| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,cand eram mai micuta 13 ani,aveam un caine foarte bolnav,am sunat o prietena si mi-a spus ca trebuie sa ii dau spirt si a zis ca prin aceasta modalitate si-a lecuit cainele,era si mama cu mine, i-am dat si a murit, am plans foarte mult, am vrut sa il salvez.Pana in ziua de azi am o mustrare foarte mare, ma gandesc noptile cum am putut sa fac sad sad Dumnezeu ma va ierta vreodata? (sunt un monstru) sad

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

1. In primul rand, nu este pacat sa omori un animal, deoarece Dumnezeu ne-a dat voie sa facem ce vrem cu animalele, chiar sa le mancam, deci asta inseamna ca le putem omora, pentru ca altfel nu le putem manca. Uite :

,, 1. Şi a binecuvântat Dumnezeu pe Noe şi pe fiii lui şi le-a zis: "Naşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l stăpâniţi!
2.Groază şi frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mişcă pe pământ şi toţi peştii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3.Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.''
(Geneza 9, 1-3)

2.Orice pacat se poate ierta (asta nu inseamna ca ai dreptul sa traiesti permanent in acel pacat)

IN CONCLUZIE :

A-Se elimina din start faptul ca ar fi pacat sa omori un animal, deci stai linistita si nu te mai chinui atat cu acest gand happy

B-Si daca era pacat sa omori un animal, tot nu ai avut intentia sa il omori. Prin spovedanie, impartasanie si regretul sincer, acest pacat ar fi putut fi eliminat, DAR REPET CA CE AM SCRIS AICI LA PUNCTUL ''B'' DE LA CONCLUZIE, ESTE CEVA IMAGINAR, DEOARECE NU SE INTAMPLA ASA CEVA. IA IN CALCUL VARIANTA ''A'' DE LA CONCLUZIE.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da ai omorat o furnica pana acum?
Sau altfel spus, ai avut o cazia sa studiezi comportamentul sistemelor neliniare? Sau mai bine zis, teoria haosului? Acum cand ai expirat posibil ca acea urma de aer sa fi ajuns la fereastra si sa fi dat fix intr-o pana care sa fi ajuns cumva pe ciocul unui porumbel in trecere care a deviat putin de la cursul lui si era sa dea peste un biciclist care a scapat pe jos telefonul, fix pe trecerea de pietoni. Astfel circulatia a stat pe loc. Plecand de la masina care a stat pe loc si intarzierea unui om la munca, pana la un african care a murit de sete acum din cauza asta, in cealalta parte a lumii, nu mai e mult. Cu asta te poti impaca?

Ce treaba are cainele, doar nu ai facut-o intentionat. Daca pe tine nu te iarta, atunci ce face cu violatorii care actioneaza probabil chiar in clipa asta undeva in lume? E total nesemnificativ.

Si nu te mai gandi la Dumnezeu ca un barbat cu barba cate te altoieste daca faci ceva rau. Nu e asa. Viata ta si la fel si moartea, la fel ca a cainelui a fost stiuta de Dumnezeu cu mult inainte sa apara si dinozaurii pe lume, asa ca stai linistita. Totul este in armonie.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este bun si iarta, oricum, din ce spui, se pare ca ai vrut sa il salvezi, nu sa il omori, stai linistita, nu este nimic.

Răspuns utilizator avertizat