| Marian001 a întrebat:

Care sunt cele mai cunoscute religii din aceasta lume,? Daca raspundeti va rog sa ziceti si ceva despre acele religii.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Crestinismul impartit in 3:
- catolici (cei mai populari) - ramura traditionala a crestinismului, in jurup Papei din Vatican
- protestantii (cu foarte multe ramuri): ce cred in principiu in cele 5 Solae ( http://en.wikipedia.org/wiki/Five_solae )
- ortodocsi: cealalta biserica traditionala majora separata in cel putin 2 ramuri majore: Orientali (armeni, sirieni, egipteni-coptici, etiopieni) si Rasariteni (BO Rusa si BO Greaca). Sunt separati de la Consiliul de la Chalcedon din 451 din motive de cate naturi are Isus

Islam (tradus ad-literam "supunere")
- e o religie orientata in jurul lui Mahomed si este o extensie a crestinismului timpuriu. Ei accepta de exemplu Isus ca un profet, dar Mahomed e cel mai mare profet!
Are doua mari ramuri: Sunni si Shia ce au linii diferite de traditie (ceva de genul catolici si ortodocs)

Hindusii:
- cred in 3 zeitati majore, o "trinitate" dar in sens ca sunt 3 zeitati majore: unul ce construieste, unul ce modifica lucrurile si unul ce distruge. De asemeni sunt multe zeitati (similare in sens slab cu sfintii de la ortodocsi) ca au puteri doar pentru anumite aspecte din viata din jur, si dat fiind momentul si ocaziile din viata trebuie sa ii onorezi. http://en.wikipedia.org/wiki/Trimurti

De exemplu te rogi la Brahma (cel ce iti creaza) ca sa iti dea un copil, apoi te rogi la Vishnu (cel ce schimba) sa iti schimbe serviciul si la Shiva sa iti elimine o boala. Tot asa mi s-a zis ca ei sunt majoritatea timpului vegetarieni si moralitatea lor nu e "alb-negru" ci cu nuante de gri sa zic asa.

Stiu aceste detalii ca am avut un coleg hindus ce mi-a zis experienta lui.

Budismul - e o religie mistica, din pacate nu o inteleg prea bine deci n-as vrea sa comentez:
http://en.wikipedia.org/wiki/Budhism

1 răspuns:
| TudorEne a răspuns:

Crestinismul, islamismul, iudaismul, budismul si hinduismul. gasesti pe internet resurse suficiente despre fiecare in parte.
http://www.globulmagic.ro/