| anonim_4396 a întrebat:

Salut fraților

Ce părere aveți de noua catedrală construită. De asta aveam noi nevoie în loc de un spital modern?

Oare ce o să facem, o să stăm să ne rugăm la catedrale când vom alerga cu copii în brate căutând un spital cu echipamente pentru diferite proceduri?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Sincer nu ma incanta.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copiez ce am spus în alt post:
Dar de stadioane de ce nu s-a plâns nimeni?
E mai importantă Arena Națională, Noul Oblemenco sau Cluj Arena decât un spital? Acolo n-am auzit discuții.
Să nu fiu înțeles greșit, nu dau 2 bani pe biserici, dar urăsc modul ăsta de a pune problema cu spitalele și autostrăzile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deoarece stadioanele aduc si profit: bilete, evenimente etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate face o corelatie intre cresterea numarul bisericilor si stupiditatea oameniilor

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stadioanele au fost construite in vederea EURO 2020 ca sa nu ne facem de rahat cand echipe straine vor veni sa joace acolo iar zeci de mii de oameni vor baga bani grei in bilete din care o sa-si ia si statul partea. Bisericile doar alimenteaza habotnicia religioasa a poporului si setea nemasurabila de bani pe care o are BOR.

| Sn4k3 a răspuns:

Te miri ca-s oameni prosti pe lume?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Pe Oblemenco și Cluj Arena se joacă la Euro2020?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, se amortizează investiția peste vreo 200 de ani

| AC4S4 a răspuns:

Care e legătura? O spui de parcă au fost două proiecte (un spital și o catedrală) și s-a ales doar unul.

| Legion7X a răspuns (pentru AC4S4):

Răspunsul tău este cam sec. Dar, întrebarea pusă de mine macină gândirea tuturor care aleargă prin spitale, cel puțin ca părere.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"O spui de parcă au fost două proiecte (un spital și o catedrală) și s-a ales doar unul."

Nu, e mai rau de atat, a fost doar unul singur si acela e al porcariei astea de catedrala.

| 6684464 a răspuns:

Nu mai confundati ca prostii importanta cladirilor cu a oamenilor. Intrebarea nu e ce parere avem de catedrale si biserici in comparatie cu spitalele.
Unde sa se faca spitale daca nu se gaseste cineva educat care sa lucreze acolo?! ca prosti care sa ajunga popa se fac de oriunde.
Sa se investeasca in salariile doctorilor si in educatie! Ca oameni prosti care se duc la biserici se gasesc, nu trebuie platiti preotii si cladirile de la stat, statul sa plateasca ideile de educatie bune si doctorii!

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca s-ar putea sa joace si acolo daca se trezesc cu probleme la stadioanele din Bucuresti. Nu prea mai sunt la curent cu fotbalul din Romania, nu stiu care este stadiul actual al stadioanelor din Bucuresti. Oricum stadioanele astea nu au doar rolul gazduirii meciurilor de fotbal, ci pot fi inchiriate pentru gazduirea unor evenimente de o amploare care necesita inchirierea lor in lipsa unor facilitati mai potrivite, cum a fost cu Untold de exemplu. Se platesc bani grei pentru inchiriea unor astfel de stadioane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Daaa, bani grei, că întreținerea nu costă nimic. Se amortizează peste vreo 200 de ani, cum am spus.
Pe Oblemenco nici nu se plătește chirie pentru meciurile de fotbal.
Și nici pe Cluj Arena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact! Si stadioanele mari si scumpe sunt o mare porcarie. Adica eu cred ca ar fi mai frumos din partea statului sa foloseasca acei bani pentru construirea si modernizarea terenurilor mai mici de fotbal, gen cele in care se joaca copiii din spatele blocului. In loc sa fim nevoiti sa mai punem 2 pietre sa facem o poarta, mai bine am juca pe un teren cat de cat OK.
Dar ce sa vezi... terenuri dintr-acelea sunt, doar ca copiii nu au voie sa se joace acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum vreo 2 zile in Franta s-au facut mari proreste violente pentru ca s-a marit pretul carburantului cu cativa eurocenti.
Noi doar comentam....atat stim sa facem...
Daca ne-am uni fortele si am realiza cata putere avem...

| AC4S4 a răspuns (pentru Legion7X):

Ok, dar care e totusi legatura dintre catedrala si spitale?
Daca nu se facea catedrala crezi ca se faceau spitale in loc?

| AC4S4 a răspuns:

Am ramas totusi dezamagit cand cica la inaugurare se asteptau ca si Iohannis sa fie acolo, pentru ca e presedintele. Acum ma intreb... ce legatura are? Iohannis e protestant, nu e ortodox. S-au bagat politicienii acolo ca sa vada lumea ca sunt "credinciosi".

| Legion7X a răspuns (pentru AC4S4):

Dacă exista o influnță puternică s-au o revoltă poate dar, nu s-a sezizat nimeni...

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru că "sființirea" e un eveniment politico-religios.

| Octavian199 a răspuns:

Dotamai monstru.Cat e in sus, atat e si in jos.La ce ne trebuie? Avem peste 18000 de biserici.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu daca ai avea o banana, vecinul tau nu ar vrea si el una, numai una, ca se strica la stomac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Este Catedrala Mântuirii Neamului Românesc. Teoretic, că practic e ortodoxă.
Deci e o tâmpenie, că români sunt și tătarii din Dobrogea, și sașii, și secuii, și evreii, poate așa ar trebui pusă problema, nu că nu s-a făcut spital.
Și da, n-avea Iohannis ce să caute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Puțină coerență?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si cu stadioanele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Dar ideea e că de ce nu se fac spitale și se fac stadioane, nu că de ce s-au făcut peste tot. Să se facă spitale peste tot!

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.google.com/......riaza/amp/

http://catcostaclujul.ro/......-director/

Acolo zice ca se plateste la ambele. Probabil la Cluj Arena echipele din Cluj nu platesc chirie pentru gazduirea meciurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Eu am spus că singura echipa care joacă pe stadionul ăla e a primăriei și nu plătește nimic, nu că nu poate fi închiriat.

| RAY a răspuns:

Poporul roman nu are nici o legatura cu credinta, asa ca isi fac cladiri mari sperand la false sperante

| Mircea08 a răspuns:

Si eu cred ca banii bagati in catedrala sunt bani aruncati, dar bani aruncati sunt in foarte multe locuri. Multe din acele locuri au fost date la stiri. Faptul ca ai spus ca "vom alerga cu copii in brate cautand un spital " inseamna ca aplici principiul 6 din cele 10 principii de manipulare a maselor :
"6. Sa faci tot timpul apel la sentimente si la reactii glandulare, nu la ratiune. Sa incurajezi reactiile emotionale, pentru ca sunt cel mai usor de manevrat."
Exista si o alta explicatie?

| 757474 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am ieșit, ne-au gazat...