| anonim_4396 a întrebat:

Care este religia cea adevarata pe care trebuie sa o urmeze fiecare persoana? Poate muti dintre voi imi veti zice ca calea cea dreapta este ortodoxia, altii ca cei drepti sunt catolicii, dar. cum se face ca, in lumea asta sunt nu mai putin de 35.000 de culte care apartin crestinismului. Care sunt cei care merg pe calea cea buna? Astept pareri. Tnks

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu prea are cum să existe așa ceva, fiecare religie spune că cei ce nu cered în zeul lor o să ajungă în iad ( dau echivalentul lui), deci dacă ar exista o religie adevărată miliarde de oameni buni ar arde în iad doar pentru că n-au fost crescuți în religia aia iar asta n-are logică.

| ramona30 a răspuns:

Pai calea cea dreapta este ateismul. De la cele cateva zeci de mii de zei pe care ii aveam acum mii de ani mai sunt acum cateva zeci. Cred ca ne indreptam catre cifra corecta care este Zero.
Religia este nociva si nu este demna de urmat.

| pufindonm2 a răspuns (pentru ramona30):

Sincer? Tu ai gandit cand ai spus. Religie este nociva si nu este demna de urmat? Dar tu ce urmezi? Ateismul.Serios? Te iei dupa cifre acum? Ce am ajuns oamenilor!

| NinelHell a răspuns:

Toti merg in directia buna dar cu viteze diferite.Ateii au luat o pauza, satanistii merg in directia opusa.

| mihaibrasov a răspuns:

Du-te la mormoni. Aia-s miezu' laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Zazu a răspuns:

Religia bunului simt, are cam putini adepti ce-i drept, sigur merge pe calea cea dreapta.

| voicuadelina a răspuns:

Eu am vorbit cu un preot si mi-a spus astfel: Credinta adevarata este crestin-ortodox. De ce? Pentru ca prima credinta a fost cea crestin-ortodox. Si! In fiecare seara de Pasti de ec coboara lumina doar in biserica Ortodoxa? Iti spun sigur 100% ca crestin-ortodox este credinta sfanta. Sperc ac te-am ajutat

| ramona30 a răspuns (pentru voicuadelina):

Tare naiva mai esi. Pai preotul ala e platit de biserica ortodoxa, ar fi fost dat afara daca nu isi promova credinta.
Daca vorbeai cu un preot catolic tot 100% iti zicea sigur ca aia e credinta reala.
Daca vorbeai cu un preot buddhist tot 100% iti zicea sigur ca aia e credinta reala.
Daca vorbeai cu un imam musulman tot 100% iti zicea sigur ca aia e credinta reala.
etc. Asa ca mai gandeste-te. Poate ca 100% nu exista d-zeu, allah, isus sau alte caricaturi de-astea.

| voicuadelina a răspuns (pentru ramona30):

Poi cum explici asta? In seara de Pasti de ce coboara lumina din cer numai in biserica crestina? Sa iti zic o poveste! Acum 1000 de ani, crestinii, catolicii si altii aveau de pasti ore fixe la care veneau si isi faceau slujba. iar o religie[ nu mai stiu care] au schimbat orele acolo si le-au luat ora de slujba crestinilor ca as coboare la ei lumina din cer. EE bun pana aici. crestinii vazand ac li s-au luat locul s-au dus intr-un alt loc. Ce crezi ca s-a intamplat? a cazut lumina din cer in locul unde crestinii isi faceau slujba! Iti mai spun o poveste! [ asta e din istorie] Era un Imperiu, condus de 2 preoti. Unu din ei s-a plictisit(oarecum) sa conduca cu altcineva asa ca a hotarat sa faca regulile lui, religia lui, si poporul lui! Eee! Asa imperiul acela s-a despartit in 2 parti : 1= biserica crestina(condusa ed un preot) si 2 biserica catolica(condusa ed un papa). Asa de la credinta crestina s-au facut mai multe religii! Pana s-a ajuns aici. [ asta e parerea mea]

| voicuadelina a răspuns (pentru ramona30):

Asta este parerea mea! bINe sunt de acord cu tine, dar. nu stiiu. Poate ca sunt si crestin-ortodox si imi apar religia. Pana al urma nimeni nu stie care e credinta adevarata happy kiss

| PreaSfintitu a răspuns (pentru voicuadelina):

Coboara doar la crestini ca ei sunt singurii care mai cred in prostiile astea, uite asa "coboare" lumina in biserica crestina: http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

| voicuadelina a răspuns (pentru PreaSfintitu):

In fine... Fiecare cu pararea lui!

| FucktheSystem a răspuns (pentru voicuadelina):

Sper că poveștile ăstea le-ai auzit de la ora de religie nu de la cea de istorie, că sunt așa de exacte din punct de vedere istoric de mă dau pe spate...

| ramona30 a răspuns (pentru voicuadelina):

Chiar tu ai zis ca imi spui povesti. La fel si cu lumina aia de coboara din cer. Eu nu cred asa ceva. In fine fiecare cu optiunea lui. Eu, una prefer sa fiu mai rationala si sa ma bazez pe logica.

| Shinto a răspuns (pentru ramona30):

Pacat ca tu nu esti platita ca sustii ateismul! Pana acum deveneai miliardara!

| ramona30 a răspuns (pentru Shinto):

Sa stii ca si mie imi pare rau de asta. Dar cine sa ma plateasca ca la atei nu exista o Biserica Ortodoxa Romana, putred de bogata, cu bani, terenuri, fara sa plateasca taxe si impozite si care sa pompeze atatia bani in spalarea creierului populatiei de la varste fragede.
Daca vrei sa cauti utilizatori TPU bogati probabil trebuie sa cauti printre sustinatorii crestini sau de alta secta.

| mariusg1923 a răspuns (pentru voicuadelina):

Mai prietene, las-o moarta si mai gandeste-te inainte sa scrii! Tu vroiai sa zici de Marea Schisma de la 1054 dar e cu totul altceva acolo fata de ceea ce ai postat tu.las-o moarta.

| voicuadelina a răspuns (pentru mariusg1923):

Da. stiu. scuze adr am un prof de istorie... crying

| C8PILUcool a răspuns:

Nu stiu cred ca catolicii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandirea libera dar aia nu-i religie si nu naste razboaie si ura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stit ca radacina si viata poporului nostru, inaintea lui Dumnezeu, este credinta cea dreapta in Hristos, adica Ortodoxia. Noi ne-am increstinat de aproape doua mii de ani, din timpul Sfantului Apostol Andrei.
Sa fi iubit, Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am nevoie de nici o dovada eu stiu una si buna, si majoritatea religiilor al cinsteste pe Iisus nu numai ortodoxia, dar adevarata credinta este ortodoxia care are vechime de aproape 2000 de ani si de fapt catolici au fost initial ortodoxi, nu incurca treburile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate, deci nu am spus ca Iisus a fondat ordodoxia, ci am spus ca ordodoxia este religia cea mai aproape de crestinism, inainte dupa crestinism toti ereau ortodoxi.

| andreea47 a răspuns:

Nimeni nu poate sti exact dar eu sunt ortodoxa si sunt credincioasa acestei religii dar nu sunt de parere ca alte divinitati nu exista sunt de parere ca dumnezeu este salvarea si calea cea dreapta

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| larisadada19 a răspuns:

Eu sunt deparere ca nu este bine sa mergi sa pupi icoanele, pentru ca in biblie scrie sa nu ne inchinam la alti dumnezei (cum fac ortodoxii etc), se inchina la diferiti "sfinti". Sper sa iti fiu de folos happy

| pufindonm2 a răspuns:

Adevarata religie est CRESTIN-ORTODOX pentru ca Dumnezeu exista si el te-a creat daca nu exista el tu acum sigur nu erai unde esti acum.Bafta! Eu cred ca Dumnezeu ma ajuta sa trec peste toate! Deci, din nou bafta dar zic sa nu te indoiesti ca Dumnezeu nu exista!

Răspuns utilizator avertizat
| pufindonm2 a răspuns (pentru lolosaurus):

Deci s-a ineleg ca u nu esti crestina?

Răspuns utilizator avertizat