ASTA ESTE!
Din pacate...Un Baiat ITI POATE OFERI DOAR SEX.(HALAL SEX.)dAR O FEMEI Sex+Copii=Familie! AI mai multe de castigat!
INCEARCA SA UITI DE BAIETI!
E pacat de tine!

| Razvan_Strugariu_1990 a răspuns (pentru MMihai):

In primul rand esti prost.
In al doilea rand, exista persoane foarte sanatoase care sunt gay.
In al treilea rand, este vorba de ceea ce e in interiorul tau, nu tine de auto-vointa sau auto-educatie... daca tu esti prost, te rog nu ii jicni pe alti

| Razvan_Strugariu_1990 a răspuns (pentru neaivan):

Una e sa fi deviat sexual, alta e sa fi homosexual....documenteaza-te si apoi vorbeste.

| Razvan_Strugariu_1990 a răspuns (pentru neaivan):

Ok....nu este nimic in neregula in a fi gay.Multe persoane sunt asa si traiesc o viata linistita si frumoasa.Tot ce trebuie sa faci e sa te impaci cu tine insuti.
Eu sunt ateu asa ca la partea cu religia nu stiu daca o sa te ajut, dar o persoana ar trebui criticata pe baza comportamentului ei, nici-decum pe baza orientarii sexuale.
Parinti tai s-ar putea sa nu inteleaga la inceput, dar te vor accepta pentru ca esti copilul lor.Iar in legatura cu Dumnezeu nu stiu ce sa zic, multe sunt condamnate de religie dar tot sunt practicate.

| Stoian_Mirela_1999 a răspuns (pentru MMihai):

A fi gay nu tine de educatie imi pare rau sa te informez dar imi vine scarba cand vad mintalitatea unora cand vine vorba de acest subiect daca stiti prea bine si se vede ca unii sunt inculti pe aceasta parte nu inteleg de ce manancati **** degeaba comentand aiurea :3 In primul rand nu inseamna daca esti homosexual esti nebun ba din potriva un homosexual poate sa aiba cunostinte de o suta de ori mai mari si mai vaste de cat tine^^Ai interpetat total gresit, imi este si mila cand vad ca sunteti asa superficiali in a trece peste niste diferente, vad ca sunteti buni sa criticati dar daca ar fi sa comparam un homosexual cu un heterosexual l-ar intrece aproape pe orice capitol si asta nu o zic eu doar ca sa ma aflu in treaba m-am informat mai intai si dupa mi-am dat cu parerea ceea ce ar trebui sa faci si tu.

| Stoian_Mirela_1999 a răspuns:

Uite,faptul ca esti homosexual nu este o tragedie si in plus iti admir din plin curajul de a-ti spune problema.Cunosc multi care sunt homosexuali si cu ei ma inteleg cel mai bine deoarece cei gay au mereu o inclinatie spre pace.Sunt ferm convisa ca vei gasi intr-o zi pe cineva care sa impartaseasca aceleasi sentimente ca si tine iar la replicile rautacioase care vor veni din partea multora ca na mai sunt si inculti care comenteaza prosteste fara sa stie despre ce e vorba de fapt nu le lua in seama.Iar viitorul tau cu siguranta va fi unul stralucit daca te axezi pe medicina cat despre parinti e o chestiune mai dificila cand vine vorba sa afle ca fiul lor este homosexual asta datorita interpretari total gresite dar trebuie sa pui in calcul daca vor fi benefici daca le vei spune.Intradevar nu te vei putea ascunde vesnic dar ceea ce conteaza e sa tragi aer adanc in piept si sa te impaci cu tine insusti^^Sunt o gramada care se afla in aceeasi situatie ca tine trebuie doar sa dai la o parte stresu, grijile si sa te axezi pe cel mai important lucru.Sa-ti cauti perechea potrivita cu care vei trai, normal ca nu trebuie sa-ti neglijezi nici studiile^^Plus ca Dumnezeu n-are nimic cu relatiile gay deoarece in primul rand Dumnezeu reprezinta iubirea de pretutindeni.Noroc in continuare sper ca te-am ajutat :3

| hhhapciuuu a răspuns:

Si ce conteaza ce ti-ar zice parintii? la fericirea TA nu te gandesti?
fii cine vrei tu sa fii si accepta-te. iti plac baietii...ok, nu e mare scofala. poti sa le spui alor tai dupa ce o sa fii independent total. adica sa nu mai depinzi de ei pe niciun plan. daca te mai intreaba de iubita spune-le si tu ca nu ai timp pentru asa ceva si ca vrei sa te dedici facultatii bla bla.

nu inteleg de ce te-ai chinui singur cu o casatorie cu o muiere de care ti-e negru sub unghie. viata ta ar fi un iad facut de tine. cauta-ti un iubit ceva. fa-te pe tine fericit, nu pe ceilalti. gandeste-te la tine. fii tuwinking

| SERIALS a răspuns:

Ce s-a mai intamplat la tine? Pe ce cale ai hotarat sa mergi?

| σκμ a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Nu îi urăsc, mi-e scârbă de ei.