| anonim_4396 a întrebat:

Salut, oricine ați fi! Aș vrea să mă pocăiesc, dar am câteva sentimente care mă împiedică să fac asta :
1.Sentimentul de vinovăție-Mă gândesc la ce lucruri am zis împotriva lui Dumnezeu. Știu,nu sunt gândurile mele,dar tot nu reușesc să scap de sentimentul de vinovăție, să nu mai zic că-mi zic,, Hai că m-a plictisit religia"și uite așa, cresc în sentimentul ăsta.
2.Regretul-Atunci când nu mă pot lăsa de un păcat anume.Ei bine, am niște păcate care mă extenuează rău, spre de exemplu, la vârsta de 8 ani, am început lecțiile de chitară. Cântam la biserică încă la 8 ani, dar foarte urât.Chitară dezacordată, voce cringe, ritm prost etc. Nici acum nu știu dacă cânt bine.Ei bine, vreau să mă las de păcatul ăsta și să îl urmez pe Dumnezeu, dar când văd cât de greu este să mă las, renunț.
3. Încăpățânarea -Ei bine, mă întristează că va trebui să renunț la majoritatea lucrurilor. Nu-mi place că nu mă voi mai putea uita pe Youtube,juca fotbal, vorbi cu colegii etc(asta în școală).Mi-e greu să mă las, nu prea am chef.

Ei bine, ce sfaturi îmi dați ca să pot să înving ispitele acestea?

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

IIn Biblie spune că Duhul sfânt ne convinge în ce privește păcatul, adică că suntem păcătoși. Dacă te simți vinovat e semn că Duhul Sfânt lucrează în viața ta.Mai trist e cu cei care spun că n=au făcut nici un rău.
Cel mai bine e să=ți discuți cu Dumnezeu toate gândurile, in genul=
Mă simt foarte vinovat că am cântat la biserică în bătaie de joc, că sunt încăpățânat_( scrie și altele care îți vin în minte).mi se pare că a deveni după placul tău însemnă a renunța la majoritatea lucrurilor care îmi plac, de genul fotbal, discuții cu colegii, net.
Dacă e adevărat că mă iubești te rog intervin=o în viața mea, să percep asta, vreau să înțeleg ce vrei de la mine, cum pot trăi o viață eliberată de vinovăție.M/am săturat să fie mereu iad în sufletul meu, vorbește=mi, nu mai suport să trăiesc așa. etc
Și eu m=am rugat așa când eram agnostică și Dumnezeu m/a copleșit în așa măsură cu dragostea Lui încât viața mea s/a schimbat pentru totdeauna.Te încurajez să citești și Noul Testament începând cu evangheliile, rugându/te/Dacă e cartea Ta, te rog ajută/mă să înțeleg ce vrei eu să înțeleg din ea.

| milan9 a răspuns:

"Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

| Helper07 a răspuns:

De ce ai un sentiment de vinovatie pentru ceva ce ai spus despre Dumnezeu dar nu si pentru o simpla minciuna? Sa sti ca in ochii lui Dumnezeu fiecare pacat e la fel(aproape), adica plata pacatului e moartea si meriti sa mori chiar si pentru o minciunica, asa ca nu te mai invinovatii doar de anumite pacate. Cel mai bine e sa accepti ca esti pacatos, sa te ierti si sa-I ceri ajutorul lui Dumnezeu. Tine minte: Cat timp traiesti in trup omenesc, vei pacatui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi totul balta ci in minte trebuie sa ai Legea lui Dumnezeu desi in trup ai firea pamanteasca. Asta inseamna ca nu sunt permise pacatele deliberate. Cat despre cele din fire, vom trai cu ele pana cand slava lui Dumnezeu ne va curatii la venirea Sa.

? Stai sa inteleg si eu, ce pacat ai comis? Cantai urat intentionat sau ca asa cantai tu? Crezi ca ai comis pacat pentru ca n-ai cantat frumos la biserica? Dumnezeu intelege neputinta omului, nu poti fi invinovatit de ea dar poti fi invinovatit ca nu lupti sa faci lucrurile mai bine.

Nu vei mai putea juca fotbal sau uita pe youtobe? Hai fi serios. Crezi ca Dumnezeu vrea sa traiesti posomorat? E adevarat ca trebuie sa renunti la vicii, dependente, obiceiuri nesanatoase, insa o vei face prin harul lui Isus. O mare greseala este ca oamenii cred ca trebuie sa se schimbe singuri, dar nu vor reusi fara Dumnezeu.

Fa diferenta dintre ispita si ceea ce crezi tu ca e gresit. Sigur, sunt o gramada de lucruri negative pe youtobe dar el mai are si informatii practice, utile, sanatoase. Cat despre fotbal, nu inteleg ce e gresit in asta. Trebuie sa iei din tot cate putin iar din putin ce e bun, bine.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Cola am voie să beau?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu e sanatoasa iar trupul nostri e templul Duhului Sfant de care trebuie sa avem grija.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu mă pot abține, și la biserică ne dă cola

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Sunteți exagerați.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bind cocacola nu incalci miciuna din poruncile Lui, insa tresa avem grija ce mancam, cat mancam si cum mancam.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Fix de Coca-Cola te-ai găsit să te legi.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu poti nega ca e nesanatoasa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu duce discutia cu tine nicaieri, o las balta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa sti ca duce. Nu ma poti contrazice dar tot accepti raul, pacat de tine. Cum poti spune ca lucreaza Duhul Sfant prin tine?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Minciuni din partea ta. Acuzi un frate pe nedrept! Acum nu vrei sa ma arzi si pe rug?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca mi-ai putea raspunde cu argumnte impotriva a ceea ce te acuz, atunci as fi nedrept, dar fiindca nu poti decat sa inchizi ochii si sa mergi in continuare pe calea ta la ceea ce spun, denota faptul ca ceea ce spun e adevarat deci nu te acuz pe nedrept fiindca nu-mi poti demonstra nedreptatea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Ți-am răspuns pe privat. Că accepți realitatea sau nu, este treaba ta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si pe privat mi-ai raspuns in acelasi stil. Nu accept o minciuna.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Crezi ce vrei.

| SasaSasa2000 a răspuns:

C-am asa ceva era si cu mine. doar ca eu ma uitam la niste imagini care nu trebuiau,si a fost destul de greu sa ma las,doar ca acestea sunt doar "placerile omenesti", insa ele nu valoreaza absolut nimic,
insa. Dumnezeu iti va ierta Ori si ce Pacat,Numai hula Impotriva Duhului sfant Nu.te sfatuiesc sa te rogi si in acea rugaciune sa ai spui Domnului ce te apasa, sa al rogi sa te deslege de acele pacate si sa NU le mai repeti! sa citesti Biblia
incepe cu psalmi dupa aia Proverbele mai asculta si tu o predica
cauta pe you tube Vremea Treziri, Sorin Sirbu(le fac publicitate. poate trimit si ei niste bani big grin big grin big grin) mai roaga-te si tu din cand in cand. cum stii tu. si cand te simti un crestin implinit ia botezul cu Duhul Sfant, cautati O femeie pocaita, maritate cu ea, si fa voia Domnului, Geneza 1 ""Creşteţi şi inmutitiva", sper ca te am ajutat, God Be Whit You.

80-83

| anonim_4396 explică (pentru SasaSasa2000):

În cazul ăsta, dacă Dumnezeu e așa iertător, de ce mai există un păcat de neiertat? Biblia zice că El Iartă ORICE păcat, dar tot Biblia zice că există un păcat de neiertat.Nu mi se pare logic

| catalynx a răspuns:

Religia e o tampenie care te va rani mai tarziu asta iti zic pentru ca asa am fost si eu ca tine, renunta la religie si dispretuieste toate cerintele din sufletul tau, daca simti nevoia sa renunti la cele lumesti o faci din placere fara sa te simti silit, atunci cand esti silit s=o faci doar pentru a=l urma pe Dumnezeu e grav

Nu inteleg ce are religia cu chitara ca nu esti primul care spune asta?

Nu inteleg de ce trebuie sa renunti la Youtube, la a vorbi cu colegii, e o tampenie, cine iti spune sa faci toate astea?