| alexelu54 a întrebat:

Am un prieten care tot zice pe facebook ca se scrie :Isus Cristos, nu Iisus Hristos, dupa aceea a spus asta :Ziceam sa cauti intro carte daca te-ai prins a si ia un pont cum e corect Hrestin sau Crestin te prinzi tu. Imi puteti spune o replica tare cu care sa il blochez la faza asta. Cea mai buna primeste funda!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, nu ai cum să îl blochezi, deoarece el are mare dreptate, nu se scrie Iisus cu doi de i, ci cu un singur i, adică Isus. Si corect este crestin, nu hrestin.Deci poti să dai funda.

| iuliancr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scrii:,,...el are mare dreptate, nu se scrie Iisus cu doi de i, ci cu un singur i, adică Isus. Si corect este crestin, nu hrestin.Deci poti să dai funda"
Acest mesaj este pentru cei carora le palce Adevarul si cunoasterea:
Yeshua Hamashia este un termen în aramaică, care a fost limba vorbită de Isus și a dat naștere mai multor limbi vorbite astăzi. Evreii, mai ales în Israel, folosesc încă mult cuvântul. Este posibil să-l găsești în Noul Testament, totuși, cu o ortografie diferită: Yeshu ha Notzri.
Yeshua Hamashia poate fi scrisă și în ebraică, care este limba sacră a evreilor, ortografia este exact aceeași cu cea aramaică. Numele Yeshua este scris și ca Yehoshua, tradus în portugheză ca Joshua. Yeshua Hamashia poate fi scris și ca Yeshua Meshiach.
Afirmația că Yeshua este de fapt numele original al lui Isus a fost mult dezbătută, deoarece a fost folosit pe scară largă în civilizațiile antice, inclusiv în greci. Există înregistrări istorice non-biblice care dovedesc că Isus a trăit în Israel și a vorbit aramaică.
In conluzie: numele Isus sau IIsus, Cristos sau Hristos este o inventie a oamnenilor care au tradus numele original Yeshua Hamashia din limba ebraica in limba greaca, engleza, etc.
Mama lui Yeshua (Maria) si,, tatal sau" Iosif cu siguranta nu il chemau, strigau folosind nulmele din limba greaca sau limba engleza ci pe cel pe care i l-au dat respectiv Yeshua.
Consider ca: ignoranta, lipsa dorintei de a cunoaste adevarul, manipularea si ipocrizia, lipsa de respect fata de semeni si adevar au fost ultilizate in unele din raspunsurile anterioare.
Cu stima.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă.

| iuliancr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dar nu ai meritat-o!
Raspunsul tau e bazat pe inexactitati, neadevaruri si ipocrizie.
Cel ce adat funda e un ignorant la fel, caruia nu ii place sa citeasca si sa cerceteze Adevarul.
Cine se aseamana se aduna.
Cu stima.

| XWZ7612 a răspuns:

Se scrie Iisus, nu Isus. Prietenul tau probabil apartine unei secte; daca vei cauta in Biblia crestin-ortodoxa vei gasi scrierea corecta a numelui Mantuitorului