| Pantera2012 a întrebat:

Salut ma puteti ajuta si pe mine am 17 ani si am o problema
Cand eram mai mic obisnuiam sa ma duc la biserica cand puteam de exemplu de paste si de craciun si Duminicile ma duceam dar imi trec prin cap fel si fel de ganduri necurate chiar si in biserica de atunci nu mai ma duc la biserica… parca mi-e rusine sa intru in ea
De inviere cand m-am dus la biserica dupa ce s-a terminat slujba am vazut o stea una mare si luminoasa si nu mi-a fost frica de nimic in noaptea aceea poate ma simteam intr-un fel in care nu pot sa-l descriu
de vreo 2 – 3 ani ma gandesc la moarte prima oara m-am gandit cand eram de vreo 12 13 ani si nu puteam
sa realizez ce se intampla MORI? uiti tot? gata vezi numai negru si nici acum nu pot trece de starea asta Preotul zicea ca "Nu trebuie sa-ti fie frica de moarte" in timp am incetat sa cred ca mai exista Dumnezeu
Desi exista! sunt convins de asta numai ca nu stiu…
ma puteti ajuta sami recastig credinta in dumnezeu si sa scap de acele ganduri
mi-e teama sa nu fiu posedat

22 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cum să te ajute cineva? Vrei să te luăm de mânuță și să te ducem la biserică? E treaba ta ce crezi, că-ți spune un x care nu-l cunoști pe site că e bine să crezi este doar o altă abureală. Mie mi se pare că tu și restul care puneți așa întrebări vreți doar să atrageți atenția, poate vede God că vă pasă și că încercați când asta nici măcar nu este o încercare. Dacă vrei să îți câștigi credința sigur n-o să o faci pe site cu întrebări ca asta, e ceva personal nu te ajută nimeni aici.
Și e normal să ai gânduri „necurate", se numesc hormoni, doar că se pare că Dumnezeu n-a luat asta în calcul când te-a făcut, ce ironie.

| Allrc24 a răspuns:

Salut.incep prin a-ti spune ca ai facut un lucru bun sa ne ceri ajutorul.suntem ici sa te ajutam, stai linistit nu este nebun, nu este posedat. nu vorbesc in necunostiinta de cauza crede-ma, am trecut si eu printr-o astfel de perioada dificila si stiu prin ce treci.simti o neliniste si o teama continua, te simti vulnerabil, fara aparare si automat iti vin in minte tot felul de chestii urate gen:ce ma fac eu daca mor..cn ma ajuta pe mine, cum e sa mor? ce simti cand mori? ce ma fac daca ma poseda diavolul? cum voi scapa de el? unde e Dumnezeu? ei bine totul se datoreaza lipsei unei credinte autentice in Domnul Nostru Iisus Hristos. Trebui sa incepi sa iti dezvolti credinta in Iisus Hristos.Nu conteaza cand te pacatos ai fi sau cat de disperat, Dumnezeu este doctorului trupului si sufletelor noastre air necreditna este o boala a sufletului.Nu esti o cauza pierduta, nimeni nu e o cauza pierduta cu atat mai putin tu care ai mers la biserica in trecut. tu esti credincios crede-ma doar ca ai "conductele infundate" din cauza pacatului, sa ma exprim metaforic.totul se rezolva cu post, rugaciune, milostenie, spovedanie, impartasanie si o relatie autentica cu Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu.
frica nu vine de la Dumnezeu vine de la diavol.trebuie sa intelegi ca Dumnezeu este infinit mai puternic decat diavolul si ne iubeste neconditionat. El este cu noi mereu. Tatal Nostru, Psalmul 90, Crezul. frica e pacat. e pacat sa fii las si fricos.Domnul este cu noiwinking
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
este f bine ca simti acea dorinta de comuniune cu Dumnezeu.inseamna ca nu ai inima impietrita.pentru a avea o relatie corecta cu Dumnezeu trebuie ca mai intai sa scapi de pacate.pacatele ti le iarta doar Dumnezeu. poti incerca tu sa faci fapte bune, eroice, etc.totul este in zadar.singura care te mantuieste este credinta in Domnul Iisus Hristos.credinta ca El a luat asupra Sa pacatele tale, a fost umilit, batjocorit, torturat iar mai apoi ucis in chinuri groaznice pentru ca tu sa poti ajunge in rai al fericirea vesnica alaturi de El(. Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Efeseni 2:8-9) Domnul a renuntat la slava as cereasca pentru noi pacatosii de rand care avem nevoie de mantuire si iertare de pacate.Domnul nu a venit aici sa fie slujit, Domnul a venit aici sa slujeasca. s-a nascut intr-un grajd, a fost sarac, a ajutat mult ioameni, a facut minui, a vindecat bolnavi, a readus oameni la credinta, a fost umilit si omorat. dar a indurat totul cu bucurie pentru noi pacatosii pentru ca ne iubeste. Dumnezeu ne iubeste. a dovedit asta cand si-a dat singurul Fiu la moarte pentru noi.(Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, care, dupa îndurarea Sa cea mare, ne-a născut din nou prin învierea lui Iisus Hristos din morţi, la o nădejde vie.
1Petru 1:3)
(Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
Ioan 3:16). Dumnezeu a dat toul pentru noi sa putem fi mantuiti. daca esuma este vina noastra nu a lui Dumnezeu. trebuie sa incepi prin a constientiza starea ta de pacat in care te afli.trebuie sa doresti sa te schimbi. daca vrei sa obtii iertarea de pacate trebuie sa mergi la spovedanie. Sfanta Spovedanie este una din cele 7 taine ale bisericii.mai este numita si al "doilea botez" pentru ca prin ea ne stergem pacatele acumulate la fel ca si in cazul botezului cand se sterge pacatul stramosesc facut de adam si eva(neascultarea poruncii lui Dumnezeu). Daca Iisus Hristos nu lasa Sfanta Spovedanie ca mijloc de curatire a noastra de patimi si apcate nu se mai mantuia unul.noi ne putem mantui numai din mila Domnului. oricat neam stradui sa fim noi buni sa facem fapte eroice, etc. nu ajugnem nicaieri.jertfa Domnului Iisus ne mantuieste.atat! prin Sfanta Spovedanie se ster g toate pacatele acumulate de la ultima spovedanie. dar se sterg cu o conditie.trebuie sa vii la spovednaie cu inima curata, cu cainta sincera in suflet pentru pacatele facute, cu aprere de rau si cu credinta ca Domnul te ia ierta prin jerta Fiului Sau, Iisus Hristos. Un lucru pe care nu il intelege lumea din pacate este ca la Sfanta Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip tainic si nevazut care ne asteapta cau dragoste si caldura asemeni unui tata care isi asteapta copii ca sa le ierte greseala.nu trebuie sa minti la spovedanie sau sa "uiti" intentionat din pacate.pentru ca iti faci mai mult rau.inainte de spovedanie tine post 3 zile si mediteaza la ce ai facut rau.citeste biblia. in concluzie trebuie sa mergi iar la spovedanie si de data asta spune adevarul gol golut chia daca este rusinos, fii sigur ca preotul a auzit mai mari. spovedania este o taina deci nu o va afla nimeni. dupa un timp si preotul uita. o vei sti numai tu cu Dumnezeu.inainte de asta tine post 3 zile macar si roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte.Domnul ne iubeste si a dovedit asta cand sia sacrifcat Fiul pentru noi sa fim mantuit. daca iti vn mai usor poti nota pacatele pe o hartie sa nu le uit. dar sa nu le uiti sa spui tot indiferent cat de rusions ar fi. e maqi bine sa traiesti acum rusinea decat la judecata de apoi in fata intregului univers.straight face nu uita Domnul este credincios promisiuniklor sale si promite sa ne ierte ori decate ori venim la el si il consideram ca Tata il recunoastem ca Tata si Dumnezeu.preotul iti va da canon(sfaturi). sa le respecti in totalitate 100%. inainte de spovedanie dar si dupa sa iti faci un obicei din a citi biblia mai ales noul testament, tine post macar miercurea si vinerea, rosteste dimineata Tatal Nostru, Psalmul 50si Crezul.la fel si seara.Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos. Iisus spune:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" rezulta logic de aici ca numai credinta in Domnul Iisus te poate mantui. daca crezi deci in inima ta ca Iisus este cel care ti-a ster pacatele prin moartea sa pe cruce si ca a inviat atunci esti mantuit. dar Iisus mai spune:Luca 9. 1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile". Deci mergi la spovedanie cu toata increderea fara rusine pentru pacatele facute.mai bine simti acum rusine decat la judecata de apoi in fata intregului univers.acum ca pacatele ti s-au iertat trebuie sa ai grija sa nu cazi iar in pacat sau in necredinta.trebuie sa iti faci u obicei din a studia biblia. ea te va lumina caci contine Adevarul. fa-ti un obicei din a emrge la biserica, a te ruga si a tine pot iar Domnul va tine seama d osteneala ta fii sigura. Diavolul ne ispiteste pe toti. el este vrajmasul mantuirii noastre. el doreste cu tot dinadinsul sa nu ajungem la fericirea vesnica. din mandrie si egoism face asta.trebuie sa luptam cu toata puterea impotriva lui si impotriva pacatului. dar nu te ingrijora. Dumnezeu este infinit mai amre decat diavolul. Dumnezeu stie inima omului. daca il rogi cu creinta sa te ajute sa it idea putere sa treci peste ispita Domnul te ajuta cu siguranta.pentru ca El ne iubeste. fara frica Dumnezeu ne pazeste si ne ajuta.frica nu vine de la Dumnezeu frica vine de la daivol trebuie sa luptam constant cu ea.toata vaita omului este o infruntare cu cel rau, cu pacatele si aptimile si cu ispitele. dar cu ajutorul Domnului Nostru Iisus Hristos le vom birui.
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
noi avem in noi pe Sfantul Duh. locuieste in noi. daca il ascultam si il alsam sa ne ghideze viata ne va reaminti tot ce ne-a invata Domnul Iisus. Dumnezeu este cu noi da din cauza pacatului omul nu ii poate simti prezenta calda si iubitoare.cand simti ispita spune"inapoia mea Satana.eu ma inchin numai lui Dumnezeu.ATAT!" "Doamne Iisus Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul si nevrednicul rob al tau". asta este smerenie. diavolul fuge de smerenie. el nu vrea sa recunosti ca ai pacate caci din cauza madnriei el a cazut din cinstea data de Dumnezeu. "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" spune cu buzele si cu inima, neincetat, aceste cuvinte caci lumineaza mintea, linistesc inima, ard pacatele, biciuiesc si izgonesc pe draci".
Iisus:"Eu nu-ti cer plata pentru cele ce-ti dau ci-ti dau rasplata si rasplata de vrei sa te folosesti de toate ale Mele. Ce daruie o poate egala pe aceasta>Eu iti sun Tata, spune Hristos-Eu iti sunt frate, Eu iti sunt Mire, Eu iti sunt casa, Eu iti sunt hrana, Eu iti sunt haina, Eu iti sunt radacina, Eu iti sunt temelie, sunt tot ce vrei! Ca sa nu ai nevoie de nimic, Eu iti voi sluji ca n-am venit ca sa Mi se slujeasca, ci ca sa slujesc!
Tu esti totul pentru mine si frate si impreuna mostenitor si preten si madula. Ce vrei mai mult? Pt ce intorci spatele celui ca te iubeste? pentru ce te ostenesti pentru lume?

Si in final.:
Scrisoarea de dragoste a Tatalui

Copilul Meu

Tu poate nu ma stii, dar Eu te cercetez de aproape si te cunosc
Stiu cand stai jos si cand te ridici
Si cunosc toate caile tale
Pana si perii din cap ti i-am numarat
Caci esti facut dupa chipul Meu
In Mine ai viata, miscarea si fiinta
Pentru ca esti al Meu
Te cunosteam inainte de a te fi nascut
Te-am ales mai dinainte
Nu esti o greseala, pentru ca toate zilele tale erau scrise deja in cartea Mea
Stabilisem, precis, data nasterii tale si locul unde vei locui
Esti o faptura asa de minunata
Caci te-am tesut in pantecele mamei tale
Si te-am ocrotit pana-n ziua cand te-ai nascut
N-am fost inteles de cei ce nu Ma cunosc
Nu sunt departe sau aprig, ci sunt expresia dragostei depline
Iar dorinta Mea e sa-Mi arat dragostea fata de tine
Pentru simplul motiv ca-Mi esti copil si ca-ti sunt Tata
Si-ti pot oferi mai multe decat ar face-o vreun tata pamantesc
Pentru ca eu sunt Tatal perfect
Fiecare dar bun pe care-l primesti, vine din mana Mea
Fiindca Eu iti stiu nevoile
Planul Meu pentru viitorul tau a fost intotdeauna plin de speranta
Pentru ca te iubesc cu o dragoste vesnica
Gandurile Mele fata de tine sunt nepatrunse si mai multe decat nisipul marii
Ma bucur de tine cu o mare bucurie
Nu voi inceta sa-ti fac bine
Pentru ca esti comoara Mea
Si vreau sa pun in tine intreaga inima Mea si intreg sufletul Meu
Si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate
Daca Ma vei cauta din toata inima, Ma vei gasi
Fa-ti din Mine desfatarea, si-ti voi da tot ce-ti doreste inima
Pentru ca Eu dau dupa placerea Mea
Si sunt gata sa-ti fac mai multe decat poti crede
Pentru ca Eu sunt cel mai mare sprijinitor
Si, de asemenea, sunt Tatal care te mangaie in toate necazurile tale
Cand inima ti-e franta, iti sunt aproape
Ca un pastor ce-si poarta mielul in brate, asa te port Eu in inima Mea
Odata iti voi sterge lacrima din ochi
Si voi indeparta orice durere pe care ai cunoscut-o in lumea aceasta
Eu sunt Tatal tau si te iubesc cum imi iubesc Fiul, pe Isus
Pentru ca dragostea Mea, in Isus a fost aratata
El este intiparirea Fiintei Mele
Si a venit sa-ti arate ca sunt de partea ta, si nu impotriva ta
Si sa-ti spuna ca nu-ti tin in seama pacatele
Isus a murit pentru ca tu si cu Mine sa fim impacati
Moartea Lui a fost ultima Mea dovada de dragoste fata de tine
Am dat tot ce-am iubit pentru ca sa pot primi dragostea ta
Daca accepti darul Fiului Meu, Isus, Ma primesti pe Mine
Si nimic nu te va desparti de dragostea Mea, de acum inainte
Hai acasa si te voi duce prin slava cerurilor, cea mai mare din cate s-au vazut vreodata
Am fost intotdeauna Tata si voi fi intotdeauna Tata
Intrebare e : "Vrei sa fii copilul Meu?"
Eu te astept
Cu drag,
Tatal Tau-Dumnezeu Atotputernic
sper ca te-am putut ajuta.Domnul sa ne lumineze pe toti.

ps:scuza greselile gramaticale am scris repede.

| William a răspuns:

Am scris cateva citate pe o foaie, ma gandeam ca o sa imi fie de folos si uite ca sunt. ''Credinta vine in urma auzirii Cuvantului lui Hristos''.

| ShowTim3 a răspuns:

Si eu credeam ca sunt singurul care se uita la funduri si tate in biserica ( bine inteles daca sunt fete dragute, mai rar )
Nu cred ca esti posedat...
Ai facut un pleonasm geniule, ai zis prima data ca "am incetat sa cred ca mai exista Dumnezeu " si dupa " desi exista, sunt convins "
Deci crezi in el straight face lol

| Inferno a răspuns (pentru ShowTim3):

Pleonasm inseamna altceva. Pleonasm este atunci cand spui 2 cuvinte cu acelasi sens. Cum ar fi urc in sus. Daca urci, este logic ca urci in sus.
Tu spui:"am incetat sa cred ca mai exista Dumnezeu " " desi exista, sunt convins "
Nu este pleonasm in prima afirma ceva in a doua contrariul.

| ShowTim3 a răspuns (pentru Inferno):

Ops... asa este, am gresit, ai dreptate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Primul meu sfat e sa consumi cu toata inima canepa, putin cate putin ca prea multa ii rea! (Multi o sa ma insulte dar ei nu inteleg ca nu tot ce este inlegal este rau)

Daca ajungi sa te gandesti la moarte o sa ajungi la sinucidere si te rog nu face asta! daca esti credincios vreau sa stii ca sinuciderea este mare pacat! Si daca te sinucizi suferinta ta nu se va termina ci se va agrava! Gandeste-te doar la suferinta pe care o vei lasa pe pamant dupa moartea ta, si apoi la iadul in care vei ajunge daca te sinucizihappy

Toti avem ganduri necurate! eu tu prietenul tau! eu recunosc am ganduri curvare, pacatoase, mincinoase dar asa suntem toti pana la urma, Si nu cred ca esti posedat doar pentru acesta (iti sfatuiesc sa cauti intr-adevar ce inseamna ''un om posedat'') eu iti spun doar ca canepa va inlatura acel rau din tine (Daca o consumi cum trebuie)

Credinta in Dumnezeu o poti gasi prin post rugaciuni si fapte bune

Post = Hranestel pe cel flamand, dai haine celui dezbracat, Primeste in casa ta cel fara camin!

rugaciuni = Nu cere altceva decat sa te inlumineze ca tu sa gasesti calea, si nu te gandi nici o clipa ca nu o vei gasi, multumestei mereu etc.

Asta asi fii facut eu happy apoi veiz ce vei face eu ma voi ruga si pentru tine.

Pace tie big grin

| valentingb a răspuns:

Nu esti posedat. e normal sa te mai gandesti si la asta. cat despre viata de dupa moarte, nu stiu ce sa zic, am fost in coma profunda si nu am vazut luminita de la capatul tunelului, am facut 3 stopuri cardiace(sper ca ma exprim gramatical) si tot nu am vazut ingerasi, nici diavoli. dar e bine sa crezi, te ajuta cand esti singur si neajutorat. da-i inainte, mai mergi si pe la biserica, eu merg rar si stau putin, sunt ortodox si la noi dureaza vreo 4, 5 ore slujba, e plictiseala rau.cand nu ma mai pot abtine din uitat pe pereti si spus bancuri, plec. dar alea 30 de minute de la inceput sunt fumoase, incerc sa am mintea libera. asa fac eu, tu poate o sa gasesti altceva.

| DenisejUSTmE a răspuns:

Nu esti posedat.Incearca sa faci o rugaciune spunandu-i lui Dumnezeu ca tu crezi in El, dar iti vin in minte tot felul de ganduri ciudate si nu mai ai curajul de a merge la biserica.Roaga-te cu credinta si Dumnezeu te va ajuta.Isus te iubeste si vrea sa te ajute, nu sa iti pierzi credinta.Gbu!

| paulpaul25 a răspuns:

Oare de ce din ce in ce mai multa lume constata o departare de Dumnezeu? Oare de ce din ce in ce mai multa lume se simte jenata sau chiar simte o frica de a intra in biserica? ...Nu cred ca noi te putem ajuta pe tine sa recastigi credinta in Dumnezeu! Cred ca e o chestiune intre tine si Dumnezeu! Ar trebui sa vorbesti cu El! Nu vorbesc aici de incantatii sau alte lucruri de genul asta ci pur si simplu seara, sa spui cateva rugaciuni, cate stii si dupa aceea sa vorbesti cu Dumnezeu ca si cum El ar fi, langa tine! Normal ca nu trebuie sa astepti raspuns! Dar tu trebuie sa vorbesti, sa pui intrebari sa ii spui grijile si framantarile tale si o sa vezi ca El iti va da raspuns! Poate nu atunci, pe loc dar o sa vezi ca o sa iti lumineze mintea si gandirea! Cel mai indicat ar fi sa stai si sa te uiti si sa vorbesti cu o icoana! La scoala aveam un profesor de religie care ne zicea intodeauna:" Icoana e telefonul, rugaciunile reprezinta numarul de telefon catre Dumnezeu! Pentru un apel catre Dumnezeu nu ai nevoie de semnal sau de credit!"

| pwp a răspuns:

Nu esti posedat!
De ce nu te duci sa te spovedesti preotului? :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc sa-ti traiesti viata normal, iti faci ganduri tampite!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Prosti inventezi

| mat31new a răspuns:

Incearca la o biserica de pocaiti.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Oricum toți vom murii... Dar gândește-te că ăsta e firul vieții
Moare unu ca să poată trăii celălalt.
Îți recomand să vorbești cu un preot despre moarte si Dumnezeu că nu pierzi nimic

| alexandraalis a răspuns:

De ce ai aceste ganduri?
Ai trecut printr-o trauma psihica in copilarie?
Mergi la psiholog, la psihiatru si la biserica.
Vorbeste cu preotul, se fac anumite slujbe, depinde de caz.
Mergi la slujba, roaga-te.
Chiar daca la inceput nu esti atent la slujba si iti trec tot feluri de lucruri prin minte, cu timpul te vei detasa, te vei simti mai bine dupa slujba.
Sanatate si Dumnezeu sa aiba grija de tine.
DOAMNE AJUTA!

| sammyr a răspuns:

Vorbeste cu preotul la care te spovedesti de obicei eu zic ca e cel mai bine asa si el poate sa iti dea cele mai bune sfaturi

| alymitu a răspuns:

Crede-ma:nu esti posedat.Trebuie sa te gandesti ca daca tu crezi ca exista Dumnezeu si faci fapte bune, in Rai va fi mai frumos decat pe pamant.

| cool1 a răspuns:

Nu esti posedat! Si eu am avut niste ganduri din astea dupa ce am terminat o rugaciune, mai profunda ca de obicei. Dar am aflat ca diavolul mi-a bagat prostii in cap ca sa uit de rugaciune dar tu trebuie sa le ignori.Succes!

| Elena898989 a răspuns:

Te poţi spovedi, şi încearcă să îţi creezi o legătură cu părintele duhovnic. Sunt sigură că te va ajuta enorm, el este în măsură să te ajute şi să îţi dea sfaturi. Pace în suflet să ai happy

| ilovevodka a răspuns:

=D... Dumnezeu exista cu siguranta... dar din cate-am citit sti si tu asta. Incearca pur si simplu sa iti autocontrolezi gandirea, fantezii are toata lumea iar in adolescenta, in copilarie cand nu esti constient de tot ce este in jurul tau este normal sa fi curios si interesat. Nu cred ca esti posedat, incearca sa mergi la un preot, sa iti faci rugaciunile seara iar Dumnezeu cu siguranta te va ajuta. Be chill! :* Bafta smug

| Surupaceanu_Eugen_1995 a răspuns:

Frate lucrurile astea sunt naturale pentru adolescenti! Nuti face griji dupa ce o sa termini scoala si o sa te angajesi numai timp de ganduri de astea n-o sa mai ai!