| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema, azi am descoperit acest lucru... nu stiam pana acum, mi se pare ciudat sa nu fie asa. Rog sa raspunda cei de religie ortodoxa. Se ureaza azi La Multi Ani de Taierea Capului Sf.Ioan Botezatorul? sad sad
Pana acum tot asa a fost, ne-am urat si cu aceasta sarbatoare. Daca nu se ureaza, de ce? Inteleg ca e,, taierea capului" dar...
Nici nu stiu ce sa fac, daca sa urez sau nu pe cineva...

Multumesc si o zi frumoasa. Iar daca se ureaza va zic de ziua numelui,, La Multi Ani" happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se ureaza, este o comemorare nu o sarbatorire. Onomastica pentru Ioan, Ioana, Ion, Ionel, etc este pe 7 ianuarie.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Pai atunci ar trebui sa se spuna ca azi e o Comemorare, nu Sarbatoare. Cred ca e o greseala de exprimare când zicem azi e sarbatoare

| sublime89 a răspuns:

Avem destule ocazii de a ne ura la multi ani pe tot parcursul anului, si chiar nu e necesar si indicat ca si de aceasta sarbatoare a taierii capului sa ne uram asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca atunci cand tu ai fi pe esafod cu sabia deasupra gatului, si toti ti-ar canta; MULTI ANI TRAIASCA>

| stanel97 a răspuns:

Nu se urează! Cei cu numele de Ion își sărbătoresc onomastica de Sf. Ion (7 ianuarie).