| JohnyD a întrebat:

Acum cateva zile m-am documentat despre iluminati, am aflat cate ceva despre ei dar ceva ma nelamurit: pe una din bisericile din orasul meu, chiar la intrare apare acel semn cu piramida si ochiul atot vazator, de ce?

Lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicatia lui Black Sulphur e corecta.
Masoneria, nu are o pozitie fixa cu privire la religie, masonii pot fi deorice religie numai atei sa nu fie. In general masonii adopta ideea de "Proiectant Inteligent", neavand o pozitie fixa a acestui proiectant.
Iluminatii din Bavaria au fost un grup de Iluministi din Bavaria, care a atras disgratia biserici catolice, si au fost luati drept o secta satanica.
http://www.descopera.org/cine-sunt-illuminati/

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vei gasi multe simboluri in biserici care au conotatii pagane.

| milan9 a răspuns:

"Conotatii pagane" in Biserica nu exista.
Daca anumite o anumita simbolistica, legată de elemente naturale (precum lumina, soarele, etc...) a fost folosită de aproape toate religiile lumii, asta nu e vina acelor religii, nu este vina nimanui.
Acele simboluri sau semnificatii au fost folosite pentru valoarea metaforica... Toate elementele naturale sunt creaţia lui Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns:

Ochiul atot-vazator a lu' Dumnezeu; Triunghiul reprezinta trinitatea (Este un ochi inscris in TRIUNGHI, nu piramida).

| ElenaRomann a răspuns:

Simbol al cunoasterii divine. E doar un simbol si e mult mai vechi decat reprezentarile 'illumimati'.

Si eu am asa ceva la mine in oras. Nici eu nu m-am lamurti de asta, si chiar as vrea sa vad si eu un raspuns concret. Oricum din tot ceea ce am citit si din tot ceea m-am documentat eu stiu ca ei sunt foarte bine infiltrati in biserica.

| SMit a răspuns:

Uita-te la "Ingerul digital" si ai sa aflii cam tot despre iluminati/masoni.

| FloWhiteCloud a răspuns:

Nu stiu ce ai citit despre Iluminati, dar mi-ar face placere sa vorbim si sa discutam despre asta, din moment ce si eu sunt foarte interesata de acest subiect. In legatura cu acel semn... poftim raspunsul meu: pentru că Vaticanul este in stransa legatura cu Masoneria și apoi cu "Iluminatii" rai.
Daca vrei imi poti trimite un mesaj privat. ^_^