| Angeloxd a întrebat:

Salut. M-am nascut ortodox si nu suport religia asta deloc as vrea sa ma botez din nou. Ce religie imi recomandati?
Ce parere aveti despre baptism sau penticostali?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Religia nu se recomanda, fiind o alegere spirituala PERSONALA, care tine doar de credinta ta, nu de ce iti baga altii in cap sau te spala pe creier.

Interseaza-te ce dogme religioase sunt la toate religiile mentionate de tine, vezi care ti se potriveste tie si pe care ai dori sa o urmezi.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, tu deja te-ai convertit la alta religie... dupa cum spuneai in Mai, sau nici de religia asta nu-ti mai convine?

"în 5 Mai | Angeloxd a întrebat:
Ce parere aveti despre Yaweh (Elohim) si sau Annunaki
Cumva am fost convertit la el si am patit multe lucruri ciudate.
Vreau sa aud si parerea altora, aparent e un Dumnezeu bun ca toate imi merg de cand e el Dumnezeul meu."

| EestiSodalane a răspuns:

Poti sa-mi spui de ce nu suporti religia asta? Presupun ca ai fost expus la oameni practicand-o gresit si care nu ti-au explicat semnificatia unor lucruri.

| T0Teu a răspuns:

Eu sunt penticostala si iti pot recomanda cu incredere religia asta, pentru ca o cunosc. Ce i drept, nu iti pot impune o religie, tu alegi locul in care Il simti pe Dumnezeu mai mult si asa, dar daca ai pus intrebarea eu ti as spune ce recomand. Si eu am fost catolica si acea religie nu m-a adus deloc, dar deloc aproape de Dumnezeu. Eu la penticostali L am gasit pe Dumnezeu cu adevărat

| T0Teu a răspuns:

Pentru @Numaizicnimic1

Aduceti argumente NEBIBLICE si ziceti ca s adevărate. Bun asa. Dar mai stii ce zicea Pavel? Chiar si un INGER daca ar aduce alta evanghelie in afara de cea propovaduita de el si ceilalti apostoli sa fie anatema. Vad ca voi va permiteti fara rusine sa adaugati la Biblie... bun asa, ce sa zic rolling on the floor rolling on the floor
Eu zic sa nu mai comentezi daca nu cunosti si atât.
Se vede cat de pregatit esti sa aduci argumente daca comentezi apoi dai imediat ignorwinking

| gabriela2201 a răspuns:

Ba ortodoxia este o credinta minunata dar posibil ai avut tu experiente neplacute si te-ai limitat doar la ce auzi de la altii fara a cauta sa faci propriile cercetari, sa-ti raspunzi la intrebari. Din pacate sunt multi care se folosesc de acest cult pentru a manipula grosolan, uneori poltic, deoarece tara este majoritar ortodoxa si patriarhii au cel mai extins auditoriu pelerin. Dar si in alte culte penti, etc se foloseste manipulare, diferenta e ca acestia au invatat cum sa atraga adepti.

| Numaizicnimic1 a răspuns:

laughing laughing laughing Cea mai mare greșeală din viața ta pe care urmează să o faci..., dar ok, cum vrei tu. Dumnezeu decide cum și ce pedeapsă dă dacă îți schimbi religia aceasta.
În fine, interesează-te de religia unde vrei să te botezi și, dacă crezi că e religia potrivită pentru tine, du-te acolo.

| T0Teu a răspuns (pentru Numaizicnimic1):

Dumnezeu te pedepsește daca te lasi de ortodoxie? laughing rolling on the floor
Ciudat lucru, in Biblie nu scrie nicaieri asta dar vad ca mai nou voi va faceti Biblia voastra, sau cum?

| Numaizicnimic1 a răspuns (pentru T0Teu):

Da, dragă, te oftici? : ))

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Dar unde scrie că te pedepsește dacă te lași de penticostalism?

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Am zis eu asta?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Voi nu sustineți dogma exclusivismului religios?
Sau într-atât de decadent e credeul vostru?

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu sustin o religie anume deoarece nici Hristos sau apostolii nu au facut asta. Important e sa faci parte dintr o Biserica (ca sa fii madular in trupul Domnului Isus), sa crezi in Dumnezeu si sa implinesti Biblia. Nu trebuie sa fii ortodox, catolic, reformat, penticostal, baptist, adventist sau altceva. Ce i drept, unele (sau mai multe) religii adauga la Biblie sau au chiar practici pagane, cu care nu pot fi de acord. De asta recomand eu penticostalismul, pentru ca e o religie pe care o cunosc si stiu ca e conform Bibliei. Dar nu spun ca doar penticostalii sunt mântuiți, sub nicio formă

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

"Nu sustin o religie anume deoarece nici Hristos sau apostolii nu au facut asta."
Ai auzit de... - știu eu? - creștinism?
"Important e sa faci parte dintr o Biserica (ca sa fii madular in trupul Domnului Isus)"
Nu "dintr-o Biserică", ci din Biserica lui Hristos Însuși, Mireasa sa la Judecata de Apoi. Ori crezi că Mântuitorul va avea mai multe soții?
Adevărul e că din momentul în care o comunitate de creștini au început a propovădui eresuri, în ciuda corecțiilor repetate și ale avertismentelor Bisericii, aceasta devine eretică și-și pierde legitimitatea și succesiunea apostolică.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"Ai auzit de... - știu eu? - creștinism?"
Parca vorbeam de ortodocsi/ penticostali. Nu ambele religii se declara crestine? Sau vrei sa zici ca nu i asa?
"Nu "dintr-o Biserică", ci din Biserica lui Hristos Însuși, Mireasa sa la Judecata de Apoi. Ori crezi că Mântuitorul va avea mai multe soții?"
N am mai precizat ca Biserica trebuie sa fie conform Bibliei, dar cred ca era de la sine înțeles totusi. Tu crezi ca o singura biserica va ajunge in rai, sa zic asa? Nu va fi un tot unitar de pe întregul pamant? Doar n o sa fie buna doar o biserica, spre ex biserica la care mergi tu. E clar ca se vor aduna mai multe. Asta inseamna ca Isus are mai multe mirese? Adica eu chiar nu înțeleg de unde le scoti. Atat timp cat in Biblie nu ni se vorbeste despre religii, nu stiu de ce puneți atat accent pe ele. Condițiile pentru a ajunge in rai sunt precizate foarte foarte clar in Biblie: sa crezi, sa ai o inima curata, sa Il cauti pe Dumnezeu cu toata inima, sa implinesti Biblia... nu cred ca e asa de greu de inteles. Religia nu e un criteriu

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

"Parca vorbeam de ortodocsi/ penticostali. Nu ambele religii se declara crestine? Sau vrei sa zici ca nu i asa?"
Nu vorbesc de care se "declară creștine", ci de cele ce sunt într-adevăr creștine. E o diferență. "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor,..." (Matei 7, 21)

"Tu crezi ca o singura biserica va ajunge in rai, sa zic asa? Nu va fi un tot unitar de pe întregul pamant? Doar n o sa fie buna doar o biserica, spre ex biserica la care mergi tu."
Eu nu mă refeream la biserică cu b mic, ci la Biserică cu B mare. E o diferență între entitatea fizică în care se adună enoriașii și Biserica lui Hristos, care e cea ortodoxă.
"Condițiile pentru a ajunge in rai sunt precizate foarte foarte clar in Biblie: sa crezi, sa ai o inima curata, sa Il cauti pe Dumnezeu cu toata inima, sa implinesti Biblia..."
"Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. Ce este născut din trup, trup este; şi ce este născut din Duh, duh este." (Ioan 3, 5-6)

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"Nu vorbesc de care se "declară creștine", ci de cele ce sunt într-adevăr creștine. E o diferență. "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor,..." (Matei 7, 21)"
Doar nu vrei sa spui ca noi nu suntem crestini
"Eu nu mă refeream la biserică cu b mic, ci la Biserică cu B mare. E o diferență între entitatea fizică în care se adună enoriașii și Biserica lui Hristos, care e cea ortodoxă."
Poti sa fii linistit ca stiu si eu diferenta dintre biserica si Biserica. Cum de sunteți voi asa siguri ca "Biserica lui Hristos e cea ortodoxa"? Unde scrie in Biblie asa ceva?
"Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. Ce este născut din trup, trup este; şi ce este născut din Duh, duh este." (Ioan 3, 5-6)"
Corect. Dar cand am spus "sa implinesti Biblia" nu intra si pasajul asta, sau cum?