| Marinush123456789 a întrebat:

Intru destul de rar pe acest site, cand am cate o nelamurire si rog pe unii oameni sa ma ajute. Iar cand intru mai arunc un ochi pe ici pe colo, si ajung la sectiunea Religie.De fiecare data cand ma uit pe o pagina 80% din "intrebari" ( sau provocari mai bine spus) sunt adresate de anti-teisti si atei care probabil se simt ofensati acum pentru ca sigur citesc acest lucru avand in vedere multimea de posturi deoarece nu au altceva mai bun de facut decat sa stea si sa scrie cate 5 6 intrebari pe zi pentru noi credinciosii.De la videoclipuri ale unor oameni care se calca in picioare pentru a saruta Moaste sau preoti homosexuali, care bat oameni sau eu stiu ce altceva cu nelipsitul text:"ce parere aveti despre acesti credinciosi?" pana la intrebari de-a dreptul stupide : "ce face Dumnezeu in timpul liber". Acum, si nimeni nu ma poate contrazice, e la moda sa fii ateu.Ca faza cu emo, a aparut unu cu pleata'n ochi la tv toata lumea a doua zi pe hi5 si pe strada imbracati asa.De ce spun ca e la moda? Pai toate vedetele de la tv, de la ultima pitipoanca pana la oameni culti care prezinta emisiuni pe Discovery sunt atei si nu numai atat, ne considera pe noi niste idioti care inca credem in zei( unii). Publicul, mai ales pustii de la 14 ani in sus dar nu numai, fac un fel de legatura stransa intre ateism si inteligenta.Se considera deodata mult mai destepti si total pregatiti sa se ia la cearta cu credinciosi pe baza marii lor descoperiri ca nu exista Dumnezeu.Asa se intampla "in timpul din urma", cum a spus Biblia, deja lumea e intoarsa pe dos, razboaie, certuri, casatorii intre oameni de acelasi sex, conspiratii, cutremure si mule altele.Sunt foarte multe de zis dar o sa ma opresc aici.Stiind ca, creierul unui copil e foarte usor de modelat va rog sa nu mai incercati sa fiti un fel de mesia al ateilor si sa ne propovaduiti adevarul vostru si sa va dati inteligenti si interesanti. Iar intrebarea mea este(caci site-ul e pentru intrebari nu pentru morala): De ce nu va duceti voi pe forumul ateilor din Romania, pentru ca stiu ca este si este plin de oameni cu aceleasi idei ca voi? Multumesc

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Asa este.Asta le-o repet si eu tot timpul celor care intra aici doar ca sa jigneasca sa ne faca in tot felul, sa ne contrazica. Daca nu le place subiectul, sa nu mai intre la aceasta categorie.Eu cred ca nu doresc sa fie armonie si nu doresc bunul mers al acestui site.

25 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

,,De ce nu va duceti voi pe forumul ateilor din Romania, pentru ca stiu ca este si este plin de oameni cu aceleasi idei ca voi?''
Categoria religie nu ar mai avea nici un haz...ar fi plina de oi. ")

| Allrc24 a răspuns:

Asa e frate.respect! Ateii afara de pe acest site. probabil acum se va gasi cate un ateu care sa comenteze balivernele lui...in fine.Fiecare cu ce crede.dar daca nucredeti ateilor macar lasatii pe altii sa creada.Ramaneti in mediocritatea si egointa voastra bazata pe"stiinta". toate lucrurile le Pamant se fac dupa voia lui Dumnezeu.pana la urma El le-a dat inspiratie cercetatorilor sa inventeze noi tehnologii...happy

| Angel0 a răspuns:

Sa nu confundam ateii, cu trolii retardati care posteaza cate 5 intrebari pe zi la religie.Eu nu pot considera ca fiind ateu un pustan care nu a citit nimic, nu a facut nimic, este intretinut de parinti.

| Bia_8599 a răspuns:

Probabil unii pun intrebari pentru ca nici ei nu stiu ce cred de fapt, ceva ii framanta, nu au pace, in interiorul lor ceva le spune ca exista totusi Dumnezeu...

| Ecea a răspuns:

Pai valea si cu voi pe forumul credinciosilor, ca si acolo este plin de pupincursiti ca voi.
Si apropo, a fii ateu nu este la moda.Eu sunt ateu de cel putin 10 ani si exista atei de mult timp,sute de ani chiar.
Voua daca v-ar spune religia ca este normal sa va trageti in fund ati face-o,deoarece asa este mentalitatea "mioritica".
Faptul ca unii oameni sunt diferiti, nu ai tu si nu are nimeni nici un drept sa ii judece, mai ales ca noi spre deosebire de 99% din credinciosi am citit o carte, am vazut un documentar si mai presus de toate am avut logica.

| shadovv a răspuns:

Adevar graiesti tu! Ateii sunt prosti! NU ai cum sa nu crezi in nimic. Daca nu crezi in nimic atunci nu gandesti. Esti mort. Ateii sunt doar egoisti care cred in sine. Se simt prea mari fiind inbatati de progresul tehnologic (care de fapt e infim, material).

| harciog a răspuns:

Iti spun sincer ca am citit numai pina la noi credinciosii si, desi sint credincios, mi s-a facut scirba instant.

| CobraLeon a răspuns:

Bine zis! " creierul unui copil e foarte usor de modelat". Oare cine ii baga unui copil in cap de la nastere si pana la adolescenta ca un "doamne-doamne" care sta in cer il priveste?!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Stii ce e ciudat? Eu de fiecare data cand intru pe TPU vad doar intrebari/provocari din partea crestinilor, nu a ateilor asa cum zici tu. in fine...

Stii, am citit biblia, si e prea.SF pentru gusturile mele. Imi e mai usor sa cred in stiinta, in lucruri dovedite. Biserica a pus de prea multe ori piedici evolutiei.

| nesuferit a răspuns:

Cred cee ce simt, si ma doare in **** de voi credinciosii, care in **** nu sunteti in stare sa va respectati cele 10 porunci

| Marinush123456789 explică:

Multumesc pentru sustinere, desi cititind mai in jos am observat ca subiectul a degenerat.Eu am spus sa mergeti pe site-ul vostru sa va impartasiti ideile iar cineva mi-a raspuns ca daca o sa fie asa categoria Religie s-ar transforma intr-o secta religioasa.Total gresit.Aici s-ar pune intrebari si nelamuriri din Biblie care ar ajuta pe unii oameni.Pentru ca sectiunea se numeste Religie nu ateism,puteti ruga totusi un moderator sa va faca o sectiune unde va puteti etala cunostintele voastre despre niste lucruri care s-au intamplat milioane de ani in urma. Ceea ce vreau sa spun este ca dezbaterile dintre Religie si Ateism nu isi au rostul mai ales pentru ca nici una dintre parti nu poate aduce dovezi CLARE! Iar noi nu avem nevoie de dovezile voastre false, iar daca voi vreti dovezi (adica semne, pentru ca unii ar crede numai daca l-ar vedea pe Dumnezeu)big grine ce Mă ispitiţi, făţarnicilor? (Marcu 12, 15). Altă dată saducheii şi fariseii s-au apropiat cu vicleşug de Domnul, să le dea semn din cer. Iar El le-a răspuns: Cînd se face seară, ziceţi: Mîine va fi timp frumos, pentru că este cerul roşu; iar dimineaţa ziceţi: Astăzi va fi furtună, pentru că se roşeşte cerul posomorît. Apoi le-a zis: Făţarnicilor, faţa cerului ştiţi să o judecaţi, dar semnele vremilor nu puteţi! Neam viclean şi adulter cere semn şi semn nu i se va da decît numai semnul lui Iona, şi lăsîndu-i a plecat (Matei 16, 1-4).Merci Ema pentru sustinere

| Marinush123456789 explică:

Ba Ecea ce ai spus e destul de jignitor si stii bine pentru ca asta ai si vrut sa faci sa ne jignesti...Esti ateu de 10 ani si ce? Eu sunt Crestin de la Botez? care e faza? Sa fii ateu acum e la moda pentru ca te consideri tu si altii mai prosti ca tine mai intelectual...

| Ecou a răspuns:

De acord!

| devilll a răspuns:

Dreptu la replica
ai auzit de el?
asta ma face sa pot scrie in orice sectiune vreau si nu cred ca daca am scris ceva v-am injurat sau sa jignesc pe cineva anume
imi pare rau daca va simtiti ofensati ca atei nu se tem sa spuna ce simt si ce vad cu adevarat in jurul lor n-am sa continui caci voi oricum n-o sa intelegeti niciodata.
bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce nu va duceti voi pe forumul ateilor din Romania, pentru ca stiu ca este si este plin de oameni cu aceleasi idei ca voi?"
Ca sa nu se transforme acest site intr-o secta religioasa, plina de bigoti orbi, sarlatani ce-ti arata ingerasi si alte minuni mascate de progresul tehnologic.
Pe Dumnezeu n-ai sa-l gasesti in fanatism sau alte carti pline de instructiuni, n-o sa-ti dea nimeni un manual de utilizare al creierului, faci ce vrei cu viata ta!
Ateismul nu este o moda sau trend, recunosc ca sunt unii care vor sa se integreze mai usor intr-un grup si se folosesc de statutul acesta de necredincios...dar ce dracu fac? caut motive?
Pentru un ateu religia nu mai este un domeniu ce merita sa-ti consumi energia, doar in momentul in care te simti amenintat de biserica si de regulile impuse de o societate ciobaneasca, atunci pui mana pe arme. Poti sa fii ce vrei tu: ateu, crestin, yoghin, actor porno, prostituata, atat timp cat ne intelegem si nu ne deranjam unul pe celalalt poti crede in orice.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu L-ai gasit pe Dumnezeu, si poti sa ne spui cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce ma seaca notificarile astea stupide! sa-ti sara tuica din pahar. nu alta.
Deci cum?! era beat muci si gesticula la intervale reduse precum ca el nu, nu, nu mai vrea sa fie bagat in seama! nu are nevoie de sacrificii, nu are nevoie de turme ce-i striga numele in cor, iar luptele pentru o sticla de aghiasma fara alcool sunt inutile...
E bine? funda? sau poate vrei sa dezvoltam subiectul...

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El ne cheama pe toti:,, Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

,,Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă...and then he falls asleep" day dreaming

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi ridic ochii spre munţi... De unde-mi va veni ajutorul?

Ajutorul îmi vine dela Domnul, care a făcut cerurile şi pămîntul.

Da, El nu va îngădui să ţi se clatine piciorul; Cel ce te păzeşte, nu va dormita.

Iată că nu dormitează, nici nu doarme Cel ce păzeşte pe Israel.

Domnul este Păzitorul tău, Domnul este umbra ta pe mîna ta cea dreaptă.

De aceea nu te va bate soarele ziua, nici luna noaptea.

Domnul te va păzi de orice rău, îţi va păzi sufletul.

Domnul te va păzi la plecare şi la venire, de acum şi pînă în veac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ok, creierul meu e spalat si restartat, unde gasesc o secure sa casapesc niste atei...

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului.El este impotriva violentelor, de orice fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

CORECT! asa s-a intamplat si la cruciade! nu i-au casapit pe musulmani, ci le-au pus cruciulite la gat! de aici probabil vine si numele de cruciadebatting eyelashes

| Melody a răspuns:

De acord si eu cu initiatorul/area.
Insa @shadoww, ateii nu sunt prosti, sunt oameni care au dreptul sa creada sau sa nu creada. E dreptul lor. E insa o diferenta intre ateii adevarati, de obicei oameni cu scaun la cap care nu supara pe nimeni cu nimic, pastrandu-si parerile pentru ei; si valul acesta de copii(si nu numai), care din nestiinta, bazandu-se doar pe exemplul altora, adopta curentul acesta, sau cel emo etc. Asta se numeste ignoranta. iar ignoranta e periculoasa.

In ceea ce ma priveste, daca intereseaza pe cineva, cred in Dumnezeu pentru ca relatia cu El e una speciala care SE SIMTE, cred ca fiecare ar trebui sa incerce sa-L descopere, dar cine si mai ales cum ma convinge ca ceea ce scrie in Biblie e adevarat? Sunt un fel de semi-atee sa inteleg? Sau poate un Toma necredinciosul? Trebuiau sa ma cheme si pe mine cand au inceput scrierea big grin

| Bia_8599 a răspuns (pentru Melody):

¨Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.¨ 2 Timotei 3:16, 17

¨Si tot ce a fost scris mai inainte, a fost scris pentru invatatura noastra, pentru-ca, prin rabdarea si prin mangaierea pe care o dau Scripturile, sa avem nadejde!¨

¨Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele, si o lumina pe cararea mea¨ Psalmii 119:105

¨Ce dulci sunt cuvintele Tale pentru cerul gurii mele! Mai dulci decat mierea in gura mea!¨ Psalmii 119:103