| metalheart a întrebat:

am si eu o curiozitate..catre cei care s-au indreptat catre alte `religii` gen...adventismul( nu ca am ceva personal, pur si simplu asta mi-a venit acum). cei c are s-au indreptat spre astfel de religii, cu toate ca s-au nascut crestini ortodoxi, sustin ca au gasit adevarata credinta si ca il simt pe D-zeu foarte aproape. intrebarea e, nu l-au putut gasi pe D-zeu si in religia in care s-au nascut? sau au incercat sa-l gaseasca si l-au gasit doar in aceste `religii`? nu mi-o luati in nume de rau...sunt insa curioasa dc au ales altii aceste secte

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Pai fiecare religie spune ca ea este cea buna: uita-te la musulmani, la hindusi, la mormoni...etc. Dar oare Isus ce religie avea? Daca te nasti intr-un popor anume, asta nu inseamna ca religia acelui popor este cea adevarata. Tu ai dreptul sa crezi in ce vrei tu, sa faci ce vrei tu cu viata ta, sa te convertesti la ce religie vrei tu, dar asta nu inseamna ca este bine. Biblia spune ca religia adevarata este sa faci bine vaduvei si orfanului. Apostolii nu au predicat o religie, ei au predicat Evanghelia, au predicat mantuirea prin jertfa lui Isus, viata vesnica impreuna cu El, ....nu o religie.

11 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Pai uite de exemplu eu sunt catolic. Sotia e ortodoxa.
De obicei iti schimbi religia atunci cand nu e destul de convingatoare, si nu e comforma cu Biblia de exemplu.
In fine pe mine o religie ma indeparteaza daca:
-are biserici mare, bogate, posh.
-daca cere bani pentru sacramente(botez, casatorie, etc)
-daca faptele enoriasilor lasa de dorit
-daca faptele preotilor"in general" lasa de dorit.
Bineinteles ca eu nu mi-am schimbat religia, si putini au curajol sa o faca tocmai pentru ca va fi hulit de catre ceilalti credinciosi ai religiei din care face parte.
Insa eu personal desi am ramas catolic ii admir foarte tare si pe adventisti( ca sunt moderati)
-ii admir pe penticostali si pe evanghelisti(pentru ca se ajuta reciproc, si sunt umili)
-ii admir pe musulmani, pentru ca inca nu -sau dezbracat, si nu sunt atat de noncomformisti ca crestinii.
Femeile lor se acopera total, nu poarta blugi.deci sunt mai restrictivi.
In fine la ortodoxie nu prea am ce admira sincer, sincer.
La catolicism ce admir e faptul; ca face reale eforturi pentru a accepta oamenii tuturor religiilor si de a nu-i condamna pentru alegerea lor.
Insa ca o concluzie pot sa spun clar si decis ca cei mai buni credinciosi si mai blanzi, si mai smeriti, sunt chiar sectantii (adventistii, penticostalii, martorii lui iehova, etc)
Asta e parerea mea. Insa daca noi oamenii nu avem nimic impotriva celorlalte religii. Dumnezeu nici atat. El ne iubeste pe toti in mod egal.
Eu ma gandesc serios sa ma apuc sa studiez indeamanunt toate religiile planetei, si mai ales sa discut cu membrii fiecarei religii. Sa vizitez giulgiul cu care a fost invelit isus, Vaticanul, Ierusalimul etc.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Pare ciudat dar fiecare om isi cauta propiul adevar'' [babaman]

O noua religie e mai captivanta! Are alte stiluri de a gandi, si alte stiluri de a gasi adevarul!
Si omul mereu cauta ceva nou! ceva diferit!

Eu asi sfatui multor oameni care isi pierd credinta sa o caute in alta religie!

Mai bine schimba 100 de religii decat sa piarda credinta!

Religia e doar o inventie a omului care te ajuta sa intelegi ceva despre Dumnezeu!(ne referim la religiile crestine) cea ce e cu adevarat important este credinta in Dumnezeu.

in imparatia cerurilot nu o sa intri niciodata cu scris pe tine Ortodox, Catolic, Penticostal. Ci o sa intri cu faptele si credinta ta!

Sarbatori fericite big grin

| LineGuide a răspuns:

Sincer sa fiu, daca nu il cauti pe Dumnezeu in religia Ortodoxa nu il vei gasi, in ziua de azi(am mai zis la alte intrebari) preotii in loc sa te aduca la Dumnezeu te indeparteaza...
In neoprotestatism oamenii primesc beneficii(mai ales''preotii'')...
Hristos a inviat!

| Leutzbv a răspuns (pentru LineGuide):

Nu a spus nimeni nicaieri, ca daca vrei sa-l cauti pe Dumnezeu trebuie sa apartii unei religii. Vor sta multi la judecata care vor spune ca au facut tot felul de lucruri pentru Dumnezeu si tot nu vor ajunge in rai. Conteaza relatia ta personala cu Dumnezeu, nu o religie. Daca te nasti ortodox, catolic sau neoprotestant asta nu te face mai bun la fel cum, daca te nasti intr-un garaj nu esti masina...happy

| LineGuide a răspuns (pentru Leutzbv):

Sf. Ciprian spune: ''Ortodoxia este singura credinta adevarata!''
Deci ce spui acum?

| Leutzbv a răspuns (pentru LineGuide):

Pai fiecare religie spune ca ea este cea buna: uita-te la musulmani, la hindusi, la mormoni...etc. Dar oare Isus ce religie avea? Daca te nasti intr-un popor anume, asta nu inseamna ca religia acelui popor este cea adevarata. Tu ai dreptul sa crezi in ce vrei tu, sa faci ce vrei tu cu viata ta, sa te convertesti la ce religie vrei tu, dar asta nu inseamna ca este bine. Biblia spune ca religia adevarata este sa faci bine vaduvei si orfanului. Apostolii nu au predicat o religie, ei au predicat Evanghelia, au predicat mantuirea prin jertfa lui Isus, viata vesnica impreuna cu El, ....nu o religie.

| 4b a răspuns:

Buna...practic, te nasti si n-ai dreptul la alegere, ci parintii aleg pentru tine, iar aci este inclusa si religia. Ca e potrivita, ca nu e potrivita, o ai, si trebuie s-o traiesti. Pe Dumnezeu nu-L gasesti in ritualurile preotilor, sau in pupaceala icoanelor. E ca si cum as incerca s-o gasesc pe maica'mea in America cand ea de fapt este in Romania, in propria mea tara, in propria mea casa, doar ca, eu n-o vad. Un cautator adevarat de comori, nu cedeaza la primul sau esec, ci-si continua cautarea; esti curioasa? foarte bine; de regula se spune ca ''curiosii mor repede'', mor repede frate, da macar nu mor prostiiwinking

| metalheart explică:

Multumesc tuturor.mi-ar placea insa daca mi-ar raspunde un adventist sau cineva intr-o alta secta, mi-ar placea sa stiu ce simteau cand credeau in religia ortodoxa/catolica si ce simt acum cand apartin unei sete..care-i diferenta...

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cum am mai scris si ieri intr-o intrebare credinta nu are religie asta sa fie clar credinta in Iisus nu are religie eu cred ca oricine intelege biblia nu are nevoie de pastorii, preoti, farisei religia e doar o forma de a explica biblia sunt atatea incat nu poti sti care explica cu adevarat eu spun ca credinta se descopera prin fapte bune, rugaciunii nu mers zilnic la biserica nu spun sa nu mergi dar nu sa mergi si sa injuri si sa faci rau s inca ceva am auzit pe cineva care spune ca fara fapte bune intri i reamintesc ca noul testament reflecta sa si iubesti aproapele vorba aia multi zic doamne putini si fac ce spune el

| RaduMD a răspuns:

Eu cred că nimeni nu se naşte "creştin ortodox" sau mai ştiu eu cu ce altă religie. De născut, ne naştem toţi în păcat. Pe urmă, pe baza unor modele, de obicei, din familie, învăţăm câte ceva despre Dumnezeu potrivit religiei celorlalţi din jurul nostru. Aşa cum învăţăm să mergem, tot aşa învăţăm să ne apropiem de Dumnezeu. A spune "m-am născut creştin ortodox" e la fel de absurd cu a spune "m-am născut mergând" sau "ştiu tabla înmulţirii din leagăn".
După etapa asta a dădăcelii, în care mergi ţinut de mână, vine etapa căutărilor, care e în adolescenţă sau mai târziu, când mintea se mai coace. E etapa în care mergi fără să fii ţinut de mână. În etapa asta, se poate ca religia să ţi-o schimbi, să devii adventist, ateist, sau mai ştiu eu cum. Eu, de exemplu, am devenit creştin catolic, deşi "m-am născut" ortodox. Am învăţat să păşesc prin anii studenţiei.

| Loyd06 a răspuns:

4bb4. Cum sa nu ai dreptul la alegere? Cum sa aleaga parintii pentru tine. Dumnezeu sa va despietreasca inima sa ii intelge-ti corect cuvantrul.

| Grasu_Catalin_1984 a răspuns:

In ioan 14, 15 sta scris( daca ma iubiti, veti pazi poruncile mele)si adventisi le pazesc