| CMGeorge98 a întrebat:

Salut! Postul negru este benefic pentru sanatate? Te poate ajuta in lupta impotriva anumitor boli precum gastrita sau reflux gastric? Cat este recomandat sa postesti?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Https://www.sfatulmedicului.ro/......atate_9620

asta recomandă medicii nu cizmarii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Există unele studii care sugerează că postul intermitent poate avea anumite beneficii pentru sănătate, cum ar fi reducerea inflamației, îmbunătățirea sensibilității la insulină și pierderea în greutate.
Oricum, postul nu este recomandat pentru toată lumea și poate fi contraindicat pentru anumite condiții medicale.
În cazul gastritei sau refluxului gastroesofagian, postul poate agrava simptomele și nu este recomandat. Durata și frecvența postului intermitent depind de obiectivele personale și de starea de sănătate a fiecărei persoane.

| Darius50boss a răspuns:

Postul este benefic pentru corp și minte

| CostinAlamariu a răspuns:

Sincer n-aș zice ca e prea benefic pentru sanatate, dar este benefic pentru sanatatea sufletului, iar daca ai grija de sanatatea ta in general atunci nu-ti face teribil de rau un post negru.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Astea-s intrebari pe care trebuie sa le pui medicului tau si preotului! In functie de starea ta de sanatate, ei iti pot face anumite recomandari pe care sa le urmezi, daca vrei sa postesti. Se posteste pentru smerirea sufletului (Psalmii 34:12), dar nu fara ascultare! Unii au postit fara masura si fara ascultare de preot, si au murit, cum au fost cazurile recente din Africa generate de anumite secte.