| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salut, intrebare pentru oricine intra pe aceasta arie:
De ce Dumnezeu considera masturbarea un pacat,daca s-a dovedit stiintific ca-ti reduce cu destul de mult sansele de a face (ca barbat) cancer de prostata?

Conditii de participare:
-limbaj decent.
-fiecare participant sa vada problema asta si din papucii celuilalt.(crestinii sa incerce stintific sau logic sa traga o concluzie, apoi sa combata cu biblia, iar non-religiosii sa incerce sa priveasca si biblic problema).

Salut!

48 răspunsuri:
| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

-"Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter!»[n]. 28 Dar Eu vă spun că oricine se uită cu poftă la o femeie a şi comis adulter cu ea în inima lui. 29 Deci, dacă ochiul tău cel drept te face să păcătuieşti, scoate-l afară şi aruncă-l, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi fie aruncat în Gheenă tot trupul. 30 Iar dacă mâna ta cea dreaptă te face să păcătuieşti, taie-o şi arunc-o, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi meargă în Gheenă tot trupul.-"-Isus vine in completare,in adaos cu ceva si mai strict,nu face referire la acelasi lucru, cu adulterul.
Iisus zice, nu doar ca n ai voie sa poftesti o femeie casatorita, dar nici macar una necasatorita, si ai si preacurvit.
Iisus da in completare o lege si mai stricta si anume ca de acum incolo si daca poftesti o fata necasatorita pe strada comiti adulter in inima ta.Pentru ca nu esti casatorit cu ea.

E scris in Matei 5:27-31.

Eu zic ca este cat se poate de clar sensul real zis de mine.

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Si daca nu exista Dumnezeu, ce? Asta vorbim acum? Religia crestina la un moment dat, s-a concentrat pe pacatele sexuale. s-a axat strict pe combaterea sexualitatii. Oricum Biblia restrangea mult activitatile sexuale legitime, dar, ca sa culpabilizeze sexul in ansamble, bisericile au interpretat fortat aceste trei pasaje. Trei pasaje, esti serios? Pentru ceva important?

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

Deci esti non religios?

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da, nu sunt religios.

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Este o neintelegere a conceptului biblic de adulter. Un barbat (casatorit sau nu) nu putea comite adulter decat daca avea relatii sexuale cu nevasta/logodnica altui barbat. Deoarece evreii n-aveau conceptul de "logodna", ce conteaza la noi drept logodna, la ei conta drept casatorie.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Hmm... nu, onania este considerata in Talmud drept vrednica de pedeapsa cu moartea, deci banuim ca evreii anticii nu o aveau la inima. Din ce motiv nu a fost interzisa in Biblie nu stim, dar la mintea lor ar fi fost foarte probabil s-o interzica si e o minune ca n-au facut acest lucru.

De fapt, dinaintea aparitiei crestinismului Imperiul Roman era bantuit de propaganda anti-sex. Evreii cumva au scapat de aceasta propaganda, dar pe crestini si pe musulmani i-a palit din plin.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, am vazut si eu acum.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Gata, am vazut; e condamnata emisia de sperma in afara corpului femeii in general. Sincer sa fiu, am avut o parere mai buna despre Talmud.

| IceRope a răspuns:

Dumnezeu nu are treabă cum folosești mâna dreaptă pe Pornohub. Vrea doar să îți ajuți aproapele și să nu faci rău celorlalți. Restul este doar gargară a societății comerciale numită BOR.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Talmudul Babilonian, redactare finala (deci textele sunt in general mai vechi) in sec III-VI. La un moment dat, i-a lovit si pe evrei obsesia cu puritatea sexuala...a altora, candva dupa sec I. Dar pana in sec V ien, ori nu le pasa de masturbatie, ori nu le pasa destul de mult ca sa ia atitudine, ori nu avem date.

| milan9 a răspuns:

Prin aceasta practica sansele de a a face cancer pe prostata cresc nu scad... Din cauza pierderilor foarte mari de Zn si alte minerale. Organismul isi revine abia dupa doua zile (sesizabila) in pierderilor de minerale atat de concentrate in lichidul seminal. In totalitate se considera ca ar fi vorba de fapt de 2 saptamani.

Iar intre cancerul de prostata (si nu numai - pentru ca este vorba de imunitatea intregului corp) si carenta de zinc e o legatura foarte stransa.

| andreisergiu123456789 explică (pentru milan9):

Scad.

| andreisergiu123456789 explică (pentru milan9):

Nu am auzit nicaieri de aberatiile astea. happy Mai mult de atat eu vorbeam de moderatie.
Iar daca faci din cand in cand, pierzi doar putin zinc.
E normal daca faci de 6 ori pe zi, ai carenta, dar daca o faci o data la 3, 4 zile sau chiar la 5 zile, nu patesti nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

În primul rând păcatul e o problemă de ordin duhovnicesc, nu "științific".
În al doilea rând nu tot ce zboara de manancă. Milioane de așa zise dovezi stiintifice au fost demontate de-a lungul timpului. Dacă tu îți bazezi întreaga paradigmă metafizică a vieții pe un studiu legat de ma.sturbare (of all the things) atunci ești o persoană cu adevărat jalnică.

Si daca tot iti plac asa de mult studiile stiintifice s-a demonstrat la cimpanzei că ma.sturbarea este întalnita doar la cimpanzeii din captivitate care simt stresul psihologic al lipsei de libertate. Atât cimpanzeii cât și oamenii care trăiesc o viață plină de sens și liberă nu recurg la asemenea comportamente degenerate și complet nenaturale.

Ah și e evident că vă plac studiile astea stiintifice pentru că vreti sa va gasiti o justificare să vă mastu.rbati... ceea ce e zenitul cel mai înalt al penibilului uman. E ca si cum ai cauta studii care sa ateste că e sanătos să mananci balegă sau insecte. Si sunt absolut sigur ca exista pe undeva studii de genul.

| andreisergiu123456789 explică (pentru CostinAlamariu):

Cine ti a spus ca ma bazez pe masturbarea?
Esti ok,gandisi?
Cimpanzeii se masturbeazp,deci din nou esti ok?
Am mai discutat cu tine,pe principul asta, efectiv nu se poate demonta faptul ca masturbarea ajuta la preventia fata de cancer, caci rezultatele arata clar asta.
In fine din nou nicio justificare, in ce zici, eu nu stiu voua va face placere sa nu ganditi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Cine ti a spus ca ma bazez pe masturbarea?"

Tu, tu ai zis asta prin faptul că ai folosit-o în argumentarea ta împotriva religiei creștine. Fundamentul argumentului tău e masturbarea ceea ce arata ca e si fundamentul vietii tale penibile

| ania a răspuns:

Pentru ca atumci cand te mastyrbezi iti imaginezi cs faci sex cu cineva in mod real si Mantuitorul Hristos a spus ca si curvia din minte e tot pacat.